Операція «мотивація»: як оформити опціони для співробітника

Операція «мотивація»: як оформити опціони для співробітника

І чим будуть цікаві фантомні опціони

Операція «мотивація»: як оформити опціони для співробітника
Фото: depositphotos

Робота в одній компанії, лояльність до роботодавця, бажання зробити компанію кращою – все, що мають цінувати роботодавці в співробітниках. Якщо вигоди компанії від такого ставлення очевидні, то вигоди працівника дещо туманні. Можливо останній отримує додаткові бонуси до зарплати у вигляді премій або якісь інші зручності. Проте, коли працівник зважує, що він отримує за відданність компанії, часто ставить собі резонне запитання «Оце й все?». Задоволення та бажання зробити свою роботу краще перетворюється на байдужість, і така людина може просто піти з компанії. Однак роботодавець може мотивувати такого відданого робітника й запропонувати йому дещо більше, зокрема, отримати невелику частку компанії. Що таке опціони і як їх оформити для спіробітника, розповів Mind IT-адвокат, Founder & CEO компанії Tretten Lawyers Максим Носарев.

Найчастіше із цим звертаються іноземні компанії, які відкривають R&D-офіси в Україні. Вони говорять, що хочуть дати опціони своїм працівникам, аби залучити й утримати кращих спеціалістів.

Опціони серед українських IT-підприємців наразі не дуже поширена практика, зокрема, через недосконалість українського законодавства. Водночас вони можуть скористатися системою так званих фантомних опціонів, що інколи вигідніше і для працівників, і для компанії.

Давайте розберемося в питанні опціонів і в тому, у якому вигляді їх доцільніше застосовувати компаніям, що мають співробітників в Україні.

Що таке опціони та як це працює

Опціони – це договір між компанією та її працівником, який передбачає, що працівник зможе викупити визначену кількість акцій компанії за закріпленою в цьому договорі ціною, якщо виконає певні умови. Ці умови зазвичай передбачають досягнення певних KPI та конкретний строк роботи на компанію (найчастіше від 3-х років і більше). Якщо коротко, то опціон – це зарезервоване право на викуп акцій компанії за закріпленою договором ціною, очікувано – нижчою, ніж буде в майбутньому.

Вигода для компанії в тому, що працівники з опціонами мають стимул:

  • ефективніше працювати і розвивати компанію;
  • не залишати компанію протягом визначеного часу.

Також, якщо компанія хоче залучити до роботи високооплачуваних фахівців, але не має достатніх коштів оплачувати їхню участь у проєкті, вона може запропонувати їм опціони, по суті – долю в компанії. Але це має сенс переважно для стартапів, які можуть реально «злетіти». 

У чому вигода для працівника? Умовно, якщо зараз вартість однієї акції становить $100, то через 5 років вона може коштувати $10 000. За опціоном працівник зможе викупити їх через 5 років за ціною $100 за акцію, а продати вже за ринковою, отримавши у такий спосіб чималий прибуток. При цьому опціони зазвичай вестяться. Тобто, відпрацювавши один рік, людина отримує право умовно на 30% опціону, через два роки – на 60% тощо.

Тобто це така собі угода win-win. Компанія говорить працівникам: ви класні фахівці, залишайтеся з нами, ми вам видамо опціони. З часом акції компанії стають дорожчими. Якщо добре працюватимемо, то й компанія швидше розвиватиметься. А отже, її акції коштуватимуть більше, ніж зараз. Ви зможете їх продати і добре на цьому заробити.

Що не так з опціонами в Україні

Більшість українських IT-компаній, які не структуровані у вигляді ФОПів, мають форму ТОВ, а не ВАТ. Тобто акцій вони найчастіше не випускають, і запропонувати класичні опціони своїм працівникам не можуть. Крім того, законодавство щодо опціонів у нашій країні недосконале й неповне. Є якісь його зародки, але й те не працює.

Саме тому, якщо в Україні йдеться про опціони, це завжди пов’язано з іноземними компаніями: бізнес з іншої країни, який має офіс в нашій, або ж українська компанія структурована за кордоном.

А тепер уявімо ситуацію: український IT-фахівець отримав якусь частину акцій в умовно американській компанії і вирішив ними скористатися. У нього відразу виникає купа запитань. Як їх викупити ,адже корпоративне законодавство в різних країнах різне? Які податки після цього доведеться сплатити в США? Куди і як їх сплачувати?

Припустимо, компанія допомогла – викупила. А як їх тепер продати, де шукати покупців? Це ж не мішок картоплі – доведеться найняти брокера чи іншого посередника і платити йому. А ще важливо зрозуміти, чи виникає оподаткування в разі продажу акцій у цій країні? Якщо так, то в якому розмірі? Як правильно подати декларацію про сплату податків? І як взагалі можна вивести кошти, отримані від продажу акцій, в Україну? З нашою банківською системою це зовсім не очевидно.

Інакше кажучи, опціони для українця на сьогодні – це завжди додаткові витрати на адміністрування процесу купівлі/продажу акцій і на оподаткування як мінімум у двох країнах (резидентства компанії і власного). Невизначеність і потенційні проблеми в питанні володіння класичними опціонами сильно зменшують бажання українських IT-фахівців їх отримувати. А значить, опціони як мотив до стабільної та наполегливої праці на вашу компанію дещо розмивається.

Тому ми радимо скористатися інструментом фантомні опціони. Докладніше про це далі.

Чим фантомні опціони кращі в наших реаліях

Якщо в разі класичних опціонів працівник викуповує акції, то з фантомними – ні. Фантомні опціони – це, швидше, система бонусів, яка має в своїй основі принципи розрахунку, схожі на опціони.

До речі, цей варіант мотивації працівників є більш доцільним і для тих фаундерів з IT, які остерігаються розмивання долей бізнесу або втручання міноритарних власників в управління компанією.

Отже, фантомні опціони – це договір між компанією та її працівником про те, що через певний час роботи на компанію і за досягнення конкретних KPI він отримує бонус або у вигляді затвердженої суми, або в еквіваленті відсотку вартості компанії на момент видачі бонусу (фантомного опціону).

Якщо ми обираємо варіант із твердою сумою, то вона, зрозуміло, має бути вагомою, значимою для працівника. Тільки так вона зможе виконувати свою задачу утримувати людину на цьому робочому місці та мотивувати її до максимально якісного виконання своїх завдань.

Якщо ж обираємо перспективне визначення суми в майбутньому, то це може бути будь-який, обраний вами, спосіб. Найчастіше компанії зупиняються на якійсь частці від 1% вартості компанії на момент розрахунків або на визначену дату.

Тобто ви говорите працівникові таке. Ми плануємо рости і розвиватися, і ти – важлива складова цих процесів. Для того щоб все вийшло, потрібно, аби ти відповідально виконував свою роботу і залишився в команді надовго. Зараз наша компанія коштує $2 млрд. У майбутньому ця сума може зрости в десятки разів. Лишайся з нами на три роки, виконай певні умови – і отримаєш 1/10 від 1% вартості компанії, якою вона буде на той момент.

Справедливо й доречно зафіксувати в договорі з працівником, як ви будет вираховувати вартість компанії. Адже це зазвичай досить суб’єктивна цифра. Хтось готовий купити конкретний стартап за $10 млн, а хтось – і копійки за нього не дасть. А його EBITDA зараз може дорівнювати $1 млн, наприклад. І як тут визначити об’єктивну вартість бізнесу?

Саме тому спосіб оцінки компанії, від якого рахуватимемо розмір бонусу працівникам, варто зафіксувати в договорі про фантомні опціони. Це як мінімум захистить вас від образ і конфліктів у питаннях виплат по опціонах (хай і фантомних).

Як видати працівникам фантомні опціони?

Щоб мотивувати працівників за допомогою фантомних опціонів, компанії варто продумати умови їхнього розрахунку й виплати. А потім зафіксувати їх у договорі.

У такому договорі обов’язково потрібно зафіксуватися:

  • що конкретно являє собою фантомний опціон (тверда сума або спосіб, яким виплата по опціону буде обраховуватися);
  • якщо опціон – це відсоток чи частка відсотка від вартості компанії – спосіб визначення вартості бізнесу;
  • які умови фахівець має виконати, щоб отримати виплати по фантомному опціону,
  • правила вестингу опціонів, якщо такі передбачено;
  • дати, способи та механізми виплат по фантомних опціонах.

Далі обговорюємо з працівниками умови, на яких пропонуємо їм фантомні опціони. І в разі узгодження всіх положень – укладаєте договір про фантомні опціони з працівниками. Усе – ви видали опціони працівникам.

У результаті цієї угоди, на відміну від класичних опціонів, ваш фахівець отримує гроші. Тобто йому не доведеться купувати і продавати акції, щоб отримати дохід. Також із фантомними опціонами людина уникає витрат на податковий консалтинг у двох юрисдикціях, додаткового декларування і проблем, пов’язаних із цим процесом в іншій країні (резидентства компанії). Адже, як вже мова йшла вище, фантомні опціони за своєю суттю – це система бонусів, яка має в собі елементи такого фінансового інструменту, як опціони.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло