Задній план TikTok та Instagram: як зробити фото й не порушити закон

Задній план TikTok та Instagram: як зробити фото й не порушити закон

Як працює захист авторського права на відомі пам'ятки

Этот материал также доступен на русском языке
Задній план TikTok та Instagram: як зробити фото й не порушити закон
Фото: pixabay

Викласти шалене фото в інстаграм або зробити цікаве відео й все це на тлі історичної пам'ятки, яка додасть лайків такому посту, – амбітний план, яким час від часу захоплюються блогери. Здавалося б ідея непогана, але перед тим, як її втілити в життя варто з'ясувати, чи дійсно можна поширювати такий контент і чи не порушує він закон.

Яких правил потрібно дотримуватися під час проведення зйомки, публікації відзнятого матеріалу й що таке свобода панорами, розповіла Mind патентна повірена, CEO IPStyle Марія Ортинська.

Що таке свобода панорами?

Як ви вважаєте, чи можете відвідати знаменитий собор Св. Марка у Венеції, Ейфелеву вежу в Парижі або Атоміум у Брюсселі, сфотографуватися та поділитися з друзями в соціальних мережах, не порушивши при цьому авторських прав? А якщо хочете використати зображення творів мистецтва та культури для бізнесу, наприклад, створити онлайн-гід цікавими місцями або випустити лінію одягу з відповідними принтами? Вам точно потрібно знати, що таке свобода панорами.

Свобода панорами – це право фотографувати або знімати на відео споруди, пам'ятки архітектури або ж витвори мистецтва, що розташовуються в громадських місцях. У різних країнах таке право регулюється по-різному й має свою судову практику. Тому, перш ніж приступити до зйомки, поцікавтеся законодавством країни.

Про світовий досвід захисту авторського права на пам'ятки

Візьмемо, наприклад, Францію. Тут фотографія Ейфелевої вежі, зроблена в нічний час, може спричинити  порушення авторських прав. Незважаючи на те, що її творець і власник прав помер у далекому 1923 році, а сама конструкція стала суспільним надбанням 70 років потому – в 1993-му. Річ у тім, що 1985 року на вежі з'явилися вогні – нічне освітлення, яке так приваблює туристів. Вважай, новий витвір мистецтва. І права на ілюмінацію належать Société d'Exploitation de la Tour Eiffel.

Відповідно, дозвіл на використання зображення, скажімо, у музичному кліпі або рекламному постері, доведеться запросити в цієї громадської організації.

Обмеження на зйомку вигідно країнам – у такий спосіб вони отримують певну плату за надання дозволів. Деякі країни пішли далі та через законодавство про охорону культурної спадщини встановили заборону знімати й ті об'єкти, на які дія авторських прав добігла кінця.

Наприклад, в Італії, де на відтворення художніх, архітектурних, археологічних або культурних творів, що належать до італійської культурної спадщини, необхідно отримувати дозвіл від компетентного органу – їм може бути держава або місцева громадська організація. При цьому має бути сплачено відповідний збір. Утім, це правило не поширюється на вас, якщо ви знімаєте для себе, в особистих або навчальних цілях.

До речі, чотири роки тому суд заборонив бізнесу використовувати зображення знаменитого Давида роботи Мікеланджело без дозволу Академії мистецтв у Флоренції. Туристичному агентству Visit Today, яке відтворило шедевр у своїх рекламних матеріалах і на сайті, наказали видалити всі зображення в принті та діджиталі, а за кожен день прострочення заплатити штраф – €2000.

Схожа справа була й у Палермо, де італійський банк використав зображення відомого театру Массімо у своїй рекламній кампанії, спрямованій на просування філій банку. Суд став на бік позивача – зображення театру належать виключно фонду Teatro Massimo.

Перенесемося з Італії до Індії. Уявімо, що тут відбуваються зйомки вашого фільму. Не вважатиметься порушенням, якщо в кінострічці промайне мистецький витвір, що розташовується в місці, доступному для публіки. Утім, якщо лише фоном.

Перенесемося до єгипетських пірамід. Уявімо, що тут відбуваються зйомки для вашого акаунту в інстаграм. Піраміди побудовані ще задовго до виникнення авторського права, але... за зйомку можна потрапити під арешт. Як, наприклад, це сталося з фотографом і моделлю наприкінці 2020 року через фотосесію на тлі пірамід. При цьому модель була в білій сукні, стилізованій під наряд фараона. Вона майже відразу видалила фотографії зі свого облікового запису, але це не допомогло. Їх звинуватили в порушенні правил проведення фотосесій в історичних місцях, визначених Міністерством у справах старожитностей.

Як працює свобода панорами в Україні?

На жаль, свобода панорами діє не завжди й не скрізь. Українське законодавство її не передбачає, а лише дає можливість використовувати твори без згоди автора з інформаційною метою. Наприклад, з метою висвітлення поточних подій у медіа. Водночас фото або відео споруди не може бути використано при виготовленні путівників, листівок, книг, журналів або фільмів, для будь-якого комерційного використання без дозволу авторів. Пам'ятайте про це, коли плануєте зйомку пам'яток.

Тим часом у більшості європейських країн таке право передбачено. Десь – у повному обсязі, десь – в обмеженому. Наприклад, Польща, Іспанія і Португалія, дозволяють знімати й використовувати – і в особистих, і в комерційних цілях – фотографії тільки тих об'єктів, які розташовуються в громадських місцях. Естонія, Латвія, Литва теж дозволяють, але за умови некомерційного використання.

Усе ще хочете виробляти сувеніри з відомими об'єктами або продавати свої знімки в журнали, використовувати в рекламних макетах або як віртуальний фон для ділових конференцій у Zoom? Добре, тоді поцікавтеся не тільки законодавством країни, а й історією об'єкта. Дата його створення може пролити світло.

Пам'ятайте, що майнові авторські права (право використовувати, дозволяти та забороняти використання) у більшості країн діють 70 років від дати смерті автора. Відповідно, якщо розумієте, що терміни вже спливли, не діють – знімати можна. Якщо діють і законодавство країни не передбачає свободу панорами, нічого не залишається, окрім як звернутися за дозволом до того, кому права на цей об'єкт належать.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло