Захворіло у світі
142,733,068
Померло у світі
3,043,955
Вилікувалось у світі
121,252,385
Захворіло в Україні
1,961,956
Померло в Україні
40,367
Вилікувалось в Україні
1,499,752
Бюро знахідок: 10 джерел для фінансування бізнесу

Бюро знахідок: 10 джерел для фінансування бізнесу

І чого не варто робити, щоб не налякати інвестора

Бюро знахідок: 10 джерел для фінансування бізнесу
Фото: pixabay

Коронакриза вимила обігові кошти з багатьох бізнесів як маленьких, так і не дуже. Хто зміг – перевзувся на ходу – перелаштував підприємство на дистанційну роботу, але дехто й досі в очікуванні одужання після епідемічно-економічної хвороби. Проте дефіцит коштів – не привід скласти руки й чекати. Коли кровоносна система організму порожніє – це означає неминучу смерть. Аналогічно в бізнесі, коли фінансів меншає – про подальше життя бізнесу не йдеться. Про те, як треба діяти й де можна знайти кошти, розповів Mind голова фінансово-аудиторського комітету, CFO Групи компаній «Октава Капітал» Дмитро Рибальченко.

Тривожний діагноз бізнесу негативно відбився на підсумках року. Показові цифри: надходження прямих іноземних інвестицій у 2020-му в порівнянні з попереднім роком обвалилися майже у 20 разів – до $0,2 млрд. Портфельні інвестиції в приватний сектор впали майже до нуля. Пандемія загострила структурні недоліки української економіки, що призвело до різкого скорочення інвестицій у більшість секторів економіки. За підсумками року падіння ВВП сягнуло 4,8%. Крім того, тенденція до зниження рівня заощаджень під час кризи посилилася ще більше. Частка збережень не перевищила рівень 7% ВВП, тоді як у попередні роки була вдвічі більшою. До речі, у країнах Європи навпаки спостерігається зростання заощаджень – до 27%, і це є підґрунтям швидкого відновлення економіки країн після кризи. Інвестиційні процеси підтримувалися значною мірою за рахунок державних вливань в інфраструктурні проєкти, але це не є панацею.

Де взяти гроші: 10 джерел

Кажуть, бізнес – це мистецтво залучати додаткові кошти, не вдаючись до протиправних методів. Тож саме час проявити творчість у залученні капіталу.

З початку треба визначитися з кількома простими речами: скільки саме потрібно коштів, куди ви їх спрямуєте та що отримаєте в результаті. І лише коли ви знайдете відповіді на ці запитання – треба діяти.

  1. Проведіть ревізію власних активів. Найкраще, якби це були реальні та ліквідні фонди. Задля зменшення навантаження на бізнес спробуйте реструктуризувати наявні фінансові зобов’язання.
  2. Розгляньте як джерело фінансування власних родичів. Можна із цього посміятися, але нагадаю, засновник всесвітньо відомої соцмережі Facebook  Марк Цукерберг запозичив на розвиток бізнесу $85 000 у батьків, які збирали гроші на освіту сину чи не пів життя. І це не поодинокий приклад, чимала доля успішних бізнесів відкривалися за рахунок заощаджень родини та друзів.
  3. Також подивиться з іншого боку на ваших постійних клієнтів. Вони, як ніхто інший, знають переваги вашого бізнесу та користуються його продуктами. Можливо, хтось із них із задоволення стане вашим партнером.
  4. Класичний варіант залучення коштів – банк. Кредити допоможуть швидко поповнити обігові кошти чи рефінансувати інші кредити. Але, щоб фінустанова довірила кошти, треба добре потрудитися, аби переконати в прибутковості вашої ідеї.
  5. Вивчіть пропозиції на сайтах пошуку інвесторів, які працюють за принципом бірж. Реєструйтеся, розказуйте про свій проєкт, щоб у потенційних інвесторів не було сумнівів в успіху. У разі вдалої угоди сайт забирає собі відсоток від суми договору, але вам гарантує безпеку фінансової операції і юридичний супровід.
  6. Також сучасним і зручним сервісом із пошуку інвесторів вважаються бізнес-акселератори. Тут працюють справжні професіонали, заточені на пошук інвесторів. Експерти оцінять, наскільки приваблива ваша бізнес-пропозиція, самі складуть пропозицію для потенційних інвесторів, знайдуть необхідну суму та супроводжуватимуть вас до укладання угоди з партнером.
  7. Цікавий сучасний інструмент для пошуку грошей – пайові інвестиційні фонди. Зазвичай вони акумулюють гроші приватних інвесторів, а потім вкладають їх у бізнеси в різних форматах. Усі угоди ви укладаєте з ПІФ, тож і гадки не матимете, хто саме вклав гроші в розвиток вашого бізнесу, адже інвесторів насправді може бути кілька десятків, які дозволили фонду розпоряджатися своїми коштами.
  8. Приватні інвестори в будь-які смутні часи шукають, куди вигідно вкласти гроші. Це можуть бути й великі компанії, які допомагають розвиватися суміжним чи допоміжним напрямам їхньої сфери бізнесу, а також часто цікавляться соціальними проєктами. Щоправда, компанії мають свої вимоги для потенційних позичальників і нерідко приймають рішення за результатами конкурсів.
  9. Для крупних гравців ринку є варіант додаткового вливання коштів через створення акціонерного товариства та продаж акцій. Але треба мати на увазі, що процес забере чимало часу, щоб трансформуватися й відповідати суровим вимогам акціонерних товариств.
  10. У смутні часи бізнес можуть підтримати гранти – фінансування цільових проєктів донорськими організаціями. Донорами можуть виступати міжнародні організації, державні установи, комерційні структури та благодійні структури, що надають необхідні ресурси, які не треба повертати. Зазвичай так фінансуються проєкти, спрямовані на благо суспільства. При цьому не зосереджуйтеся лише на закордонних донорах, адже вже достатньо багато вітчизняних грантодавців.

Цього не можна робити ніколи

У пошуках вільної ніші на ринку підприємці часто хапаються за кілька напрямів бізнесу паралельно. Але в очах інвестора це свідчить про те, що ви не вірите в успішність власних проєктів і ваші погляди розфокусовані. Це суттєво знижує шанси на отримання інвестицій.

Взагалі-то, колеги, закликаю вчитися «робити лимонад із лимонів, що вам дісталися». Поки дехто рахує збитки від пандемії, якщо правильно зорієнтуватися, можна перебудувати бізнес під сучасні потреби, позбавитися баласту, організувати нові мобільні служби чи запровадити революційні технології.

У нових реаліях життя, як ніколи раніше, є шанси зробити step forward. Хтось вже спробував? Поділіться досвідом!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті