ФОП для блогера: навіщо реєструвати свою діяльність
Що отримає підприємець після набуття офіційного статусу

Історія зі змінами правил регулювання діяльності фізичних осіб – підприємців (ФОП) триває. Нещодавно набув чинності закон № 786-IX (законопроєкт №2524), який передбачає скасування обов'язкової Книги обліку доходів для фізичних осіб – підприємців (ФОПів). Проте до документу виникає багато запитань.
Водночас ФОП і надалі лишається зручною формою для ведення власного малого бізнесу: і прибуток можна заробити і податок сплатити. Багато підприємців, зокрема на тлі карантину, перейшли в інтернет-простір, і продають свої товари чи послуги онлайн. Одним із популярних способів для цього є ведення власного відеоблогу – і себе показати, і товар продати. Проте не всі, хто на цьому заробляють, замислювалися над необхідністю реєструвати свою діяльність у податковій.
Чому блогерам варто розглянути питання легалізації власної діяльності і чим їм може стати в пригоді реєстрація ФОПу, розповів Mind юрист практики вирішення спорів JUSCUTUM Олег Онищенко.
Люди підписуються і ставлять лайки – ти реєструєшся і платиш податки. Все просто, проте у першому випадку блогери порад не потребують, а у другому – вони конче необхідні.
Зареєструвати фізичну особу – підприємця (ФОП) в Україні можна з 16 років, якщо є письмова згода батьків. Це дає змогу неповнолітнім ще в школі або на перших курсах університету займатися підприємництвом.
Якщо ви отримуєте регулярний дохід від свого контенту або заробляєте на рекламі – це вже бізнес. І, як будь-який вид бізнесу, блогерство теж потрібно реєструвати, а доходи від нього легалізовувати.
Навіщо блогерам реєструвати ФОП?
По-перше, ФОП – це трудовий стаж. Зробіть хобі своєю професією, і ви більше ніколи не будете працювати! Фраза придумана не мною, проте вона добре вписується в контекст.
По-друге, в очах ваших замовників (контрагентів) ФОП виглядатиме серйозніше, ніж фізособа. З огляду на цей момент ФОП може претендувати на більш масштабні проєкти та гонорари.
По-третє, укласти угоду з ФОП та зробити безготівковий переказ зручніше та дешевше, адже замовник не сплачуватиме комісії за переказ, окрім того, деякі компанії не працюють з фізособами або працюють, але з різними нюансами, котрі можуть зробити вашу кооперацію просто невигідною.
Як самостійно зареєструвати ФОП?
Зареєструвати ФОП кожен може самостійно. Для цього існують декілька способів, найзручнішими є:
- через сервіс Міністерства юстиції України
- відвідавши державного реєстратора (процедура безкоштовна), у нотаріуса (процедура безкоштовна, однак доведеться заплатити за послуги нотаріуса).
Крок 1
Тож, якщо ви наважилися це зробити, перше питання, яке у вас повстане – який КВЕД обрати? Втім спеціальних КВЕДів для блогерів ще не існує.
ФОП-блогеру підійдуть КВЕДи: 73.11 «Рекламні агенства» та 70.21 «Діяльність у сфері зв'язків з громадськістю», 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації», 74.20 «Діяльність у сфері фотографії», 59.11 «Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм». Також не зайвим буде зареєструвати КВЕД 82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок».
Крок 2
Після того як визначилися із КВЕДами, необхідно обрати группу оподаткування.
Як показує практика, оптимальним варіантом є зареєструватися на 3-й групі єдиного податку, тоді ви зможете співпрацювати з різного роду замовниками та рекламодавцями без будь-яких обмежень.
Крок 3
Подаємо документи держреєстратору або надсилаємо документ через сайт Минюсту та отримуємо виписку з ЄДР про проведення державної реєстрації.
Крок 4
Подаємо запит про отримання витягу з Реєстру платників єдиного податку та за кілька днів отримуємо його. І на останок реєструємо в податковій Книгу обліку доходів та витрат.
Крок 5
Святкуємо, постимо в соціальних мережах радісні фото та отримуємо поздоровлення від підписників, рідних та колег.
Якщо навіть така дорожня карта вам здається складною настільки, що краще відкласти цей процес у дальню шухляду, то пропоную скоротити вказаний алгоритм до 1 кроку – просто зверніться до держреєстратора, спеціалісти зорієнтують вас по кожному незрозумілому питанню.
Чому не варто працювати в «тіні»?
За ведення підприємницької діяльності без реєстрації передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 000 до 34 000 грн із конфіскацією отриманого доходу.
Якщо зареєстрований ФОП показує не весь дохід, або людина отримує дохід без реєстрації ФОП і не платить податки, то може настати кримінальна відповідальність за ст. 212 ККУ за умови, що сума ненадходження грошей до бюджету у значних розмірах – 1 млн 51 тис. грн; у великих розмірах – 3 млн 153 тис. грн. Можуть також заблокувати рахунки та заарештувати майно.
Пам'ятайте, що податківці моніторять ваші акаунти, особливо якщо у вас багатотисячна аудиторія підписників.
Окрім того, будь-яке підприємництво – це насамперед конкуренція, тож на вас можуть письмово поскаржитися ваші ж клієнти, замовники, конкуренти та інші недоброзичливці.
Як приймати оплату від замовників?
Поки в Україні оплата за рекламні пости у блогерів зазвичай обмежується «скиданням на карту», на західних ринках блогери працюють як повноцінні підприємці. Причому дбають вони не тільки про податки, а й про права на свій контент.
За українським законодавством, ФОП може працювати як із готівкою, так і з безготівковими грошима – головне отримувати оплати на підприємницький рахунок.
Однак ФОПам заборонено отримувати дохід на особисту картку. Інакше кажучи, якщо ви працюєте офіційно, ви не можете отримувати оплату за свої послуги на картку фізособи, адже такий дохід оминає касу.
Подарунки
Для ФОПів немає обмежень в одержанні подарунків, проте є моменти, котрі треба врахувати.
Якщо вам, як блогеру, партнери або бренди дарують негрошові подарунки, вони автоматично потрапляють до підприємницьких доходів як безкоштовно отримані товари/послуги, вартість такого подарунка ви зобов'язані включити в підприємницький дохід (пп. 292.3 ПК України).
І це є також черговим аргументом на користь оформлення ФОП, адже, коли ви одержали подарунок як звичайна фізособа (йдеться про подарунки, які проходять за документами) вартість якого перевищує 25% мінзарплати (у 2020 році – це 1180,75 грн.), то такий подарунок оподатковується 18% ПДФО і 1,5% військового збору.
Водночас, як ФОП, ви нічого із цього подарунка не сплачуєте.
Звітність
Звіт із ЄСВ подаєте раз на рік. На 3-й групі декларацію з єдиного податку треба подавати раз на квартал, навіть якщо дохід не одержували. Ви можете заповнити її самостійно, або за допомогою спеціальних сервісів, які автоматизували цей процес.
Як все має працювати
Зараз блогерська спільнота по праву позиціонує себе як лідери думок. Настав час працювати «у білу». Тому почати із себе – не просто гідне рішення, а й привід показати гарний приклад колегам та отримати право вимагати від держави виконання своїх обов’язків у повній мірі.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.