Напоготові: якою зброєю здатна дивувати Україна

Напоготові: якою зброєю здатна дивувати Україна

І як розвивати оборонно-промисловий комплекс

Этот материал также доступен на русском языке
Напоготові: якою зброєю здатна дивувати Україна
Бронетранспортери від компанії «Практика»
Фото: Михайло Жирохов

Наприкінці квітня США анонсували намір продовжувати надавати Україні летальні оборонні системи. Проте власний оборонно-промисловий комплекс (ОПК) також не стоїть на місці і вже на початку травня  представив кілька цікавих вітчизняних розробок. Крім того, новинки в цій сфері показали не тільки державні підприємства, а й комерційні. Про попередні розробки низки компаній і новинки, які були представлені на  презентації власних останніх досягнень для Київської асоціації військових аташе, що організувала Ліга оборонних підприємств України у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза» 12 травня, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.

Хто виробляє зброю в Україні 

До початку війни з Росією в 2014 році такого поняття, як приватний сектор в українському обороно-промисловому комплексі не було взагалі. Увесь цей час мізерний військовий бюджет країни розподілявся між профільними державними фірмами і підприємствами.

Тільки коли державі «тут і зараз» знадобилося багато зброї, послуг та військового обладнання, а наявна виробнича інфраструктура не здатна була задовільнити цей попит, на сцену вийшли компанії з приватним капіталом.

Багато хто взагалі починав із волонтерства і вже потім став розвивати бізнес. Нині процес зростання кількості приватних оборонних компаній дещо пригальмував. Хоча час від часу з’являються дійсно цікаві і проєкти, і підприємства.

Що показали виробники

Без сумніву «першу скрипку» зіграла НВО «Практика», яка представила практично всю лінійку своїх броньованих машин та абсолютно новий проєкт – «Козак-7». Крім того, всі присутні побачили в дії багатофункціональні платформи «Отаман» і «Хорунжій», а також бронеавтомобіль «Козак-5».

Також у небо піднялися серійні БПЛА А1-СМ «Фурія» від НВП «Атлон Авіа» та АCS-3 (Raybird-3) від Skyeton. Причому якщо той же Skyeton – відносно нове ім’я у вітчизняному ОПК, то «Атлон Авіа» вже має досвід. Так, за даними аналітичної системи YouControl, у 2017–2019 роках компанія щороку заробляла по 50–85 млн грн. І переважно це саме військові закази.
Напоготові: якою зброєю здатна дивувати Україна
БПЛА тактичного рівня АС-1М «Фурія» від «Антлон-Авіа»
Фото: Михайло Жирохов

В армії та Національній гвардії України добре відомі апарати цієї фірми – А1-С «Фурія». З 2014 року в рамках ДОЗ компанія поставила понад 100 «Фурій». До кожного комплексу входили два-три літаки та станція управління.

Великі надії керівництво фірми покладає на баражувальний боєприпас ST-35 «Грім», який теж був представлений на заході. Дрон-камікадзе запускається за допомогою мультикоптера й має систему автоматичного наведення. Крім того, дрон здатний самостійно корегувати свою траєкторію під час наведення на ціль, що дуже важливо під час бойових дій в умовах міста.

Фірма «Радіонікс» представила весь спектр своєї продукції. Сама компанія доволі високотехнологічна і  розробляє, виготовляє та обслуговує радіолокаційні системи й оптико-електронне обладнання.

Так, 2014 року розробник виготовив дослідний зразок системи «Омут-КМ» для захисту літаків (перш за все Су-24) від зенітних ракет. 2018 року підприємство представило нові активні головки самонаведення для ракет, підвісну систему РЕБ для Су-24 й радар «Есмеральда» для зенітно-ракетних комплексів середньої дальності та винищувальної авіації.

Найбільш відомими розробками стали радіолокаційні головки самонаведення для ракет Р-27 класу «повітря – повітря» і протикорабельної ракети «Нептун».

Декілька нових наземних безпілотних платформ представила контора «Інфоком». З найбільш відомих розробок – «Ласка». Нині інженери фірми працюють над гусеничним дроном Scorpion.

Корпорація «ТАСКО» вкотре показала свої власні боєприпаси – від ВОГ-17 до 155-мм снарядів. І хоча фірма має експортні контракти на постачання боєприпасів, однак із контрактом для ЗСУ поки що не склалось.

Напоготові: якою зброєю здатна дивувати Україна
Реактивні гранати виробництва ТАСКО
Фото: Михайло Жирохов

Чого не вистачає розробникам

Загалом, за даними ДК «Укроборонпром», якщо 2015 року на компанії з приватним капіталом припадало 23% від усіх обсягів державного оборонного замовлення, то наприкінці 2020 року цей показник зріс більш ніж удвічі – до 54%. Однак, крім попадання продукції в оборонний заказ, приватні компанії розраховують на прорив на міжнародні ринки озброєння.

Водночас приватні і державні компанії знаходяться в різних умовах. Так, маючи обмежений доступ до інформації щодо програми переозброєння армії або пріоритети розвитку Збройних сил, вони не розуміють, що потрібно військовим. Крім того, не відпрацьований і механізм державної підтримки. Державна компанія може отримати з бюджету фінансову допомогу на розробку зразка, приватна – ні.

Однак загалом цей захід вкотре продемонстрував можливості приватних оборонних компаній як у плані оснащення і озброєння вітчизняних Збройних сил, так і експортних перспектив.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло