Сплатити наперед: у які об’єкти вкладатимуть мільйони 2021 року

Сплатити наперед: у які об’єкти вкладатимуть мільйони 2021 року

І чому про це варто замислитися вже зараз

Сплатити наперед: у які об’єкти вкладатимуть мільйони 2021 року
Фото: pixabay

Якщо 2020 рік рік став стрибком у невідомість для багатьох бізнесів і простих громадян, то наступний вже більш-менш можна спробувати прогнозувати. Принаймні прораховувати найнегативніші сценарії вже точно майже всі навчились. Однак і позитивний підхід теж не завадить. Тож експерти кажуть, інвестувати 2021 року можна, головне правильно вибрати напрям. Про те, куди можна вкладати кошти вже наступного року, і про всі переваги цих сфер розповів Mind СEO і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution Андрій Рижиков.

Усі рішення тимчасові – це одна з головних фраз моєї улюбленої книжки Rework Девіда Хайнемайера Хенссона і Джейсона Фрайда  Цей рік показав, що ми виявилися не готовими до різких змін, але, щоб залишатися на плаву, потрібно адаптуватися до нової реальності й робити це якомога швидше. 

Житло

До 2020 року ринок котеджної нерухомості був, м’яко кажучи, неоднорідним: хто робив гарну концепцію – той отримував прибуток, хто не робив – отримував 2 котеджі та 20 гектарів у власності на додачу. Карантинні обмеження спонукали виїжджати за місто. Такий попит на оренду та навіть придбання заміського житла стрімко скоригував плани девелоперів щодо розвитку заміських проєктів – сьогодні ми бачимо старти продажу великої кількості нових котеджних містечок різного формату. Сюди активно вкладають гроші

Ще одна тенденція – прагнення жити біля зелені або води. Переміщатися по місту стало як мінімум важко, як максимум – шкідливо для здоров’я, тому всі хочуть гуляти у власному парку, а не їхати кудись далеко в міський. У такі проєкти системні інвестори залюбки вкладають гроші, оскільки їхня окупність значно вища, ніж типових неформатних проєктів.

Зростає кількість квартир із ремонтом – люди втомилися гратися в дизайнерів. Готове житло з ремонтом і меблями сьогодні є надзвичайно затребуваним. Є ЖК, у яких на вибір пропонується кілька варіантів ремонту для окремих квартир, поверхів або навіть усього будинку, є ЖК, у яких залежно від черги пропонуються квартири без ремонту, з ремонтом під чистове оздоблення і з повним ремонтом.

Торгівля

Багато хто вважає, що найближчим часом вся торгівля остаточно перейде в онлайн, тому будувати нові ТЦ не потрібно. Насправді, як тільки навесні відкрили торговельні центри і в нас, і в Європі, люди відразу в них побігли. Там, наприклад, розмели ювелірні прикраси – всім захотілося знову відчувати себе багатими та красивими.

В Україні як було недонасичення якісними торговими площами, так і залишається, тому інвестори продовжать вкладати в мегамоли, де можна буде знайти все. І звісно, розвиватимуться невеликі ТЦ біля дому – карантин навчив, що їхати через усе місто за продуктами не є безпечним.

Офіси

Мої колеги нарахували 22 офісні центри, які мають збудувати протягом наступних кількох років, а це + 400 000 кв. м. Хто від цього має виграти? Той, хто три Л замінить на три Г – гнучкість у плануванні, гнучкість у площі, гнучкість у ціні. Раніше вважалося, що єдиний параметр, який дозволяє бути конкурентноздатним, – це локація, локація та ще раз локація. Знову ж таки коронакриза показала, що офісний центр може заробляти навіть у карантин, якщо він гнучкий у площі, ціні та плануванні. Ті об’єкти, які не дали знижки своїм орендарям, які не змогли перепланувати свої мегаофіси в щось дрібніше, зараз мають 50% вакантності. Ті, які стали гнучкішими, зараз мають 98–99% наповнюваності.

Мій улюблений принцип – живи там, де працюєш, працюй там, же живеш. Тому офіси, які тяжіють до житла, теж отримають інвестиції наступного року. І звісно, офіси з готовими ремонтами розходяться, як гарячі пиріжки, -- часом туди навіть не встигають доводити клієнтів на показ.

У тренді також нові офіси з гнучким плануванням – щось середнє між коворкінгом у класичному його розумінні і стандартним офісом. Наявні коворкінги вже практично повністю цю концепцію відпрацювали, тому ми побачимо як переформатування старих офісів із наданням максимальної кількості сервісів, так і абсолютно нові проєкти.

Що в підсумку?

Сьогодні єдиний показник, який цікавить українських інвесторів, – це строк окупності. Зараз не важливо скільки й куди вкладати – головне, коли ти повернеш ці гроші. І це самий невизначений показник на сьогодні.
Тим не менше концепція залишається головною для будь-якого проєкту нерухомості. Немає концепції – це просто витрачені на вітер гроші. Тому до концептологів зараз стоїть черга як на створення нових, так і на реконцепцію об’єктів, що були задумані до кризи.

Багатофункціональні комплекси – сьогодні тренд, не може бути монофункції, не можна будувати просто офіси, просто торгівлю – тільки багатофункціональність. Ідеальний варіант, коли ти живеш зверху, у капцях спустився попрацювати в офіс, потім сходив у фітнес-центр чи магазин і повернувся додому. Такі об’єкти сьогодні в пріоритеті в покупців та інвесторів.

І не забувайте, що в будь-якому разі нерухомість – це емоція. Чим більше емоцій ви подаруєте своїм споживачам, тим краще буде розходитися ваша нерухомість.

Гроші є, їх потрібно тільки взяти. Я часто чую «плач Ярославни» системних інвесторів – вони кажуть: немає куди вкладати. Тож нам усім потрібно працювати над створенням якісних, сучасних проєктів, що будуть затребувані великими інвесторами та споживачами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло