Старт перегонів: як захистити ідею

Старт перегонів: як захистити ідею

І як зарадити крадіжкам

Этот материал также доступен на русском языке
Старт перегонів: як захистити ідею
Фото: depositphotos

Українські розробники на початку жовтня заявили про підозри у плагіаті російського «Тінькофф банку». Як повідомили заявники, спочатку російський банк намагався купити нову розробку, а потім скопіював ідею. Своєю чергою фінустанова відкинула ці звинувачення. Зазначена історія наводить на думки, що навіть ідея може потребувати захисту. Проте, чи можливо її захистити до втілення, і чи існують правові інструменти для такої процедури розповіла Mind патентна повірена, CEO IPStyle, Марія Ортинська. 

Від ідеї до інновації

Все починається з ідеї – ідеї розв’язання проблеми, ідеї нового винаходу або вдосконалення старого пристрою, бізнес-ідеї... І часто буває, що свою ідею розкрити ми боїмося – адже її можуть вкрасти, а без співпраці з партнерами, без інвестицій у проєкт не можемо її далі розвивати.

Втім, утримуючи ідею в собі, ми не застраховані від того, що паралельно в когось ще не з'явиться аналогічна і не трансформується в інноваційний продукт. А коли нас випереджають, ми кусаємо лікті через втрачені можливості.

Що робити для захисту ідеї? 

Погана новина полягає в тому, що ідеї не охороняються ані авторським, ані патентним правом. Так, авторське право охороняє літературні твори, наприклад, роман, а також музичні твори, твори мистецтва, програмний код. Водночас патентне право охороняє не ідеї, а технічні рішення. Тобто пристрої, рецептури, технології.

Але є і хороша новина – багато ідей придатні до трансформації в технічні рішення. Їх можна запатентувати і в такий спосіб отримати монополію на їх використання, забороняти чи дозволяти їх використання. Тож, вже на етапі ідеї важливо зрозуміти, чи можна її втілити у технічне рішення або, навпаки, не варто плекати ілюзії і витрачати час.

Зазвичай, більшість рішень, які відносяться до пристроїв і технологій, можна трансформувати в технічні рішення. А ось ідея бізнесу, наприклад, створення сервісної компанії, не може бути запатентована.

Що можна захистити? 

Ніде в світі ідеї ​​не захищаються правом інтелектуальної власності – захищається їх реалізація. 

Отже, якщо ваша ідея, стартап пов'язані з розробкою і впровадженням якогось інноваційного продукту, процесу або пристрою, трансформуйте їх у рішення і подавайте заявку на патентування як винаходу чи корисної моделі. І тільки тоді йдіть на зустріч до потенційного партнера, інвестора.

На підготовку і подачу заявки знадобиться від 1 до 4 тижнів. Щойно подасте, отримаєте пріоритет. Це означає, якщо, наприклад, хтось з  конкурентів слідом подасть свою заявку на аналогічний пристрій або технологію, йому відмовлять.

До речі, аналогічним чином доцільно вдіяти напередодні презентації на конференції або виставці – перш ніж транслювати ідею в маси, на широкий загал, показувати і розповідати про пристрій або технологію, якою живете, подайте заявку і захистіть своє рішення.

Разом із тим, навіть подавши заявку, є сенс підписати Non-disclosure agreement (NDA) або Угоду про нерозголошення конфіденційної інформації. Адже на зустрічі ви будете ділитися не лише технічними деталями, а й розрахунками собівартості, стратегією виходу на ринок тощо.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло