Захворіло у світі
11,279,465
Померло у світі
531,056
Вилікувалось у світі
6,069,717
Захворіло в Україні
48,500
Померло в Україні
1,249
Вилікувалось в Україні
21,376
Обізнаний vs озброєний: що слід врахувати, вибираючи службу охорони

Обізнаний vs озброєний: що слід врахувати, вибираючи службу охорони

І як на карантині змінився український охоронний ринок

Цей матеріал також доступний російською
Обізнаний vs озброєний: що слід врахувати, вибираючи службу охорони
Фото: pixabay

В Україні щороку реєструють понад 400 000 кримінальних правопорушень. Поліція завантажена, і їй на допомогу виходять представники ринку приватних охоронних послуг, діяльність яких тільки увійшла в активну фазу свого розвитку. Як на цей ринок вплинув карантин, що може зробити кожна людина для забезпечення власної безпеки та як вибрати охоронну компанію – про це спеціально для Mind розповів експерт у сфері безпеки, засновник охоронного холдингу «Шериф», резидент Reactor.ua Дмитро Стрижов.

Які ж особливості охоронного ринку?

Ринок безпеки України сьогодні досить розпорошений. У нього входять компанії різної спеціалізації: фізична охорона, послуги охоронців і інкасації, супроводу, комплексний захист бізнесу, трекери, охоронна сигналізація і тривожна кнопка. Останні дві послуги є найбільш масовими, проте і їхнє проникнення є дуже низьким – всього 5%.

Для довідки: на сьогодні в Україні під охороною перебувають лише 700 000 об'єктів, велика частина з них сконцентровані в Києві.

Причин незрілості ринку дві. Перша – у тому, що український житель не розуміє ринку, не усвідомлює потреби в його послугах, вірить у щасливий випадок і покладається на долю. А друга – самі представники ринку надають послуги не на достатньому для забезпечення потреб споживача рівні. Два ключових питання – як швидко приїде група по тривозі і хто саме буде в її складі – не закриті на належному рівні. З огляду на те, що тільки в Києві щомісяця реєструється 2000 крадіжок, такий стан справ лякає.

Як карантин вплинув на ринок безпеки?

Карантин та криза, що розпочалася, позначилися на всіх ринках, зокрема охоронному. По-перше, скоротилася клієнтська база. Це стосується насамперед бізнес-сегмента. Наприклад, конкретно в нас від тривожної сигналізації було відключено близько 700 компаній малого й середнього бізнесу.

Якщо в ресторан або перукарню ніхто не ходить, то й обслуговування тривожної кнопки власнику ні до чого. Відключили сигналізацію й багато магазинів, які перебували в ТЦ.

Також збільшився касовий розрив. У зв'язку з тим, що багато хто втратив роботу або почав економити, не всі змогли собі дозволити своєчасну оплату охорони.

Однак люди стали більш активно замовляти охорону квартир, проводити технічні зміцнення (ставити ролети, додаткові замки та відеокамери) і замовляти додаткові сервіси. Якщо говорити про нашу компанію, то збільшилася кількість запитів на режими «Залишаюся вдома» або «Нічний». При цьому кількість нових клієнтів у нас була така ж, як і в докризовий час.

Що може зробити кожен для своєї безпеки?

Українцям варто максимально доносити важливість профілактики безпеки. Це європейський підхід до охорони свого майна й сім'ї – коли людина не чекає, що стане жертвою злочину, а діє на випередження.

Профілактика досягається через дотримання дуже простих правил, причому на деякі з них навіть не потрібно фінансових ресурсів.

По-перше, це план на випадок НП. Тобто обумовлені дії та обов'язки членів вашої сім'ї на випадок пожежі, пограбування, повені або будь-якої іншої події. Обов'язково визначте основне й резервне місце збору, домовтеся про нього на випадок, якщо не буде зв'язку, продумайте наперед логістику в разі проблем з транспортом або грошима. Дуже багатьох неприємностей можна уникнути, якщо дотримуватися простих заздалегідь обумовлених правил. Це не тільки допоможе не панікувати, але й може врятувати ваше життя.

По-друге, це модне зараз поняття «інформаційна гігієна». Зазвичай воно стосується того, що ви розповідаєте про себе в соцмережах, і залежить від складності вашого пароля й доступу до банківської інформації. Однак це не тільки про інформаційну безпеку в інтернеті. Не розказуйте третім особам про те, які у вас є цінності або майно та де вони зберігаються. Якщо хоч один сторонній чоловік знає про вашу схованку – поміняйте це місце. 70% успішних крадіжок скоюється саме тому, що злодій вже знає, що й де шукати.

І звичайно, важлива технічна укріпленість. Ролети, решітки, протизламні двері та вікна, додаткові замки – чим більше захищений будинок, тим ризикованіше намагатися в нього проникнути. Мешканці перших і останніх поверхів обов'язково повинні ставити грати. Цінні речі та документи бажано зберігати в сейфі, який прикріплений принаймні до двох поверхонь – тоді його складніше винести.

Як обрати компанію охоронної сигналізації?

Важливо розуміти, що, як би сильно не було укріплено ваше житло, злом будь-якого замку – завжди тільки питання часу. Тобто ролети, замки тощо потрібні лише для того, щоб затримати зловмисника до приїзду охорони або поліції. Тому найнадійніший спосіб захистити своє житло – встановити охоронну сигналізацію.Однак, з огляду на особливості ринку, обрати охоронну фірму – завдання не з простих. Споживач в основному мало обізнаний про підводні камені й часто орієнтується на низьку ціну або помилкові обіцянки, що потім призводить до тяжких наслідків.

В Україні понад 7000 компаній мають ліцензію на приватну охорону. Однак багато хто з них насправді не функціонує, і лише трохи більше 100 відповідають умовам використання травматичної зброї.

Така непропорційно велика кількість ліцензій пояснюється частково тим, що на одну приватну особу може бути зареєстровано кілька компаній. Ліцензію отримати досить просто, а у випадку втрати дозволу на діяльність (наприклад, через рейдерство) можна просто продовжити роботу через іншу фірму. А значить, навіть якщо в компанії є ліцензія, це не гарантує вашу безпеку.

Далі – чотири основні чинники, на які слід звернути увагу при виборі охоронної служби.

  1. Кількість екіпажів

За рекомендаціями Української федерації професіоналів безпеки, у столиці охоронна компанія повинна мати не менш ніж 20 груп швидкого реагування. Це обумовлено однією з головних вимог до охоронної компанії – час реагування має бути мінімальним. Однак у Києві всього кілька компаній можуть похвалитися відповідністю рекомендованій кількості.

Як же виживають інші? Ті охоронні служби, у яких дуже мало своїх екіпажів або ж їх немає зовсім, укладають договори посередництва з більш великими гравцями, і на сигнал тривоги приїжджає чужий екіпаж. Тобто ви, укладаючи договір із такою маленькою компанією, по суті, не можете бути впевнені, що саме їхні охоронці приїдуть на виклик.

За рахунок відсутності власних груп реагування деякі компанії знижують ціну на свої послуги (бо, по суті, витрачають ресурс лише на монтаж і обслуговування свого обладнання). Відповідно, вони фактично демпінгують на ринку пультової охорони. Але хоч і обходяться клієнтові дешевше, при реальній небезпеці – програють у швидкості реагування на виклик.

  1. Підготовка бійців

Крім того, що на виклик має швидко приїхати машина охорони, у самій машині повинні бути правильно підготовлені бійці. Природно, коли ми говоримо про охорону, то маємо на увазі сильних і добре навчених охоронців. Однак у реальності вони не завжди такі.

Тому при виборі компанії варто цікавитися, яку саме підготовку проходять співробітники і що входить в їхні компетенції. В ідеалі в компанії мають бути власна тренувальна база, режим тренувань і нормативи. Охоронці повинні не просто завдавати жаху, а й володіти технікою рукопашного бою, мати навички користування гумовими палицями і травматичною зброєю.

Обов'язково уточніть, які повноваження мають бійці. Приватна служба охорони не має права оформляти затримання, атакувати зловмисника або заходити у вашу квартиру.

Охоронці повинні забезпечувати вашу безпеку й утримувати злодія або нападника до прибуття поліції. А якщо й заходити в квартиру, то мати на собі відеокамери для централізованого контролю за всіма діями.

Також ніхто, крім державної поліції охорони, не має права використовувати табельну зброю. Якщо ж вам обіцяють щось із перерахованого вище, можливо, компанія порушує закон.

Варто врахувати, яка кількість екіпажів патрулює одночасно. Це впливає і на режим відпочинку охоронців: навряд чи ви захочете, щоб на ваш терміновий виклик приїхали хлопці, які вже добу не спали.

  1. Технічне оснащення

Сигналізація – це насамперед датчики, які встановлюються в квартирі, будинку або офісному приміщенні. Звертайте увагу, яке саме обладнання використовує замовник: наскільки воно сучасне та чи є сертифікованим.

Однак важливим є не тільки бренд, але й те, як відбувається монтаж, які додаткові послуги пропонує компанія, як обслуговується пульт, до скількох джерел живлення він підключений. Наприклад, що станеться, коли в головному офісі компанії вимкнеться світло – чи не перестане працювати головний пульт?

Крім нюансів самої сигналізації, варто дізнатися про транспорт, який обслуговує групи реагування. Наскільки нові моделі автомобілів або, навпаки, застарілі використовуються, якими датчиками вони оснащені. Перевагою компаній також є додатковий транспорт (мотоцикли та велосипеди), які можуть прискорювати прибуття групи, особливо в години пік, коли вулиці завантажені.

  1. Репутація компанії

Репутація завжди говорить за себе. Якщо всі зазначені вище вимоги є на сайті компанії, але від знайомих ви чуєте і в інтернеті читаєте лише негативні відгуки – можливо, такий гравець ринку «прикрашає» свої можливості.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті