Discuss Discuss
«Короновані» стартапи: чи з’являються інновації під час пандемії

«Короновані» стартапи: чи з’являються інновації під час пандемії

І на чому вони можуть «злетіти»

Этот материал также доступен на русском языке
«Короновані» стартапи: чи з’являються інновації під час пандемії
Фото: pixabay

З початком кризи багато хто почав ставити собі питання, а що ж буде з венчуром і стартап-індустрією. Лунала навіть гіпотеза, що через коронавірус та супутню економічну ситуацію зупиниться і робота над інноваційними проектами, а інвестори неохоче вкладатимуть гроші в нові проекти, бо очікуватимуть кращих часів.

Проте, дивлячись на останні новини і події, бачимо, що поганих сценаріїв не відбувається.  Якщо ознайомитись з останньою аналітикою з Silicon Valley venture report, яку було опубліковано на TechCrunch, про дані щодо світу венчурного капіталу в Кремнієвій долині, то можна зрозуміти, що вплив глобальної пандемії на укладання угод цієї весни виявився незначним. Чим живе наразі галузь та у що її гравці вкладають свої гроші та сили, спеціально для Mind розповідає CEO та засновник YEP, резидент Reactor.uа Андрій Заїкін.

Темпи інвестування в стартапи в Кремнієвій долині не знизилися, хоча з середини березня до початку квітня велися розмови про те, що інвесторам необхідно зупинитися і оцінити стан своїх портфельних компаній. Але схоже на те, що венчурний світ не планує робити пауз: 64 угоди було укладено у квітні 2020-го, що майже збігається з 65 угодами, що було укладено у квітні 2019-го, коли світ не боровся з епідемією. Хоча варто зазначити, що багато з них були угодами більш пізнього етапу та є наслідком стабільних тенденцій минулого року.

На чому фокусуються розробники?

Дедалі більше стартапів розробляють нові продукти у зв'язку з вимушеною необхідністю сьогодення. Медицина, освіта, транспорт, тревел-індустрія, комунікації – правила змінюються всюди. У таких умовах і проявляється підприємництво. З’являються нові продукти, що допомагають людям адаптуватися до нової реальності та полегшують життя. Як наслідок, ці стартапи мають великий потенціал, активно розвиваються, отримують інвестиції та захоплюють нові ринки. Все частіше можна спостерігати такі історії зараз.

Ось декілька прикладів стартапів, що наразі активно розвиваються, а їхні продукти є особливо відповідними до викликів часу.

Зокрема, американський стартап Zira запустив Bounce Back – безкоштовний застосунок для працівників, що втратили роботу через пандемію. У ньому можна відстежувати нові вакансії, грантові пропозиції, залишатися на зв'язку з колишнім роботодавцем.

Японський стартап Hmcomm надав місту кол-центр Terry, створений на основі штучного інтелекту: автовідповідач 24 години на добу відповідає на найпоширеніші питання щодо вірусу. А компанія Astra Labs створила сайт, де відповідають на складні питання щодо вірусу та його наслідків.

Британський стартап Zoe розробив застосунок Covid Symptom Tracker, який дає приблизну картину потенційного поширення вірусу в районі перебування людини та відстежує симптоми захворювання.

Канадський стартап Proxxi створив пристрій Halo, який за допомогою вібрації повідомляє, що в межах двох метрів знаходиться інший носій такого ж пристрою. Як відомо, вказана відстань вважається відносно безпечною в разі контакту із зараженою людиною. Таким чином, пристрій допомагає дотримуватися заходів безпеки на робочому місці, де повинні знаходитися співробітники, попри пандемію.

Хто «вистрелив» та «злетів»?

Є багато стартапів, які були створені задовго до появи коронавірусу,  але зараз отримали нове дихання – причиною їх успіху стала саме пандемія.

Наприклад, британський Navenio – стартап, що займається геолокацією всередині будівель. Раніше продукт застосовувався для оптимізації логістики людей у офісах, допомагав адмініструвати й моніторити пересування співробітників та ефективно розподіляти таски найближчому. 

Але в умовах пандемії стартап зміг знайти ефективне застосування в лікарнях, внаслідок чого зараз фактично отримав новий розвиток. Navenio знає, де в кожен момент перебувають лікарі та медсестри, хто з них вільний, і відповідно оптимізує процес управління персоналом у медзакладах. Адже в палату може прийти той співробітник, що буде найближче, а зайві секунди інколи рятують життя пацієнта.

Наприкінці травня Navenio залучив понад $11 млн, перший у своїй історії серйозний раунд інвестицій.

Подібну технологію впровадили в Amazon, щоб слідкувати за дотриманням соціального дистанціювання працівниками за допомогою штучного інтелекту. Водночас кілька інших компаній запевнили, що технологія на кшталт обраної Amazon стане одним із невід'ємних елементів діяльності на час пандемії, аби не зупинилося виробництво.

Чим стартапи відповідають на нові виклики?

Особливо популярними стали застосунки, що працюють над збереженням ментального здоров'я.

Серед розробників таких український стартап, який є випускником нашого інкубатора в YEP. Його Elomia – застосунок з віртуальним другом-психологом, що слухає, розуміє та надає психологічну допомогу людям з депресією та тривогою. Працює на базі штучного інтелекту та навчений командою 20 професійних психологів користуватися методам когнітивно-поведінкової терапії. Команда почала працювати над проектом ще задовго до спалаху вірусу, але справді популярним стартап став саме під час карантину, оскільки на самоізоляції багато людей страждають на депресію та тривожні розлади. Зараз стартап вже працює на ринку Великої Британії, а фаундери ведуть активні переговори щодо залучення ангельських інвестицій.

Гарний приклад – американський стартап Mindstrong, орієнтований на людей з важкими психічними захворюваннями, нещодавно оголосив про інвестиції в $100 млн. Технологія компанії надає низку інструментів моніторингу та вимірювання з використанням цифрових біомаркерів. Компанія також надає доступ до терапевтів за допомогою телефонних і відеоконсультацій або текстових повідомлень, заснованих на перевагах користувача. Компанія говорить про важливість побудови платформи для надання психологічної допомоги, особливо у світлі епідемії COVID-19.

Ще один випускник YEP, стартап IOON, нині на часі. Це портативний девайс, що перетворює звичайну воду на безлімітний санітайзер (антибактеріальний спрей), ефективний проти 99,98% бактерій. У його основі лежить електрохімічна технологія синтезу антибактеріальних атомів срібла, а сам пристрій працює суто на воді. Стартап пройшов через модель оцінки венчурних фондів із США, а згодом  отримав грант у $25 000 від Українського фонду стартапів.

Це лише деякі приклади історій стартапів, що останнім часом вдалося спостерігати. Насправді їх набагато більше, і я впевнений, що їх кількість ще зростатиме. 

Криза фактично створила вікно нових можливостей, і воно зараз досить широко відкрите. Більшість стартапів карантин навіть пришвидшив, адже з'явилося більше часу для роботи над проектом. До того ж для багатьох продуктів зараз розширюється ринок та попит, оскільки загострилися проблеми, яких раніше не було.

Виграють ті, хто зміг пристосовуватись до поточної ситуації. Для підприємців, які вміють бачити можливості, зараз дуже продуктивний час. Потрібно не зупинятися і глибше копати.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті