Закон для роботів: чому штучний інтелект потребує правового регулювання

Закон для роботів: чому штучний інтелект потребує правового регулювання

І яким галузям це потрібно найбільше

Этот материал также доступен на русском языке
Закон для роботів: чому штучний інтелект потребує правового регулювання
Фото: pixabay

Виручка на світовому ринку технологій штучного інтелекту (ШІ), включно з програмним забезпеченням, обладнанням та сервісами, 2020 року зросте на 12,3% у порівнянні з 2019-м і сягне $156,5 млрд. Нові технології сьогодні запроваджуються дуже швидко. Проте це іноді потребує не тільки технічного врегулювання, а й правового, адже може зачіпати права громадян. 

Навіщо запроваджувати правове регулювання ШІ і що саме потрібно вносити до законодавства, розповів Mind партнер юрфірми «ЄПраво» адвокат Владислав Власюк

Не секрет, що зараз у багатьох сферах штучний інтелект (ШІ) ефективніший за людину. Наприклад, ШІ-роботи швидше і точніше проводять нескладні (поки що) хірургічні операції.

Звісно, що іноді ШІ може нести небезпеку для людини – ті алгоритми, що працюють у летальній зброї, або ті, які поки не достатньо надійні (тільки я подумав про автопілот?). Саме тому говорять про потребу правового врегулювання штучного інтелекту – для блага всього людства. Наприклад, окремих видів діяльності із застосуванням ШІ чи виробництва роботів, захисту персональних даних, юридичної відповідальності ШІ, у правосудді тощо.

Штучний інтелект і COVID-19 

Деякі ШІ-додатки застосовуються для боротьби з коронавірусом: пошук і аналіз усіх наукових публікацій на тему хвороби, формування діагнозів, розроблення інструментів передбачення розвитку пандемії, скринінг захворювань  Крім того, ШІ може застосовуватись і для протидії фейкам про пандемію.

Деякі застосунки ШІ, розроблені для інших цілей, також можуть служити для протидії COVID-19:

 • розпізнавання облич;
 • зчитування біометричних показників;
 • обробка геолокацій для забезпечення дотримання режиму переміщень.

Останні мають ризики щодо порушень прав людини, зокрема права на приватність. Традиційно деякі заходи для суспільного блага, на кшталт масового спостереження за людьми, потребують адекватних юридичних гарантій забезпечення цих прав. 

Що може містити в собі правове регулювання ШІ

Де вже зараз штучному інтелектові потрібна юриспруденція:

 • захист персональних даних (основа ШІ – це збирання ПЕТАБАЙТів персональних даних);
 • регулювання господарської діяльності з виробництва роботів чи програмного забезпечення;
 • питання цивільно-правової і кримінальної відповідальності;
 • авторські права на твори, створені штучним інтелектом;
 • кібербезпека й застосування ШІ;
 • «змішана юстиція» та «юстиція штучного інтелекту», тобто застосування ШІ в правосудді;
 • роль ШІ в протидії зміні клімату й поширенню фейків;
 • права людини та дискримінація.

Важливо розуміти, що ШІ – це також чергова нова технологія, яку варто врегулювати з правового погляду. Окремо, звісно, це правосуб’єктність ШІ, та [кримінальна] відповідальність ШІ.

А що в ЄС?

Рік тому комітет Ради Європи з питань штучного інтелекту отримав завдання пропрацювати здійсненність і структуру потенційного нормативного врегулювання штучного інтелекту. Нещодавно вони повернулися з проміжним звітом.

Нижче деякі цікаві висновки зі звіту

Потреба і врегулювання її розвитку й застосування ШІ пов’язується із захистом прав людини, демократією, верховенством права та забезпеченням отримання благ від ШІ і для окремих осіб, і для всього суспільства.

Одним із результатів роботи комітету стала ініціатива зобразити мапу національних ініціатив у сфері ШІ. Із цікавих ідей, які обговорюються: аналог клятви Гіппократа для ШІ-інженерів, або аналог «посвідчення водія» для ШІ-розробників, та самоврядна професійна організація для data scientists.

Також передбачається потреба верифікації/сертифікації ШІ-розробок незалежними органами, а також функціонування ШІ-алгоритмів у так званих пісочницях – себто в ізоляції для убезпечення від враження вірусами, тобто з міркувань кібербезпеки. Врегулювання планується розробити до кінця 2021 року. 

А що в нас?

Нещодавно з'явилася напрацьована колегами з Мінцифри і комітету з питань ШІ Концепція розвитку ШІ в Україні. Останню потрібно затвердити на рівні уряду. Крім того, заснували Асоціацію розвитку ШІ. 

Отже, і створення, і застосування ШІ має бути врегульованим – для блага всього суспільства. Саме лиш законодавче визначення поняття «штучний інтелект» відкриє доступ ШІ до нових сфер і галузей економіки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло