Здоров'я понад усе: топ-8 лікарів і хвороб влітку
І що насправді означає фраза «Бережіть себе»

Літній сезон – це не тільки час відпочинку, але й найуразливіший період для організму. Ризик захворювання підвищується, адже влітку людина найменше думає про те, що вона може захворіти. І хоча ряд хвороб спровокований найчастіше спекою, більшість проблем все-таки виникають унаслідок непередбачливості. До яких хвороб потрібно бути готовими, і яких лікарів найчастіше відвідують українці влітку розповіла Mind директорка напрямку Букінг Doc.ua Олена Грицай.
Багаторічна практика Doc.ua показує, що список найбільш затребуваних лікарів влітку-ранньої осені майже незмінний.
Гастроентеролог – захворювання на гостру кишкову інфекцію
Кишкові інфекції влітку – не рідкість. У цей час продукти псуються швидше, тим самим стаючи живильним середовищем для мікробів. Хвороботворні мікроорганізми живуть у навколишньому середовищі, воді, продуктах, з величезною швидкістю поширюються в спекотну погоду, а в організм людини потрапляють з їжею, водою або через брудні руки. Збудники кишкових інфекцій надзвичайно живучі та, зазвичай, не змінюють ні смак, ні колір, ні запах продукту. Підсумок зараження – слабкість, блювота, діарея, висока температура.
Ще одна поширена причина – неправильне зберігання продуктів. На спеці навіть спочатку якісна їжа швидко псується і стає шкідливою при зберіганні в неналежних умовах. Так на її поверхні починають розмножуватися нешкідливі у звичайних умовах бактерії.
Частою причиною отруєння або кишкової інфекції служать ранні ягоди, фрукти або овочі, що може бути пов'язано з наявністю хімічних речовин усередині плода: нітратів, пестицидів.
Дотримання правил гігієни – найпростіший спосіб уникнути зараження. Не забувайте ретельно мити руки, а також ягоди, фрукти й овочі перед уживанням.
При симптомах отруєння обов'язково зверніться до лікаря.
Отоларинголог (ЛОР) – отит, ангіна, ларингіт, фарингіт
Літо – це не лише сезон купання, але й ЛОР-хвороб. Отит – типовий для літа вид інфекції середнього вуха. Він виникає після тривалого перебування в холодній воді. Пік захворюваності припадає на початок купального сезону. Це може також статися після довгого перебування в кондиційованому приміщенні або їзди в транспорті біля відкритого вікна. У вусі порушується баланс мікрофлори, й туди можуть проникнути бактерії та грибки. Тому, вибираючись з води, потрібно висушувати вуха, щоб не застудити їх і запобігти вушній інфекції.
Прийнято вважати, що ангіна – це зимове захворювання. Однак влітку вона зустрічається не рідше. Порція морозива, газована вода з холодильника, купання в холодній воді. Охолодження гортані або організму активізує віруси й бактерії, які постійно живуть у носоглотці. Як результат – на мигдалинах активізуються стрептококи, які можуть призвести до запалення в горлі.
Рекомендація лікарів на літо – менше користуватися кондиціонером і вибирати місця якомога далі від холодних повітряних потоків.
У всіх описаних вище ситуаціях потрібно відразу ж звертатися до ЛОР-лікаря.
Дерматолог – шкірні захворювання
Літо – час відкритих тіл і мимовільних тілесних контактів, наприклад, в громадському транспорті, де легко підхопити коростяний кліщ або грибок, що викликає мікроспорію (стригучий лишай). А, якщо прогулюватися по пляжу або вздовж бортика басейну без сланців, можна підхопити мікоз (грибок), інфікуванню яким сприяють садна й рани на ногах.
Вугрі, шкірні інфекції, фурункули – часте явище влітку. Пов'язано це з тим, що пори шкіри, потові, сальні залози працюють інтенсивніше. Через них виділяється більше води, а разом з нею – аміак і азотисті сполуки продуктів розпаду. Для патогенних мікроорганізмів (стрептококів, стафілококів, кишкової палички та інших мікробів) спітніла шкіра – відмінне середовище для розмноження.
У гонитві за красивою засмагою деякі забувають про захист шкіри й часто піддаються сонячним опікам. Надмірне сонячне випромінювання призводить до передчасного старіння шкіри, виникнення зморшок і появи пігментації, а також підвищення ризику розвитку раку шкіри, в тому числі меланоми.
Якщо у вас на обличчі або на інших відкритих ділянках шкіри з'явилися висипання, родимки або інші новоутворення (навіть маленькі пігментні плями), обов'язково проконсультуйтеся з дерматологом.
Невролог – запалення м'язових тканин
Під міозитом м'язів у дорослих розуміють цілу групу патологічних змін у скелетній мускулатурі. Виникає у тих, хто любить спати або подовгу сидіти біля кондиціонера. Прокинувшись, можна виявити, що м'язи ломить, як після інтенсивної фізичної роботи, доторкнутися до них неможливо, при русі біль посилюється, а м'язова слабкість згодом наростає. Якщо ви відчуваєте навіть незначні больові відчуття в м'язі, необхідно звернутися до лікаря. Біль може поширюватися на інші частини тіла й посилюватися.
Гінеколог, Уролог – ЗПСШ
Літо – пора нових знайомств і так званих курортних романів. Але, на жаль, такий приємний період може обернутися тяжкими наслідками, у вигляді ЗПСШ – захворювань, що передаються статевим шляхом.
Важливо, навіть «у пориві пристрасті» не забувати про контрацепцію та гігієну, а при появі почервоніння, запаху або виділень зі статевих органів негайно звернутися до лікаря-гінеколога або уролога.
Офтальмолог – кон'юнктивіт, опіки
Кон'юнктивіт – одне з найпоширеніших літніх очних захворювань. Передається через інфекцію, яка потрапляє всередину ока, наприклад через забруднену воду, пісок або просто брудні руки. Кон'юнктивіт розвивається швидко: за кілька годин симптоми можуть стати досить явними. При наявності почервоніння, сльозотечі, нагноєння необхідно проконсультуватися з лікарем-офтальмологом перед початком лікування.
Тривале перебування під прямими УФ-променями може призвести до опіку сітківки ока. Щоб уберегтися від цього, важливо підібрати відповідні сонцезахисні окуляри. Придбати їх рекомендується в спеціалізованій оптиці, з нормальним UV фільтром (UV 400 або UV protection).
Кардіолог – серцево-судинні захворювання
Літня спека небезпечна для серцево-судинної системи. Серце качає кров у прискореному режимі, а для людей з хронічними захворюваннями – це особливо несприятливий період. Це призводить до того, що пульс частішає й тиск підіймається. Через зневоднення кров гусне, стає менш насиченою киснем, це може спровокувати гіпоксію, непритомність, інфаркти та інсульти.
Тому в спекотну погоду обмежте фізичну активність. Носіть головний убір. Скоротіть споживання жирної їжі, не допускайте зневоднення організму, пийте достатню кількість рідини.
Обережніше з водними процедурами – холодна вода небезпечна для тих, хто схильний до спазму судин. І звичайно ж, регулярно відвідуйте лікаря-кардіолога та приймайте призначені препарати.
Ендокринолог – гіпертиреоз (гіперфункція щитоподібної залози)
Сонячні промені підсилюють аутоімунні реакції: надмірна доза ультрафіолету може призвести до зміни гормонального фону. Відповідно, викликати загострення вже наявних захворювань щитоподібної залози.
Сонячне випромінювання, спекотна погода й надлишок йоду (який може виникнути на морі) призводять до підвищення активності щитоподібної залози. Посилене вироблення гормонів служить пусковим механізмом до виникнення гіпертиреозу, симптоми якого – постійне відчуття жару й пітливість, перепади настрою, прискорене серцебиття, набряклість навколо очей, втрата ваги при підвищеному апетиті, постійна спрага, часте сечовипускання, порушення менструального циклу, випадіння волосся.
При наявності подібних симптомів рекомендується уникати відкритого сонця та звернутися за допомогою до лікаря-ендокринолога.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.