Вакансію відкрито: як у 2020 році шукати роботу

Вакансію відкрито: як у 2020 році шукати роботу

Як пандемія змінила ринок праці

Этот материал также доступен на русском языке
Вакансію відкрито: як у 2020 році шукати роботу
Фото: pixabay

Статус безробітного з початку дії карантину (з 12 березня по 20 серпня) отримали 431 800 українців – це на 67% більше, ніж за аналогічний період 2019 року. Як на цю ситуацію реагують у профільному міністерстві розповідала в інтерв'ю Mind міністр соціальної політики Марина Лазебна, яка працює на цей посаді майже з початку карантину – з березня 2020 року. 

Перед виступом на освітній конференції Online Summit 2020 CEO Happy Monday Анна Мазур разом Make it in Ukraine проаналізували для Mind, що зараз відбувається на ринку праці України та що робити, коли 2020 року все ж доводиться шукати роботу.

Mind – партнер Make it in Ukraine Online Summit 2020.

Наскільки складніше у 2020 році знайти роботу

Ще декілька років тому ми побачили, що багато людей перестали боятися втратити роботу. 2020 рік значно змінив картину, але спостерігаються досить різні тренди. 

Певна кількість людей перестали шукати роботу й почали цінувати свого поточного роботодавця. На початку карантину ми припустили, що кількість вакансій різко зменшиться, а кандидатів – побільшає. Але насамперед зменшилася кількість тих, хто шукав роботу. Зокрема, це – проактивні кандидати, які працюють, але постійно шукають щось краще.  

На карантині в людей був час подумати про своє життя та ким вони хочуть стати. Деякі мої знайомі просто звільнилися та пішли на «вільні хліби». Цей незвичний тренд цього року підтверджували й знайомі роботодавці.

Новачкам традиційно складніше, адже потрібно доводити свою експертність, показувати soft skills, переконувати роботодавця надати «кредит довіри». Це й без кризи було важко. Професіоналам – трохи легше: вони вже показали, ким вони є і що можуть. Багато профі, які втратили роботу через кризу, знаходили нову протягом двох-трьох тижнів. Адже на класних спеціалістів завжди є попит.

Що потрібно в собі розвивати, не чекаючи нового форс-мажору

Цей рік навчив нас відповідальності та забрав ілюзію стабільності. До цього багато людей жили з думкою, що стабільність – це коли працюєш на роботі та отримуєш зарплату. Однак в цьому випадку ти є ще менш захищеним. Є ризик того, що може щось статися з роботодавцем. Ми, як і інші компанії, вже на другому тижні карантину відчули, що ніхто не є у безпеці.

У такі моменти потрібно сідати й обговорювати, що робити, що винаходити та які нові ініціативи запроваджувати. Багато людей зрозуміли, що їхня кар'єра – у їхніх руках. Багато хто почав виходити на ринок праці як незалежний експерт або йшов у фриланс. Така активність дає відчуття, що ти можеш на щось впливати, щось змінювати та отримувати додатковий дохід за свою експертність. Це корисно та дає силу людям. 

Багато хто вже не говорить про довгострокові плани. Це сумно, але такий підхід більш гнучкий та усвідомлений. Ми живемо «тут і зараз» та розв'язуємо поточні проблеми.

Як покращити свої позиції, якщо виходите на міжнародний ринок

  1. Вивчити англійську. Це для всіх очевидно, але не для всіх стало планом дій.
  2. Перейти від надлишкової скромності до здатності презентувати себе та продавати свої навички. Треба вчитися доводити, чому ти можеш виконувати роботу не гірше, а навіть краще, ніж хтось інший. На жаль, багатьом досі здається, що найбільша чеснота – це скромність, а про наші досягнення має розповідати хтось інший. У клієнта або роботодавців повинна сформуватися впевненість, що ви – саме той фахівець, який їм потрібен. Ми поки що не вміємо це робити.

Про згубність пасивного підходу до роботи

Дуже часто трапляється така ситуація: приходять молоді кандидати й хочуть, щоб їм казали, що треба робити. Вони питають, чим можуть бути корисними. Вони хочуть, щоб хтось сформував їхню кар'єру за них. Тих, хто прийде і самостійно вкаже на те, що б він зробив і покращив, – одиниці.

Це погано для найманих працівників, а для фрилансу – це взагалі катастрофа. Коли людина починає пошук роботи або заробітку з таким підходом – це мікросмерть на старті. Потрібно чітко розуміти й озвучувати: що ти можеш, за що готовий взяти відповідальність, який результат готовий забезпечити.

Як навчитись адекватно оцінювати себе

Важко тверезо оцінити себе з позицій адекватності та здорового глузду, якщо не виходиш за рамки власних уявлень та сидиш наодинці в закритій кімнаті. Адже кар'єра – це завжди взаємодія із зовнішнім ринком, це оцінка того, на що ти здатний. Тому надзвичайно важливо постійно запитувати зворотний зв'язок та калібрувати його способи – це ключова умова для адекватного розуміння своїх можливостей. У нас поки немає такої взаємодії з ринком.

Зараз я є ментором для однієї дівчини, і одне з її нещодавніх завдань – запросити фідбек десятьма різними способами без використання слова «фідбек». Потрібно цього навчатись. До того ж зробити це звичкою, а не окремим процесом із серії «А тепер ми з тобою сядемо та поговоримо».

18 та 19 вересня відбудеться щорічний Make it in Ukraine Online Summit 2020. Це освітній захід для українських фахівців з індустрії ІТ, маркетингу та дизайну. Реєстрація та участь у заході безкоштовна. Записатися можна за посиланням.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло