Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Маленька й чужа: чим загрожує масштабна «нарізка» квартир під смарт

Маленька й чужа: чим загрожує масштабна «нарізка» квартир під смарт

І як ця тенденція впливає на комфорт мешканців

Этот материал также доступен на русском
Маленька й чужа: чим загрожує масштабна «нарізка» квартир під смарт
Фото: depositphotos.com

Державна служба статистики напередодні повідомила, що ціни на квартири в Україні в І кварталі 2021 року зросли в середньому на 11,6% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. При цьому, за даними Держстату, найбільше зростання цін показали однокімнатні квартири, які подорожчали на первинному ринку на 10,8%, на вторинному – на 12,3%.

При цьому експерти зазначають також і зростання популярності смарт-квартир. Чим загрожує цей бум на невеликі «метри», розповів Mind маркетолог, фахівець із розробки концепцій проєктів житлової нерухомості Броніслав Чумак.

Докладніше про тенденції на цьому ринку – у матеріалі Mind «Фокус на «первинку»: чому квартири подорожчали на 15%».

Перепланування квартир під здачу в оренду набирає небаченої популярності. Кроїться все: «двушки», «трьошки» тощо. Мій фаворит на сьогодні – це п'ятикімнатна квартира загальною площею 115 кв. м., з якої зроблять п'ять смартів. Інакше кажучи, на площі п'ятикімнатної квартири розмістяться п'ять окремих квартир зі своїми санвузлами та плитами.

Це всього лише один із прикладів. Тенденція захопила первинний і вторинний ринки житла. «Під ніж» йде все: «двушки», «трьошки» і навіть «однушки» малої площі ділять на мініквартири.

Варіантами перепланувань рясніють спеціалізовані форуми й тематичні телеграм-чати.

Оцінити масштаби лиха важко. Але, якщо поставити відповідний запит у пошуковику, то, гарантую, ви будете вражені кількістю статей, відгуків, наочних посібників, покрокових інструкцій і навіть відеощоденників, присвячених механікам і процесам трансформацій квартир у «дохідну» нерухомість. А «вишенькою на торті» може послужити пошук житла на одному зі спеціалізованих сайтів, де досить буде відфільтрувати пропозиції площею до 25 кв. м, і ви переконаєтеся, що ситуація дійсно набуває застрашливих масштабів.

Звідки тенденція?

Ні для кого не буде секретом, що вартість квадратного метра в однокімнатних квартирах традиційно найвища, причиною чого не в останню чергу є попит із боку покупців, який різко зріс. Але останніми роками, коли боротьба за жадані метри в «однушке під здачу» у відділах продажів почала розгортатися не на життя, а на смерть. Багато рантьє зметикували: а навіщо переплачувати за однокімнатні, коли є більш дешеві метри в три- і чотирикімнатних, з яких можна зробити чотири, п'ять, а може, і шість «однокімнатних квартир»?

Так, господар п'ятикімнатної квартири в новому ЖК на умовній Лук'янівці може розраховувати на 30 000 – 35 000 грн на місяць від її здачі в оренду. А після перетворення її в п'ять смартів – його доходи зростуть щонайменше вдвічі.

Наскільки це законно?

Дозволи на так звані перепланування не потрібні: санітарні норми відмінили розпорядженням Кабміну ще 2016 року, і це поняття фактично зникло із законодавчої бази. Процедурою узаконення в БТІ орендодавці не переймаються. Контроль над дотриманням норм покладено на Державну архітектурно-будівельну інспекцію, яка ось уже другий рік як перебуває в стані реформування/ліквідації. Все це призвело до того, що масові перепланування набули абсолютно стихійного характеру.

Забудовникам подібні перепланування загрожують тільки репутаційними втратами: перепланування активно обговорюють на спеціалізованих форумах. Але в структурі потреб покупців зараз на першому місці добудова об'єкта, його місце розташування, інфраструктура, юридична чистота документів тощо. Мало кому спаде на  думку перед купівлею квартири перевіряти житловий комплекс ще на наявність смартів. А дарма. Тому що саме додаткові квартири впливатимуть на комфорт життя надалі.

Дивіться самі: кількість побутової техніки та мокрих точок прямо пропорційна кількості передбачуваних «маленьких і затишних квартир».

А що з технічними нормами?

І які гарантії того, що всі ці перепланування зроблені з дотриманням технічних норм? Їх немає. А все це – додаткове й не прогнозоване навантаження на мережі та комунікації будинку, потужності яких у деяких забудовників і без того залишають бажати кращого.

Якщо врахувати, що в подібного житла часто змінюються орендарі, то до всього згаданого вище необхідно додати додаткове навантаження й на інфраструктуру під'їзду, будинку та й самого житлового комплексу загалом, належний стан якого, як правило, орендарів зовсім не хвилює. Водночас керуючі компанії та ЖЕКи відразу  відреагують на додаткове навантаження та збільшення трудовитрат підвищенням тарифів у платіжках. І найболючіше це позначиться передусім на тих, хто придбав житло для себе, а не під здачу, – рядових мешканцях комплексів.

Що робити з небажаними сусідами?

Чи можна вплинути і/або перешкодити корисливим планам подібних підприємців додати вам небажаних сусідів? У теорії – так, і як показує практика, припинення появи імпровізованих хостелів на базі квартир – це можливо. Нехтування, в свою чергу, гарантує можливість дізнатися про всю «красу» подібного сусідства, з досвідом якого, до речі, ви можете ознайомитися ближче з відгуків на форумах та в будинкових чатах. Тому не соромтеся знайомитися із сусідами: адже очікуване сусідство з приємною сім'єю з 2 дітьми і милим коргі може обернутися багаторічними конфліктами з орендарями, що постійно змінюються.Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті