Папір vs пластик: що треба знати про новий паспорт українців

Папір vs пластик: що треба знати про новий паспорт українців

Як має змінитися документ і до чого тут карантин

Папір vs пластик: що треба знати про новий паспорт українців
Фото: pasport.org.ua

Днями уряд затвердив та зареєстрував у парламенті проєкт закону «Про паспорт громадянина України у формі книжечки» (№3986). Документом пропонується замінити паперову книжечку обов’язковою пластиковою карткою.

Що ще планується змінити цим документом, якщо він буде підтриманий Верховною Радою, розповів Mind юрист юридичної компанії ESQUIRES Віктор Зальотін.

Згідно із законопроєктом, зі старими паспортами мають попрощатися всі особи, кому ще не виповнилось 45 років (якщо не вклеєне фото у паспорт – навіть після 45 років). Заміна неминуча, адже буде мати місце при вклеюванні нової фотокартки у 25 та 45 років. Замість втрачених паспортів видаватимуть теж нового зразка.

Технологічність чи бюрократія?

Не можемо оминути увагою той факт, що стара форма паспорту зручніша, адже не вимушує підтверджувати прописку окремим документом та не потребує оновлення кожні 10 років. Практика дійсно європейська, але черги залишатимуться українські.

Новий паспорт від лукавого?

Нагадаємо – запровадження нової форми паспорту почалося з його видання з настанням шістнадцяти років і одразу зустріло супротив вірян. Справа в тім, що для них це виявилось несумісним з релігійними переконаннями, адже виглядає як таврування людей.

Ще у вересні 2018 року Верховний Суд висловився за отримання паперового паспорту у формі книжечки замість пластикового, так як «впровадження новітніх технологій не повинно бути безальтернативним і примусовим».

Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суд від 21 листопада 2018 року в справі №821/1974/17, від 26 червня 2019 року в справі №0840/3992/18, від 19 липня 2019 року в справі №2340/2876/18, від 25 липня 2019 року і справі №807/85/18, від 7 серпня 2019 року в справі №520/11053/18, від 29 листопада 2019 року в справі №260/1414/18 та інших.

Тепер пропонується роздати пластикові паспорти все одно майже всім громадянам України.

Справа лише у вірі?

Насправді, суди вказують також на порушення  положень законодавства, зокрема, щодо персональних даних. Як наслідок маємо невдоволення не тільки через релігійні переконання – наразі зареєстровано дві петиції до Президента України щодо можливості вибору і щодо невилучення паспортів старого зразка.

До чого тут карантин?

Пам’ятаєте карантинні правила? З 6 квітня завжди треба мати при собі документ, який посвідчує особу (щоб спростити штрафування порушників карантину). Спрогнозувати, коли завершиться карантин, важко, от законодавці і вдаються до таких заходів.

Зокрема, з 22 квітня у мобільному застосунку «Дія» запроваджено цифрові паспорти, прирівнювані до паперових, – але туди вивантажуються тільки ID-паспорти (ті самі, якими замінять паперові) та закордонні. Вочевидь, очікування не виправдались і громадяни (особливого літнього віку) все одно можуть розгулювати містом без документів.

Можемо припустити, що заміна паспортів-книжечок на пластикові виправдовуватиме подальші заходи впливу до порушників карантинних правил, адже його і у кишені носити простіше, і на телефон завантажити можна.

Замість висновку

Хай там як – українці не будуть першопрохідцями, ID-паспорти не нове явище. У першу чергу такі зміни знову висвітлюють питання взаємної недовіри влади та громадян, але ніяким законом таку ситуацію не виправити.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло