Канікули з користю: 5 порад для батьків, як заохотити дитину до читання

Канікули з користю: 5 порад для батьків, як заохотити дитину до читання

І що почитати дітям від 7 до 11 років

Канікули з користю: 5 порад для батьків, як заохотити дитину до читання
Фото: depositphotos

Закінчився черговий навчальний рік, і батьки школярів зітхнули з полегшенням, адже дистанційне навчання далося взнаки . Для того щоб отримані знання лишилися в головах, а не зникли, варто їх підтримувати. Однією з таких можливостей може стати читання протягом канікул. Класний керівник та викладачка англійської мови в школі повного дня КМДШ Дар’я Дужак спеціально для Mind дала 5 порад батькам, як заохотити дитину до читання.

Сучасний світ надзвичайно різноманітний. Кожного дня діти отримують безліч варіантів, з яких можна отримати інформацію. Проте книги є незмінно якісним джерелом знайомства з новими фактами, досвідом та ідеями. Як же заохотити дитину до читання та перетворити цей процес у захопливу пригоду?

1. Станьте для дитини прикладом

У родині, де батьки регулярно обговорюють улюблених авторів, аналізують дії героїв та цікавляться новинками світової літератури, полюбити читання дуже просто! Дитина завжди братиме приклад із найближчого оточення. Розповідайте синам та донькам зміст прочитаного, аналізуйте поведінку героїв. Так вдасться стимулювати інтерес до того, щоб дитина вирішила самостійно познайомитися з книгою, прочитати її та отримати насолоду.

2. Книга – не покарання

Не використовуйте читання, як спосіб покарати малечу. Так би мовити «Зробив шкоду, йди почитай». Ця тактика сприяє розвитку ненависті до читання. Хіба можна любити те, чим тебе карають? Краще виділіть певну кількість часу на читання. Попередньо проговоривши з дитиною ідею, разом внесіть у її графік читання. Щоб не забувати про нове заняття, використовуйте нагадування в телефонних застосунках або ж чек-листи.

3. Спільний шопінг

Запропонуйте дітям разом відвідати книжкову крамницю або ж за чаєм «прогуляйтеся» сайтами книжкових інтернет-магазинів. Дозволяйте самостійно вибирати книги, що сподобались. Звичайно, насамперед ми звертаємо увагу на привабливу палітурку. Пропонуйте прочитати анотацію та коротко проаналізувати інформацію. Запитайте в дитини, чи сподобався їй опис та чи хотіла б вона поринути в зміст глибше. Не забувайте про вікову категорію книг. Часто книги, що призначені для більш дорослої аудиторії, можуть викликати складнощі, ставати подразником і пробуджувати страхи.

4. Стежте за улюбленими авторами в соціальних мережах

У XXI столітті кожен має профіль в Instagram чи інших соціальних мережах. Запропонуйте дітям пошукати профілі улюблених письменників та ближче познайомитися з їхнім життєвим шляхом. Саме з таких сторінок можна дізнаватися про фан-зустрічі, анонси нових книг чи просто цікавинки з життя улюбленого автора.

5. Говоріть про прочитане

Сімейні посиденьки, де кожен член родини ділиться свіжою інформацією про прочитане. Запитуйте, що найбільше вразило, які дії героїв найбільше сподобались, а які, навпаки, викликали обурення чи засмутили. Запропонуйте поєднати досвід книги з життєвим. Так юні читачі знатимуть, що книги дійсно корисні та допомагають здобути новий досвід. 

У школі КМДШ ми з учнями практикуємо спільні походи до бібліотеки та виділяємо кілька уроків на посиденьки з книгою. Ми обираємо книгу заздалегідь та читаємо її разом. Потім обговорюємо прочитане, ділимося враженнями та плануємо наступний читацький «ритуал». Діти можуть самостійно скласти список літератури, що їх приваблює, а через деякий час поділитися досвідом.

Неймовірно популярними є зустрічі із сучасними дитячими авторами. Там діти можуть не лише придбати книгу з автографом, а й поспілкуватися з гостем, поставити необхідні запитання та навіть зіграти в пізнавальні ігри. Подібна практика стимулює інтерес до читання та дає мотивацію не зупинятися на прочитаному. 

Що почитати для вікової категорії 6–8 років

1.  «Макс та супергерої» Р. Бонілла, О. Маллет – історія, що надихає малечу до розвитку та прийняття власних недосконалостей.

Видавництво: Nebo BookLab Publishing.

2. «Велика книжка суперсил» С. Ісерн – неймовірна книга про якості людини, способи їх набуття та вміння з ними співіснувати.

Видавництво: Nebo BookLab Publishing.

3. «Як потрапити на Місяць?» О. Бугренкова – захоплива пригода двох друзів, які мають мету та йдуть до неї. Історія, що вчить нас прямувати за метою.

Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га».

4. «Зайчик Нестрибайчик та його смілива мама» О. Драчковська – потужна історія про силу любові та прийняття. Рекомендовано до читання та обговорення всією родиною. 

Видавництво: «Чорні вівці»


Для вікової категорії 9-11 років

1. «Дракон у бібліотеці» Л. Стоуелл – пригода маленького хлопчика, яка демонструє наслідки «нелюбові» до читання.

Видавництво: Mamino.

2. «Мої гроші» Дж. Бінгем – яскрава інструкція для дітей, яка вчить розпоряджатися грошима, заощаджувати їх та правильно витрачати.

Видавництво: «Книголав».

3. «Опікуни для жирафа» О. Лущевська  – добра історія про дружбу людини та природи.

Видавництво: «Видавництво Старого Лева».

4. «Містельфи» Г. Вдовиченкоко – пригодницька історія, від якої важко відірватись.

Видавництво: «Видавництво Старого Лева».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті