Позбутися баласту: як ліквідувати КІК і зберегти своє

Позбутися баласту: як ліквідувати КІК і зберегти своє

І хто має право на податкові пільги

Позбутися баласту: як ліквідувати КІК і зберегти своє
Фото: depositphotos

Запровадження правил оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК) змусило багатьох власників бізнесу замислитися, чи вигідно мати такі компанії у своїй структурі. Зазначені зміни були запроваджені законом №466-IX минулого року. Бізнес вирішує долю власних КІК і часто таким рішенням стає їхня ліквідація. Як виглядає ця процедура зараз і як завершити діяльність такої компанії без зайвих проблем, розповіла Mind  к.ю.н., адвокат, радник TOTUM LF Яна Михайлюк.

Докладніше про норми наведеного закону Mind розповідав раніше в матеріалах – «Відповідальний бізнес: як сплачувати податки 2021 року» та «Всім по податку: скільки мають платити нерезиденти та постійні представництва».

Ліквідація КІК: місія (не)здійсненна? Відповідь на це питання залежить від багатьох факторів. Коли й у яких випадках обрати найоптимальнішу стратегію поведінки, як мінімізувати фінансове навантаження, як запобігти ризикам донарахувань податкових зобов’язань з боку контролюючих органів…

На сьогодні багато питань виникає в контролерів контрольованих іноземних компаній, які вже почали або лише збираються структурувати свою іноземну корпоративну структуру.

В узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України №265 від 14 травня 2021 року зроблена спроба відповісти на найпоширеніші питання контролерів КІК. Але чи все так однозначно?

Кого звільняють від оподаткування в разі ліквідації КІК?

Від оподаткування ПДФО в частині доходів, отриманих у 2020, 2021 роках внаслідок ліквідації КІК, звільняються акціонери КІК та кінцеві бенефіціарні власники, які отримують дохід через номінального утримувача (номінального власника) за умови виконання всіх наступних вимог.

 1. Процедура ліквідації КІК має бути розпочата та завершена в період з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року. В окремих випадках вказана вище пільга може застосовуватися, якщо процедура ліквідації КІК до 31 грудня 2021 року не буде завершена, а саме якщо:
 • у країні, де зареєстровано КІК, встановлені вимоги щодо мінімального періоду володіння акціями/частками КІК, при недотриманні яких виникає обов'язок сплатити відповідну суму іноземного податку;
 • законами країни, де зареєстрована КІК, встановлені інші обмеження та/або вимоги, які не дозволяють закінчити процедуру реєстрації до кінця цього року;
 • КІК є учасником судового спору. При цьому з дати завершення вказаних вище обставин КІК потрібно ліквідувати протягом 365 днів.
 1. КІК була створена або зареєстрована до 23 травня 2020 року.
 2. До контролюючого органу необхідно подати:
 • податкову декларацію;
 • заяву про звільнення від оподаткування, яка складається у довільній формі та повинна містити відомості про характеристики отриманого майна та ліквідованої КІК.
 • документи, що містять відомості про вартість отриманого майна (наприклад, ліквідаційний баланс чи рішення ліквідаційного керуючого або директора).

Додатково кінцевий бенефіціарний власник, який отримує дохід через номінального утримувача, має надати документи, що підтверджують отримання доходу від останнього (договір номінального утримання, трастовий договір, статут приватного фонду тощо).

Доходи можуть бути одержані власником КІК як у грошовій формі (в гривні чи іноземній валюті), так у формі будь-якого майна, зокрема банківських металів, нерухомого майна, транспортних засобів, цінних паперів, корпоративних прав, прав вимоги, предметів мистецтва тощо.

При цьому для застосування пільги майно або кошти, отримані внаслідок ліквідації КІК, не обов’язково повертати на територію України. Однак контролюючий орган може вимагати розкрити інформацію про те, що такі доходи отримані саме внаслідок ліквідації відповідної КІК.

У разі якщо КІК володіє грошовими коштами, то їхнє отримання акціонером КІК, в результаті її ліквідації, дає можливість отримати задекларовані джерела доходів фактично без сплати ПДФО.

Однак, якщо КІК володіє, наприклад, корпоративними правами інших компаній, що є досить поширеним, то в такому разі акціонер відповідно отримає такі корпоративні права. Однак, отримавши їх, не зможе відобразити витрати на придбання цих корпоративних прав, які фактично отримані ним безоплатно в результаті ліквідації КІК.

Така ситуація викликатиме питання в майбутньому, якщо буде прийнято рішення про продаж цих корпоративних прав, у такому разі до інвестиційного прибутку буде включена вся вартість корпоративних прав.    

Як змінюються податки залежно від періода?

Про особливості оподаткування у випадках, коли процедура ліквідації та виплата доходу здійснюються в різних податкових періодах.

Процедура ліквідації розпочата у 2020 році та цього ж року виплачений дохід, але:

 • ліквідація КІК завершена у 2021 році до дати подання податкової декларації за 2020 рік – доходи власника КІК не оподатковуються ПДФО;
 • ліквідація КІК завершена у 2021 році після подання податкової декларації – такі доходи оподатковуються ПДФО та військовим збором. Однак після ліквідації КІК власник зможе подати уточнювальну декларацію та повернути надмірно сплачені податки.

Якщо ліквідація КІК розпочата та завершена у 2020 році, однак нарахування доходу власнику КІК здійснено у 2021 році – такі доходи не оподатковуються ПДФО.

Які доходи не оподатковуються?

Про доходи власника КІК, отримані у 2022 році, що звільняються від оподаткування. 

Не підлягатимуть оподаткуванню ПДФО та військовим збором доходи власника КІК, отримані з 1 січня 2022 року у вигляді:

 • дивідендів, раніше оподаткованих на рівні української компанії;
 • доходів, які не є розподілом прибутку за МСФЗ, та отримані в межах вартості коштів та/або майна, раніше внесеного платником податку до статутного капіталу КІК;
 • доходів, отриманих внаслідок ліквідації КІК (за умови дотримання власником КІК вимог, які ми зазначили вище).

Найбільшим дискусійним питанням є поширення вказаної податкової пільги на військовий збір.

На думку Міністерства фінансів України доходи власника КІК, отримані у 2020 або 2021 роках внаслідок її ліквідації, підлягають оподаткуванню військовим збором, а доходи отримані у 2022 році вже не оподатковуються військовим збором.

Однак об’єктом оподаткування військовим збором є ті самі доходи, які є об’єктом оподаткування ПДФО.

Крім того, на сьогодні наявні індивідуальні податкові консультації, де контролюючий орган стоїть на протилежній позиції щодо сплати військового збору, наприклад, ІПК від 4 січня 2021 року N 5/ІПК/99-00-04-03-03-09. Отже, практика як критерій істини, дасть однозначні відповіді на ці питання. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло