«У хороші руки»: чий досвід приватизації буде корисним для України

«У хороші руки»: чий досвід приватизації буде корисним для України

Які країни вдало впоралися з тягарем держвласності

«У хороші руки»: чий досвід приватизації буде корисним для України
Фото: pixabay

Заступник міністра економіки Світлана Панаіотіді анонсувала, що до кінця 2020 року надходження від малої приватизації становитимуть 2–2,3 млрд грн. Торік мала приватизація принесла до бюджету 547 млн грн. Крім того, минулого місяця ФДМ виставив на продаж 10 спиртзаводів. Загалом фонд очікує, що тільки від приватизації 41 об'єкта спиртової галузі надійде близько 2 млрд грн. 

Отже, попри карантин та пандемію процес приватизації державних підприємств триває. Як він відбувається в інших країнах і який досвід може бути корисним для України, розповів Mind засновник SENSUM Law Firm Віталій Жадобін.

Успішна приватизація – складний процес, який вимагає законності та справедливості, а також, безумовно, інвестиційної привабливості. Через передачу в приватні руки державного майна пройшли не тільки європейські країни колишнього соцтабору (Болгарія, Чехія, Румунія, Польща, Німеччина). Приватизаційні процеси відбуваються з різним успіхом, зокрема, у Латинській Америці. В Іспанії приватизація відбулася після повалення диктаторського режиму Франко. У Великій Британії диктаторів не було, але була економічна криза, з якої необхідно були виходити.

Тобто один загальний висновок – приватизують або те, що колись націоналізували з політичних причин, або те, чим держава не в змозі ефективно керувати. Мета приватизації – швидке залучення додаткових фінансових ресурсів, а також відновлення та зміцнення економіки.

Свідками української приватизації 1990-х років були багато хто з читачів. Нині періодично звучать чи відбуваються процеси реприватизації, зокрема судові оскарження результатів приватизаційних процедур, але я вирішив розповісти про «позитив» і зупинитися на п’яти успішних світових прикладах приватизації.

Іспанія

Розпродаж державних компаній відбувається понад 20 років, більшість підприємств паливно-енергетичного комплексу й телефонний зв'язок уже приватизовані.

Приватизація проходила з широким залученням іноземних інвесторів, а найбільші компанії, як-отRepsol, Telefonica, Argentaria, Endesa, були приватизовані з використанням американських депозитарних розписок. Іноземні інвестори допускалися до участі в приватизації. Але є певні обмеження – отримання дозволу держави на реорганізацію чи придбання частки іншої компанії.

Успішним можна вважати приклад телекомунікаційної компанії Telefonica, яка на момент приватизації займала монопольне становище на ринку. Нині компанія займає восьме місце у світі серед телекомунікаційних компаній за ринковою капіталізацією.

Японія

Йтиметься про приватизацію залізниці. У світі є успішні приклади такої приватизації і досвід Великої Британії, який не всі вважають гарним (відокремлення інфраструктури від перевезень). Японці вирішили приватизувати національну корпорацію й розділити її на шість пасажирських компаній та одну вантажну.

Під цю приватизацію було прийнято спеціальне законодавство, створено компенсаційні фонди для покриття збитків компаній. Проте реформа державного залізничного транспорту виявилася вельми вдалою й мала позитивні фінансові результати. Збільшилася продуктивність праці, а від конкуренції компаній, звісно, виграли кінцеві споживачі.

У цьому столітті Японія знов вдалася до успішної приватизації, передумовами чого фактично стали проблеми після землетрусу та цунамі 2011 року. Державні акції Japan Post Holdings Co було продано за $11,6 млрд. Близько 80% акцій було запропоновано японським інвесторам, здебільшого фізичним особам, решта – інституційним іноземним інвесторам.

Канада

Загалом у Канаді держава має право призначати представників до правління компанії, обмежувати кількість акцій, блокувати реорганізації. Але з приватизацією Канадської національної залізниці (CNR) були інші правила.

Обмежень власності для іноземців (як було з приватизацією Канадських авіаліній та Канадської нафтової компанії) не було, єдина вимога – щоб жоден з акціонерів не володів більш ніж 15% власності приватизованої компанії.

Сьогодні акції CNR продаються на фондовому ринку, 80% акціонерів становлять американці. Приватизація залізниці стала однією з наймасштабніших для країни, угоду оцінили в 2,2 млрд канадських доларів.

Польща

«Шокова терапія» та «приватизація» – для поляків, мабуть, ці слова стали синонімами.

На серпень 1990 року державними були понад 8000 підприємств. Нині під прямим контролем держави залишилося 19 працюючих.

Польща змогла забезпечити надходження до бюджету та позбутися неефективних і неприбуткових підприємств. Можна привести приклад банку Pekao – спочатку частину акцій продали на біржі, дочекалися зацікавленості інвесторів і продали приватним інвесторам контрольний пакет. Зараз Pekao має найбільшу на польському ринку долю корпоративних кредитів і депозитів, а ринкова капіталізація Pekao становить 39,1 млрд злотих. Цікаво, що активні дії держави з продажу акцій компаній зробили Варшавську фондову біржу популярним фінансовим майданчиком регіону.

Німеччина

Організація Treuhand (аналог українського Фонду держмайна) вибирала експертно-аналітичну компанію для кожного підприємства. Treuhand контролювала дотримання виконання договору про приватизацію. Проведенням процесу приватизації займалися професійні експерти. До 1990 року 70% підприємств, які підлягали приватизації, було продано, а 30% – повернуто старим власникам (реституція).

У результаті приватизації в Східній Німеччині до приватних власників перейшло майно на суму 215 млрд німецьких марок. Було приватизовано 4 млн га сільськогосподарських і лісових земель (40% території).

Приватизацію в Німеччині було здійснено в стислі строки. Звісно, були негативні моменти, проте зрісли рівень доходів та продуктивність праці: до об'єднання Німеччини продуктивність праці у НДР становила 1/3 від показника у ФРН, 1997 року продуктивність склала 2/3. Тож спеціалісти схильні вважати приватизацію в Німеччині ефективною й дієвою в умовах стислих строків проведення.

Який досвід буде корисним для України

В Україні питання приватизації, на жаль, доволі часто мали політичний відтінок, особливо, коли йдеться про судові оскарження її результатів та реприватизацію. Але ніколи не пізно розпочати з нового аркуша.

Здається, що саме роздержавлення ринку виробництва спирту може стати позитивним прикладом з України і хорошим сигналом для іноземних інвесторів. Дійсно, така приватизація триває, частина об`єктів відповідного демонополізованого ринку спирту вже має нових власників, а до кінця року до Фонду державного майна України буде передано більшість відповідних об’єктів державного підприємства «Укрспирт».

Подивимось (…з оптимізмом).

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті