Discuss Discuss
Розкрутити гайки: як традиційним корпораціям рухатися до платформних бізнес-моделей

Розкрутити гайки: як традиційним корпораціям рухатися до платформних бізнес-моделей

І як саме це допоможе бізнесу

Розкрутити гайки: як традиційним корпораціям рухатися до платформних бізнес-моделей
Фото: depositphotos.com

Два тижні тому сталася подія, важливість якої для українського бізнесу важко переоцінити, оскільки світ змінився остаточно, як і правила гри. Про що ж йдеться?

Компанія Grammarly після залучення $200 млн інвестицій отримала оцінку в $13 млрд, оцінка статків кожного з трьох співзасновників компанії становить не менше ніж $4 млрд за оцінкою Forbes. Отже, вони стали багатшими за Ріната Ахметова, чий статок оцінюється в $7,2 млрд.

Натомість у компанії Grammarly наголошують, що склад її власників є ширшим за склад засновників і охоплює зокрема й інвесторів Grammarly (компанії Baillie Gifford, General Catalyst, Institutional Venture Partners, Spark Capital, а також фонди та рахунки під керівництвом компанії BlackRock). «Як приватна компанія, ми не розкриваємо детальної інформації про власників. Можемо зазначити, що частки Максима Литвина й Олексія Шевченка, які були серед початкових інвесторів, відрізняються від частки Дмитра Лідера, яка становить близько 1%», – пояснили Mind у пресслужбі Grammarly. 

Зрозуміло, що не кожна компанія стане єдинорогом, не кожен засновник мільярдером, однак досягти омріяного статусу стає все більш реальним навіть в Україні. Якщо не самотужки, то за допомогою залучення широкого кола партнерів, зокрема застосовуючи бізнес-модель платформи. Навіщо використовувати останню і як вона працює, розповідає Mind стратег у Strategic, резидент Reactor.ua Микола Макаренко.

Платформа – це не просто технологія. Багато людей роблять помилку, змішуючи платформу з мобільним застосунком або вебсайтом, але платформа – це не просто частина програмного забезпечення.

Платформа – це бізнес-модель, яка створює цінність шляхом побудови інфраструктури для полегшення процесу обміну між двома або більше взаємозалежними учасниками, як правило, споживачами (customers) і виробниками (producers) в широкому сенсі цих понять.

Платформні бізнеси домінують в економіці

Бізнес-моделі платформи не є новими. Насправді вони такі ж старі, як і сама людська цивілізація – сягаючи аж до ранніх ринків, базарів та аукціонних будинків у Стародавньому Римі.

Фактично більшість сьогоднішніх найбільших IPO та придбань є платформами, як і майже всі найуспішніші стартапи.

Три найуспішніші платформи на сьогодні – це Google, Apple і Facebook. На додаток до трьох згаданих вище, до списку входять Amazon, eBay, Instagram, YouTube, Waze, Uber, Airbnb, Pinterest, GitHub, Kickstarter, ZocDoc тощо.

Щодо яскравих українських прикладів платформ варто виділити компанію «ВіЯр», яка починала як торгово-сервісна організація. Станом на сьогодні компанія створила платформу VIYAR BAZAR, яка уможливлює виготовлення меблів на замовлення. Фактично це «тендерний майданчик» для споживачів, які публікують технічне завдання та отримують пропозиції від фахівців, у кожного з яких є історія відгуків і власне портфоліо.

Згідно зі світовими дослідженнями, інвестори оцінюють платформи вище, ніж їхні лінійні еквіваленти. З огляду на S&P 500, бізнеси з чистою моделлю платформи або підприємства, для яких платформа є значною частиною їхнього бізнесу, в середньому мають мультиплікатор 8–9 до обороту.

Для порівняння, лінійний бізнес оцінюється в 2–4, залежно від бізнес-моделі.

реактор
Джерело: applicoinc.com

Цей розрив фактично збільшується з часом, і для цього є вагома причина. Платформи працюють краще як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі за ключовими фінансовими показниками. Наприклад, вони забезпечують більш швидке зростання, кращу рентабельність капіталу та більшу норму прибутку. Як наслідок, з початку 2000-х років платформи швидко обігнали інші бізнес-моделі на вершині економіки.

Майже 60% сьогоднішніх мільярдних стартапів-єдинорогів – це платформний бізнес.

реактор
Джерело: applicoinc.com


Платформні бізнеси також отримують вищі оцінки вартості, ніж «лінійні» стартапи. Середня оцінка платформних єдинорогів сягнула $4,51 млрд проти $2,49 млрд для лінійних єдинорогів.

Оскільки цифрові платформи, екосистеми та ринки продовжують руйнувати традиційні галузі, вони ще більше об’єднують свою потужність і перетворюються на «платформи платформ», більш відомі як суперзастосунки (super apps).

На додачу до зацікавленості інвесторів та зростання вартості платформних компаній у довгостроковій перспективі ми можемо спостерігати реальні грошові транзакції між учасниками, які набирають критичну масу, перехід від «концепції» до реального бізнесу вже відбувся. Трохи більше ніж за десятиліття глобальні обсяги платежів для цих організацій зросли до $36 трлн, що зробило їх «руйнівниками» як для традиційних моделей роздрібної торгівлі, так і для світової банківської та фінансової систем. Ба більше, за оцінками McKinsey до 2030 року оборот платформних бізнес моделей сягне $70 трлн.

Де можуть існувати платформи?

Консультанти McKinsey дають відповідь на це запитання, виділяючи 12 основних «цифрових екосистем».

Головне не форма, а зміст. Наскрізне поєднання декількох екосистем надає підстави для створення цінності для учасників платформи, що здебільшого реалізується у вигляді «суперзастосунків», які по суті є лише формою.

реактор
Джерело: McKinsey.com

Анатомія платформного бізнесу

Основна транзакція – це «фабрика» платформи – спосіб, у який вона створює цінність для своїх користувачів. Це процес, який перетворює потенційні зв’язки в транзакції. Правильне оформлення основної транзакції є найважливішою частиною дизайну платформи.

Стосовно наповнення бізнес-моделі платформи, наголошую, що всім звична канва Остервальдера не може в повній мірі відобразити природу взаємодії між учасниками. Має бути докладно розглянуто:

  • яку цінність ми надаємо як споживачам, так і виробникам;
  • які саме типи транзакцій ми маємо фасилітувати, спрощувати та робити їх максимально ефективними;
  • яких партнерів варто залучати для створення цінності;
  • якими стимулами ми будемо заманювати аудиторію у свої тенета;
  • як не розгубити її, створивши справжні мережеві ефекти.

І найголовніше, як все синхронізувати зі стратегічною ідеєю розвитку компанії, відповіді на запитання, куди ми прямуємо, ким хочемо стати та для чого.

Серед відкритих джерел найбільш наближеним до ідеалу з функціонального погляду є канва  the platform canvas, однак і вона не охоплює весь контекст. Тому один з варіантів – спробувати побудувати індивідуальну модель. Остання допоможе врахувати всі потреби саме вашого бізнесу.