Захворіло у світі
161,138,318
Померло у світі
3,347,018
Вилікувалось у світі
138,963,721
Захворіло в Україні
2,135,886
Померло в Україні
47,333
Вилікувалось в Україні
1,816,643
Скринька скарбів: як оцінюють міжнародні інвестори золоторудний потенціал України

Скринька скарбів: як оцінюють міжнародні інвестори золоторудний потенціал України

І як потрібно розвивати видобуток дорогоцінних металів без шкоди для екології

Скринька скарбів: як оцінюють міжнародні інвестори золоторудний потенціал України
Фото: pixabay

Станом на сьогодні в Україні єдине діюче родовище з видобутку золота – Мужіївське родовище золотополіметалевих руд у Закарпатській області. Експерти зазначають, що там залягає близько 55 тонн золота, 1 млн тонн цинку і свинцю. З 2016 року його розробляє міжнародна інвестиційна компанія Avellana Gold.

Про золоторудний потенціал України та про виклики, з якими стикаються іноземні компанії, що працюють у  країні, Mind пропонує дізнатися з колонки для Global Mining Review СЕО міжнародної інвестиційної компанії Avellana Gold Брайана Севеджа. Останній працює в гірничодобувній галузі з початку 1990-х років, зокрема з проєктами ув США, Казахстані, Африці. 

Про ситуацію на ринку видобутку золота в Україні Mind писав у матеріалах «У черзі за корисними копалинами: що змінилося в отриманні ліцензій» та «Золото Донбасу: навіщо «ЛНР» заходилася видобувати дорогоцінні метали».

Як міжнародний інвестор обирає країну для інвестиції

Помилково вважати, що інвестор вирішує працювати в країні виключно через геологічний потенціал її об’єктів. На фінальне рішення впливає низка факторів. Це діловий та політичний клімат, система оподаткування, вимоги до ліцензії, доступність інформації та, звісно, геологічний потенціал країни. Всі ці фактори в сукупності дають розуміння, куди слід інвестувати.

Однією з переваг інвестування в Україну сьогодні, особливо в гірничодобувну промисловість, є те, що зараз можна увійти в ланку перших, хто розвиватиме тут цей ринок. Золоторудний потенціал України становить близько 3000 тонн. Мужіївське родовище, яке ми розробляємо, розташоване в Закарпатському прогині, добре відомій геологічній зоні, де запаси золота сягають до 55 тонн.

Географічно прогин займає велику територію, і там існує багато родовищ, які ще не відкриті та не вивчені. Мужіївське родовище має довгу історію, у свої часи там намагалися видобувати дорогоцінні метали німці, турки та угорці. Про родовище є багато інформації, адже геологи почали його вивчати з 50-х років минулого століття, є кілька техніко-економічних обґрунтувань, і це його велика перевага.

Інвестиційні можливості України

Зараз ідеальний час бути в Україні та розпочати тут розвиток поліметалевої галузі. Українські родовища мають великий геологічний потенціал. Йдеться про родовища золота, титану, літію або інших корисних копалин. Хоча Україна не є класичною країною для інвестування у видобуток, великі гравці ринку – гірничі компанії – слідкують зараз за тим, як розвивається тут ринок. Аби розуміти всі ризики та шляхи їхнього подолання.

Історично склалося так, що золото – надійний метал для інвестицій, стабільний навіть у часи невизначеності та волатильності ринку. Сьогодні вдалий час у циклі видобутку, адже ціни мають тенденцію до зростання. Вартість цінних металів збільшується, тому люди дуже зацікавлені в інвестуванні в гірничодобувний сектор, особливо в золото.

Зазвичай інвестори обходять країни, у яких є багато ризиків. Україна все ще має негативний корупційний бекґраунд, і, як результат, її сприймають як країну з високим ступенем інвестиційного ризику. Можливо, повільно, проте ситуація в Україні змінюється на краще. Наша компанія стала свідком покращення інвестиційного клімату. Вплив окремих персоналій та груп не здається таким сильним, як у минулому, що добре, оскільки це означає, що інституції та уряд стають сильнішими, а верховенство закону стає більш шанованим.

Сподіваємося, курс на реформування судів залишатиметься пріоритетом, і Україна отримає справедливу судову систему. Інвестори не інвестуватимуть туди, де хтось може придбати рішення суду та забрати їхні активи.

Українські поліметали: перспективи гірничодобувної промисловості

Україна невідома як місце видобутку корисних копалин. Багато країн мають довшу історію їхнього видобутку, тому вони мають більшу базу кваліфікованих технічних працівників галузі. Україна ще не має такого глибокого технічного досвіду в гірничодобувній промисловості, як, наприклад, Канада, США, ПАР, Австралія та Росія, особливо, що стосується підземного видобування та благородних металів.

Проте видобуток корисних копалин в Україні підтримується на багатьох рівнях управління. Іноземний інвестор показує українським компаніям екологічно-орієнтований підхід і міжнародні стандарти до виробництва. Наприклад, ми виявили серйозні проблеми екологічної шкоди на навколишнє середовище, заподіяної попередніми вітчизняними компаніями, які раніше працювали на Мужіївському родовищі. Вони залишили близько 130 000 тонн відвалів, що містять метали, які забруднюють ґрунти та підземні води регіону.

Для подолання історичної екологічної проблеми Avellana Gold побудувала гравітаційну фабрику на Мужіївському родовищі для переробки відвалів, очищення їх від важких металів та перетворення їх на чисту глину та пісок, які можна реалізувати як будівельні матеріали.

Досі законодавство країни містить багато неясностей і потребує обговорення. Наприклад, концентрати свинцю та цинку, які компанія планує виробляти, матимуть певний вміст золота. Обмежень щодо продажу концентратів немає, але є певні вимоги до золота. Компанія повинна запропонувати золото Національному банку України за ринковою ціною, і банк вирішує, хоче він купувати та накопичувати золото чи ні.

Країна повинна залучати більше так званих юніорських компаній, які готові йти на ризик та інвестувати в геологічне вивчення й розробку родовищ, на що держава зазвичай не має коштів.

Саме їх робота прокладає шлях до залучення великих гравців ринку та значних інвестицій. Зрештою, все полягає в тому, щоб йти в ногу з реформами та стати юрисдикцією, що сприяє видобутку корисних копалин. Прозоре ділове середовище – єдина умова, необхідна для того, щоб Україна стала однією з найсильніших європейських країн з видобутку корисних копалин, оскільки ключове – великі перспективні родовища вже є на території країни.

Avellana Gold Ltd. – міжнародна інвестиційна компанія з більш ніж 100-річним сукупним досвідом у галузі видобування  з командою спеціалістів, які відомі за реалізацією проєктів у Канаді, Республіці Конго, Республіці Гвінея та Казахстані. Avellana Gold працює в Україні з 2016 року та інвестує в розробку родовищ поліметалічних руд на Закарпатті. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті