Фінальне огранювання: навіщо потрібен авторський нагляд при будівництві

Фінальне огранювання: навіщо потрібен авторський нагляд при будівництві

І як працює ця процедура

Этот материал также доступен на русском языке
Фінальне огранювання: навіщо потрібен авторський нагляд при будівництві

На будь-якому з етапів будівництва щось може піти не так. Затримають постачання матеріалів, виконроб вирішить замінити один із матеріалів на більш дешевий «аналог» або поміняти кольорову гаму, клієнт захоче внести свої зміни на моменті, коли ліпше вже нічого не міняти... Щоб нічого з цього не вплинуло на кінцевий результат і не була порушена загальна концепція, важливим є регулярний контроль з боку автора проєкту. Для чого потрібен авторський нагляд на етапі будівництва об'єкта та в чому полягає роль такого фахівця, розповіла Mind засновник і керівник проєктного бюро Ecobud Project Марина Круглова.

Наявність продуманого дизайн-проєкту ще не гарантує отримання бажаного результату. Будівельні та ремонтні роботи – процес динамічний, і на будь-якому з етапів можуть виникати непередбачені нюанси, не враховані в процесі розроблення проєкту. Найчастіше це людський фактор: недостатня кваліфікація робітників, бажання підрядника або клієнта змінити щось під час робіт без узгодження з автором.

Таких моментів може бути безліч. Щоб за всім цим устежити, проконтролювати точність виконання робіт й отримати гарантію правильної реалізації проєкту, замовнику вигідно користуватися послугами авторського супроводу або авторського нагляду.

Авторський нагляд – це основне закулісся архітектурних споруд дизайнерів та архітекторів, красивих інтер'єрів та екстер'єрів.

Багато хто не до кінця розуміє суть і необхідність цієї послуги. Адже, якщо узгоджений проєкт вже містить всю детальну інформацію та необхідні вказівки, навіщо потрібен хтось ще? Виявляється, потрібний.

Незнання навіть незначних моментів може призвести до виявлення підводних каменів, про які не було відомо раніше, на першому етапі, до проблем на будівництві та у веденні проєкту. І – як результат – до значних фінансових втрат.

Основне завдання дизайнера-архітектора – донести всю необхідну інформацію у вигляді технічного плану, а також не просто зробити презентабельні візуали – «красиву картинку», якщо говорити простими словами, але й зробити її реалізованою. Адже цінність проєкту не в цій «картинці», а в правильному його втіленні – коли очікуваний результат дійсно збігається з реальністю.

Навіщо потрібен авторський нагляд?

Часта причина відмови від авторського нагляду досить банальна: навіщо потрібні зайві грошові витрати, якщо можна обійтися і без цього? Ось тільки мало хто замислюється про те, що далі, вже в процесі експлуатації, можна втратити набагато більше грошей, якщо вчасно не були враховані та ліквідовані дефекти або неточності, які виникли. У цьому разі послуга авторського нагляду не лише виправдана, а й необхідна.

Авторський нагляд – це не лише виїзд на будівництво, а й ув'язка інженерних рішень, а також всіляких змін, які виникають у процесі у виконроба з третіми особами. Основне завдання фахівця – простежити, щоб всі рішення були виконані  належним чином, щоб естетична частина й сама концепція не були порушені. А статися це може на будь-якому з етапів.

Часто будівельні бригади навіть не знають, як правильно працювати з тими чи іншими матеріалами, закладеними в проєкт. Вони можуть запросто знехтувати деякими, як їм здається, «неважливими» деталями, замінивши один матеріал на інший, який, на їхню думку, нічим практично не відрізняється.

Але навіть незначна зміна у відтінку матеріалу насправді може зіграти велику роль у загальній концепції. Будівельники можуть щось пропустити, нахалтурити або просто не надати цьому значення.

А буває й навпаки. Прораб із великим досвідом роботи може вирішити, що він краще знає, як треба будувати, і нехтує кресленнями, поставивши свій професіоналізм вище за документи проєкту.

На перший погляд це може бути навіть непомітно, але в разі низки подібних «змін» результат несприятливо позначиться на подальшому ході робіт, ремонті та загальному вигляді. Той самий виконроб може внести свої корективи в проєкт, вважаючи їх правильними та «більш красивими». А ось клієнт, якщо його спробують переконати в необхідності таких змін, не завжди зможе відстояти свій погляд і загальний дизайн так, як це зробить автор проєкту.

При наявності авторського нагляду подібна самодіяльність із боку будівельників унеможливлюється, а інтереси замовника, концепт і стилістика проєкту будуть надійно захищені.

Як це працює?

Супровід авторського нагляду залежить від масштабу будівництва, його складності та особливостей об'єкта. Але здебільшого він передбачає стандартні та необхідні послуги:

 • Виїзд автора на об'єкт. Кількість виїздів і тривалість перебування спочатку прописуються в договорі, але зазвичай це відбувається не рідше ніж раз на тиждень на дві години. Додаткові відвідування оплачуються.
 • Перевірка відповідності проведених робіт наявним планам.
 • Контроль за закупівлею якісних матеріалів, вибором колірної гами, відповідної проєкту.
 • Вибудовування комунікацій із постачальниками, нагляд за своєчасним постачанням товарів.
 • Уточнення технічних питань щодо креслень.
 • Роз'яснення тонкощів роботи з матеріалами, які незнайомі будівельній бригаді.
 • Внесення коригувань в авторські плани за погодженням із виконробом, будівельниками та майстрами.
 • Інформування клієнта про хід ремонту та надання консультацій у разі потреби.

Замовляючи послугу авторського нагляду, клієнт передусім страхує себе за такими пунктами:

 • економить свій час;
 • береже свої нерви, бо спілкування з виконробом і будівельною бригадою – справа досить клопітка;
 • знижує свої витрати на будівництво. За переробляння так чи інакше потім доведеться платити, якщо буде порушений загальний план. А ось дизайнер може запобігти помилкам на етапі їх виникнення. Крім цього, він же стежитиме й за витратою матеріалів, що теж допоможе уникнути зайвих витрат.

Важливо розуміти, що дизайнер і будівельник – спеціальності різні. Обов'язок дизайнера (автора) – відстежувати відповідність виконання плану та видавати грамотні технічні рішення. Саме це говорить про професіоналізм автора проєкту.

Іноді автор проєкту може об'єднати нагляд і комплектацію. У цьому разі додатково проводиться контроль за закупівлею меблів і декору, при необхідності – за їхнім розміщенням. Але краще все-таки не змішувати ці два процеси, віддавши внутрішню комплектацію об'єкта профільному спеціалісту.

Як і в будь-якій галузі, кожен має бути на своєму місці та займатися тим, у чому має кваліфікацію й у чому розбирається краще за інших. Будівельні та ремонтні роботи не виняток. Дизайнер-архітектор повинен створювати проєкт з урахуванням усіх технічних рішень, будівельна бригада – будувати.

Стежити за тим, що всі роботи виконуються без збоїв, згідно з планами та термінами, без порушень і різних зловживань із боку третіх осіб, повинен теж автор проєкту, оскільки лише йому відомо, яким має бути результат, і саме він відповідає за кінцеве його втілення.

Загалом завдання авторського нагляду, виконуваного автором проєкту, – захистити інтереси клієнта й отримати на виході точну реалізацію проєкту.

Без професійного авторського нагляду неможливо якісно реалізувати проєкт – будь то будівництво багатоповерхового торгово-розважального комплексу або капітальний ремонт у квартирі.

Для клієнта це не просто послуга, це гарантія того, що результат відповідатиме очікуванням. Певною мірою  страховка на всі випадки будівельного періоду.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло