Помилки служби безпеки під час обшуку: розбір свіжих кейсів

Помилки служби безпеки під час обшуку: розбір свіжих кейсів

П'ять історій від юриста

Этот материал также доступен на русском языке
Помилки служби безпеки під час обшуку: розбір свіжих кейсів
Минулого тижня Служба безпеки України (СБУ) провела обшуки в Національному музеї Революції гідності та перевірила документи щодо будівництва меморіалу Небесній Сотні. Правоохоронці підозрюють керівництво музею у розтраті 111 млн грн. Також обшук провели і вдома в директора музею Ігоря Пошивайло, який повідомив, що в нього вилучили особистий жорсткий диск.
Отже, ані державна, ані комерційна компанія не застраховані від несподіваного візиту правоохоронців. У такій ситуації керівники компаній та співробітники часто не знають як поводитися і до чого можуть призвести ті чи інші дії й запитання правоохоронців. Натомість організація роботи й підготовка служби безпеки компанії – важлива складова зниження ризиків проведення у компанії обшуків та їхніх наслідків. Олександр Горобець, адвокат, молодший партнер АО Legal House, розповів Mind кілька найсвіжіших історій відносин «есбешників» з обшуком.

Технології на варті

«Наша компанія закупила ліцензійний софт і новітню систему відеофіксації із сигналізацією на випадок несанкціонованого проникнення на об'єкт. Тепер через смартфон ми контролюємо безпеку приміщень, персоналу й цінностей».

Безумовно, система безпеки в смартфоні – це зручно й сучасно. А ось якщо почнеться обшук, у кращому разі ви зможете спостерігати за тим, що відбувається, у застосунку. У гіршому – об'єктиви камер будуть заклеєні скотчем або камери будуть просто виламані з місць кріплення. Заклеюючи камери, слідчий і оперативні співробітники намагаються забезпечити дотримання таємници досудового розслідування. А право примусового входу в закриті приміщення надано слідчому ч. 6 ст. 236 КПК України.

Тому ми вважаємо, що подібні інвестиції в безпеку абсолютно не впливають на рівень готовності компанії до можливого обшуку. Тут може йтися тільки про збереження цінностей і забезпечення пропускного режиму. До категорії «безглуздих» ми б віднесли також ідею тримати оборону й не впускати слідчого на обшук так довго, на скільки це можливо.

Активна протидія слідчому може закінчитись як застосуванням фізичної сили з боку силової підтримки, так і притягненням до відповідальності за непокору. Водночас не забувайте про можливість комунікації.

Працівник СБ завжди може намагатись обмежити доступ слідчого цілком простими й передбачуваними запитаннями, проханням надати документи, записати їх дані.

Адвокат через інтернет

«Локація нашої компанії – центр міста. Ми впевнені, що в разі обшуку зможемо легко знайти потрібну кількість адвокатів, щоб забезпечити правову допомогу».

Внаслідок оброблення запиту «Адвокат Київ» гугл видає 7,98 млн результатів. У разі запиту «Адвокат обшук Київ» ми маємо вже 1,23 млн результатів. Цей факт доводить, що у відкритих джерелах можна знайти адвоката, який зможе виїхати на об'єкт, де проходить обшук.

А тепер запитання:

  • чи довіряєте ви адвокату з інтернету, чи впевнені в його компетенції і готовності включитися на повну з першої хвилини обшуку та до його закінчення, навіть якщо це буде цілодобово?
  • які вимоги до результатів його роботи ви висуватимете, яка форма оплати і хто формуватимете стратегію щодо повернення вилученого майна, а також стратегію щодо захисту персоналу та/або компанії?

Багато компаній так і працюють: доставлення продуктів харчування, меблів і товарів першої необхідності – все через інтернет. Можна й виїзд адвокатів замовити так само. Але тільки в тому разі, коли ви готові взяти на себе абсолютно всі ризики щодо належній якості захисту в кримінальному провадженні.

Якщо ж йдеться про реальний захист інтересів компанії, то рекомендуємо підписати простий договір з адвокатом (адвокатським об’єднанням), якому ви довіряєте, доповнивши такий договір пунктом про час, протягом якого адвокат зобов’язується прибути на обшук.

Цілком логічно, що прибуття адвоката після трьох годин слідчої дії вже не буде досить результативним.

«Білі й пухнасті»

«Ми себе повністю убезпечили. Зберігання інформації організовано на далеких серверах. Фінансові потоки поза юрисдикцією українського законодавства, а співробітники отримують винагороду «по-білому». Ми не будемо навіть торкатися документів, які нам намагатимется вручити слідчий».

Під час проведення обшуку слідчий вручить представнику компанії копію ухвали слідчого судді, копію протоколу обшуку, а також, на його розсуд, виклики на допит. А ось відмовляючись отримати ці документи, ви позбавляєте себе прекрасної можливості бути в курсі справи. І найголовніше – самоусуваєтеся від активної участі у справі захисту свого бізнесу.

Досвід показує, що Кримінальний процесуальний кодекс України надає правоохоронним органам достатньо важелів впливу практично на будь-яку бізнес-модель, якщо персонал або активи перебувають на території України.

Саме тому не варто відмовлятись ані від отримання ухвали слідчого судді, якою надано дозвіл на проведення обшуку, ані від копії протоколу його проведення. Така відмова ускладнить роботу адвоката в подальшому. Тому що він буде вимушений окремо звертатися до слідчого з клопотанням про отримання документів.

В усьому винен «стрілочник»

«Ми поставили начальнику СБ завдання запобігти або контролювати процедуру можливого проведення обшуку. Однак обшук відбувся раптово, була вилучена вся комп'ютерна техніка. У результаті було прийнято рішення звільнити начальника СБ».

Ми глибоко переконані, що запобігти обшуку неможливо. Існує низка ознак, які можуть свідчити про насування «веселощів».

Також неможливо заборонити слідчому вилучити під час майно, стосовно якого було прийнято рішення вилучати відповідно до ухвали суду або за рішенням слідчого. Ми також переконані, що основне завдання начальника СБ при підготовці компанії до можливого обшуку – це організація підготовки персоналу й бізнес-процесів швидкого реагування на виклик, а також комунікація зі слідчим до приїзду адвоката. Бувають різні випадки, але рішення стосовно начальника СБ має прийматися дуже зважено.

Керівник СБ – експравоохоронець

«Наш начальник СБ – виходець із правоохоронних органів. У нього з усіма добрі відносинии, тому під час обшуку він активно комунікував зі слідчим, добровільно видав усі витребувані документи, приймав інші рішення, а тепер займається поверненням всього вилученого».

При всій повазі до тих, хто є вихідцем із системи, ми рекомендуємо залучати адвоката для прийняття рішень щодо суто процесуальних питань. Видача техніки й документів, формування, а також реалізація стратегії повернення в суді – це питання для адвоката, а не для керівника СБ. Безумовно, є потоки інформації, у яких розібратися зможе тільки «есбешнік», але з документами дозвольте відпрацювати фахівцям.

Ми навели лише найяскравіші п'ять випадків для розуміння ролі й функцій начальника СБ у компанії на тлі обшуку. А насправді їх – десятки. У кожному необхідно приймати управлінське рішення, реалізовувати його, а іноді – і відповідати за нього.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло