Новорічний подарунок собі та рідним

Новорічний подарунок собі та рідним

Про нетривіальні ідеї презентів у часи, коли головними цінностями стали здоров'я та фінансова безпека

Этот материал также доступен на русском языке
Новорічний подарунок собі та рідним

Грудень 2020 – кінець важкого року, і свята хочеться ще більше, ніж зазвичай. Ось тільки новорічні сувеніри та знижки вже не радують так, як раніше. Консьюмеризм поступово поступається місцем усвідомленому споживанню – купувати менше, орієнтуватися на довговічність і екологічність, інвестувати в навчання та здоров'я, економити та робити накопичення. Інна Бєлянська, експерт з питань страхування та фінансової грамотності, СЕО «МетЛайф Україна», розповіла, чому поліс накопичувального страхування, навчання financial literacy й інші нестандартні рішення можуть стати найкращою ідеєю для подарунка на 2021-й.

Нещодавно міжнародна консалтингова компанія «Accenture» опублікувала підсумки нового дослідження – про зміну інтересів споживачів через пандемію коронавирусу. Було опитано майже 9000 осіб у всьому світі. І хоча дослідники були зосереджені на питаннях ритейлу, результати наочно показують, як у цілому змінився наш світ. Зараз для людей на першому місці два пріоритети – фінансова безпека та здоров'я, власне й своєї родини.

Для 50% опитаних усе більш важливою стає фінансова безпека. Покупки теж важливі, але їх роблять свідомо, звертаючи увагу на безліч чинників – починаючи від ціни, закінчуючи екологічністю та етичністю продавця. Споживачі заявили, що витрачають гроші більш економно та віддають перевагу бюджетним брендам. Дослідники не виключають: у постковідному світі ми продовжимо так само уважно ставитися до здоров'я, турбуватися, щоб у нас вистачало грошей, вибирати якісні, неодноденні товари та купувати те, що дає впевненість у майбутньому.

Враховуючи такі цінності, на заміну традиційним подарункам можуть прийти нові рішення – check-up пакет у хорошій клініці, абонемент для спортивних занять, генетичний тест, страховий поліс, сертифікат на проходження курсу фінансової грамотності чи особистий накопичувальний рахунок для дитини.

Визначати формат конкретного подарунка, безумовно, потрібно з урахуванням особистих вподобань того, кому ви збираєтеся його дарувати. Але озираючись на підсумки 2020-го, запити клієнтів, партнерів – фінансових консультантів і найближчого оточення, я хочу поділитися корисними інсайтами про «правильні» подарунки для тих, хто робить усвідомлене споживання частиною своєї життєвої філософії.

Інсайт 1. Фінансова грамотність – зона підвищеного інтересу для молоді та школярів

Дослідження PISA у 2019 році показало, що чимало школярів і студентів не мають навіть базових фінансових навичок. У багатьох країнах, де проводиться дослідження financial literacy населення, діти та молодь вважаються ключовою аудиторією для фінансової просвіти. Україна – не виняток, адже за останніми даними саме молодь у віці 18-24 років відчуває найбільшу нестачу фінансових знань.

Особисте спостереження за останній рік: усе більше молоді у віці до 30 років просять порекомендувати книги, курси або майстер-класи з підвищення своєї фінансової грамотності. І, до речі, 70% українських батьків хотіли б, щоб їхніх дітей навчали фінграмотності – про це теж говорять останні дослідження.

Якщо поєднати цей інсайт і тренд на ріст популярності онлайн-навчання, отримаємо чудову ідею для подарунка молодим дівчатам і хлопцям – навчальні продукти з фінансової грамотності.

Звичайно, про доречність і актуальності такого подарунка краще уточнити у його адресата. Але якщо поглянути на питання об'єктивно, то фінансове планування, вміння зберігати, а не витрачати гроші, акумулювати їх для важливих проєктів стане у пригоді кожному, особливо на старті дорослого життя. Тим більше повноцінне та системне навчання фінансової грамотності в українських школах і університетах поки так і не з'явилося.

Інсайт 2. Особисті накопичення для дитини – «старий новий тренд» у молодих батьків

Усе більше батьків приходять до думки про те, що дитині потрібен власний стартовий капітал для початку самостійного життя, в тому числі для отримання хорошої освіти. Багато у чому це відображає європейські тренди: створення капіталу для дитини входить до ТОП-5 мотивів заощаджень для мешканців Німеччини, країн Балтії та багатьох країн Центральної та Східної Європи. Національних даних щодо українських сімей у мене немає – є тільки аналітика за запитами наших клієнтів у цьому році. Батьки все частіше звертаються до страховиків, щоб збирати «окремі дитячі гроші». За останні 2 роки число таких звернень до нашої компанії виросло на 18%.

На жаль, бажання накопичувати не завжди збігається з можливостями сім'ї. Ще частіше у батьків не вистачає знань про інструменти для створення дитячого капіталу. А значить, допомога близьких точно не буде зайвою. Якщо ви готові систематично брати участь у житті дитини (наприклад, вашого онука, племінника або хрещениці), то цілком можете запропонувати його батькам такий варіант подарунка, як дитячий депозит або накопичувальний поліс. Ця турбота як мінімум не залишиться непоміченою, а можливо, стане ключовим кроком до забезпеченого майбутнього малюка. І новорічний час чудово підходить для таких подарунків.

Інсайт 3. Фінансова свобода – головний подарунок собі

Останнє дослідження цінностей українців, проведене восени цього року, показало: найважливішою цінністю для 86% наших співгромадян є свобода. Ось тільки у нинішньому році усі ми зіткнулися з її жорстким обмеженням – починаючи від свободи переміщень і закінчуючи фінансовою свободою. Як жартують страховики життя, українці пройшли через «репетицію власної пенсії», без можливості працювати та достатніх фінансових накопичень.

Цей досвід може стати не тільки стресом, але й драйвером змін. Він змушує задуматися: як подарувати собі більше свободи у новій реальності? Звичайно, мова не про зовнішні обмеження, а ось у питаннях особистих фінансів можна зайняти проактивну позицію. Наприклад, навести лад у персональному бюджеті та спробувати накопичувати гроші.

Новий рік – чудовий привід для таких змін. Адже вкорінити корисну навичку буде простіше, якщо зробити собі «правильний» новорічний подарунок: наприклад, оформити поліс страхування життя, відкрити ощадний рахунок або придбати підписку на smart-додаток з управління особистими фінансами.

На перший погляд, усі перераховані подарунки – це більше про дисципліну, ніж про фінансову свободу. Але насправді тут немає суперечностей: справжня свобода якраз починається з дисципліни та відповідальності – перед собою та близькими, з відповідального споживання та готовності зустріти майбутнє усвідомлено, приймаючи реалії нового світу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло