iCloud у спадок: як передати свої цифрові надбання

iCloud у спадок: як передати свої цифрові надбання

І коли запрацює програма «Цифрове спадкування»

Этот материал также доступен на русском языке
iCloud у спадок: як передати свої цифрові надбання
Фото: depositphotos.com

Влітку 2021 року під час щорічної Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) розробники Apple анонсували запуск унікальної програми – Digital Legacy («Цифрове спадкування»). Програма дозволяє передати в спадок свої дані на iCloud. Сьогодні ЗМІ все більше висвітлюють особливості цієї програми та повідомляють, що вона стане доступною для користувачів уже найближчим часом. Усіма подробицями того, як працюватиме програма, поділилася з Mind партнер практики сімейного права юридичної фірми Asters Таліна Кравцова.

Як пояснюють розробники, програмне забезпечення дозволяє користувачам iPhone, iPad і комп'ютерів Mac обрати до 5 контактів-«спадкоємців», які в разі смерті користувача зможуть отримати доступ до його облікового запису iCloud.

Як передача даних здійснювалася раніше?

Донедавна члени сім'ї померлого користувача практично не мали можливості отримати доступ до його облікового запису iCloud. Крім того, неможливо було й розблокувати iPhone або інші гаджети без знання паролів. До появи Digital Legacy отримати доступ до цифрових файлів померлого можна було лише в судовому порядку. Однак у зв'язку з положеннями угоди про використання iCloud, у якій зазначено, що інформація померлого вважається конфіденційною, рішення суду, яке навіть набуло законної сили, не могло гарантувати, що спадкоємці отримають доступ до файлів померлого.

Один із найвідоміших подібних випадків стався 2016 року. Тоді італійський архітектор Леонардо Фаббретті так і не зміг отримати від Apple доступ до фотогалереї померлого у віці 13 років сина. Вбитий горем батько кілька разів звертався до компанії та писав особисто Тіму Куку, проте в Apple відповіли, що, коли батько не знає пароля до смартфона дитини, зробити нічого не можна.

Отже, якщо родичам померлого не були відомі його паролі до гаджетів і сховища iCloud, мультимедійні файли та багато інших документів після смерті користувачів просто зникали.

Як працює «Цифрове спадкування»?

Компанія Apple з останнім оновленням iOS впритул наблизилася до розв'язання цієї непростої проблеми. Тепер для того, щоб отримати доступ до файлів померлого (зокрема, до медіафайлів, нотаток, контактів, електронних документів тощо), спадкоємцям необхідно мати на руках свідоцтво про смерть (можна копію) і знати спеціальний код доступу, згенерований програмою Digital Legacy.

Для користувачів Apple програма стане доступною після повного запуску програмного забезпечення iOS 15.2. Як обіцяють розробники, функціонал Digital Legacy буде досить простим і дозволить користувачам легко розібратися з принципами роботи програми.

Крім того, програма цікава тим, що може допомогти в роботі зі спадковими кейсами. На практиці нерідко трапляється так, що навіть найближчі родичі багато чого не знають про померлого: у яких банках у нього були рахунки, чи був він застрахований, які мав джерела доходу, боргові зобов'язання тощо. Для того щоб нотаріус відкрив спадкову справу, встановив обсяг спадкового майна, іноді доводиться витратити чимало часу та сил.

Насамперед програма важлива з емоційного погляду, оскільки дозволяє спадкоємцям отримати доступ до таких цінних файлів, як фото, відео, нотатки дорогої для них людини. Водночас, як стає зрозумілим з опису можливостей Digital Legacy, з її допомогою буде дійсно простіше встановити обсяг спадщини, а отже, спадкоємці зможуть швидше оформити свої права на нього.

Цілком оцінити всі можливості програми можна буде після її повноцінного запуску. Імовірно, що, як і у будь-якого ПЗ, у Digital Legacy будуть свої недоліки, які розробникам доведеться виправляти в нових версіях.

У будь-якому разі вже сам по собі функціонал цієї програми вкотре підтверджує, що технічний прогрес не знає кордонів і впливає на всі сфери людського життя – навіть процес спадкування.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті