Перевага інвестиційного банкінгу: корпоративні папери замість кредиту
Точка зору

Перевага інвестиційного банкінгу: корпоративні папери замість кредиту

Які інструменти доступні українському бізнесу вже зараз

Этот материал также доступен на русском языке
Перевага інвестиційного банкінгу: корпоративні папери замість кредиту
Фото: depositphotos

Впровадження в Україні інвестиційного банкінгу як поєднання потреб бізнесу та вкладників сприятиме розвитку реального сектору економіки. У цьому впевнені в ТАСКОМБАНКу, який першим серед вітчизняних банківських установ стає майданчиком, що пропонує потенційним інвесторам послуги з управління цінними паперами, а бізнесу замість звичного кредитування – реалізацію випуску й розміщення цінних паперів. У такий спосіб компанії, які потребують доступного фінансування, отримують зацікавлених інвесторів і грошові кошти, а інвестори – високі гарантії повернення коштів та прибутку.

Які беззаперечні переваги для українського бізнесу мають корпоративні облігації, широко застосовувані на світових фінансових ринках, Mind розповів директор Департаменту операцій на фондовому ринку ТАСКОМБАНКу Артем Карелін.

Альтернатива кредитам

Потреба українських компаній у залученні капіталів нікуди не зникне, проте звичному для вітчизняного бізнесу класичному кредиту має бути альтернатива. Саме на цю тезу ми спираємося в ТАСКОМБАНКу, коли пропонуємо великому бізнесу вийти на інвестиційні ринки та випустити власні цінні папери. Крім того, так ми одночасно сприяємо фінансуванню реального сектору економіки, що є одним із наших стратегічних завдань.

Банк працює на перспективу, тож вибудовує зі своїми клієнтами – корпоративними і приватними – довготривалі відносини та добре знає їхні потреби. Ми чудово розуміємо, що в корпоративних клієнтів є потреба у фінансуванні, але за 30 років вітчизняний бізнес звик до того, що залучити його можна лише через класичне кредитування. Культура корпоративних позик усе ще недостатньо розвинена в Україні, тому ТАСКОМБАНК пропонує бізнесу власний досвід реалізованих інвестиційних проєктів.

Ідея проста: компанії з нашою допомогою стають емітентами, тобто випускають і реєструють облігації та продають їх зацікавленим інвесторам.

Власникам облігацій поступово повертаються вкладені кошти й виплачується відсоток від інвестицій. Отже, цей інструмент надає нашим клієнтам нові можливості залучення коштів і перспективу виходу на нові ринки, зокрема інвестиційні.

Спершу – пілоти

Перш ніж пропонувати цей комплекс послуг клієнтам, ми відпрацювали його на собі: ТАСКОМБАНК був першим, хто випустив облігації за європейськими стандартами. У пілотних проєктах, спільних із Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), ми відпрацювали всі нюанси імплементації європейських правил на цьому ринку. Банк має відповідну ліцензію Комісії з андеррайтингу на випуск і розміщення цінних паперів клієнтів.

Наразі ТАСКОМБАНК виступив андеррайтером 53 випусків корпоративних облігацій обсягом понад 3 млрд грн і є єдиним емітентом в Україні, який торгує власними облігаціями на фондовій біржі. Вони ліквідні та популярні серед інвесторів. Уже 17 крупних компаній неодноразово емітували цінні папери з ТАСКОМБАНКом.

Світовий ринок цінних паперів має давню історію, міжнародні фінансові інституції накопичили багатий досвід – як позитивний, так і негативний, адже світова економіка переживала різні етапи впродовж століть. Ми вважаємо за правило спиратися на цей досвід і найкращі напрацьовані рішення.

Наше прагнення – увійти до світової спільноти не лише політично, а й економічно.

Тонкощі процесу

Для компанії, яка у такий спосіб залучатиме кошти, процес буде схожим на отримання кредиту, однак у випуску цінних паперів, що триває близько трьох місяців, є свої особливості. Залежно від прагнень клієнтів вийти на необмежене коло інвесторів України або ж, навпаки, розмістити цінні папери серед заздалегідь відомих інвесторів, випуски можна зробити відкритими або закритими. Деталі та особливості кожного варіанту інвестиційні банкіри пояснюють емітенту перед процедурою. Випуск облігацій відбувається через реєстрацію у НКЦПФР.

Банк допомагає емітенту підготувати пакет документів, що мають бути подані до комісії на перевірку. Серед них – дані про діяльність, звітність за визначеними стандартами, результати аудиторської перевірки тощо. Держрегулятор детально розглядає усі документи й виявляє недоліки та невідповідності.

Важливо, що ТАСКОМБАНК йде поруч із клієнтом не тільки протягом всього процесу реєстрації облігацій у держрегулятора, а й допомогає здійснити продаж облігацій під час первинного розміщення через організацію торгів на біржі чи поза нею та пропозицію нових облігацій для інвестування своїм іншим клієнтам. Також ми детально роз’яснюємо подробиці й особливості вторинного обігу облігацій, процес виплати процентних доходів та погашення випусків облігацій.

Грайте за правилами

Природно, що державний орган зацікавлений у випуску на ринок інструменту, який задовольнятиме очікуванням інвесторів. Уже кілька років НКЦПФР працює за нормативами, які відповідають вимогам країн Євросоюзу. Це означає, що облігації, випущені на українському ринку, відповідають вимогам ЄС. І це дуже важливо не тільки для інвесторів, а й для потенційних емітентів облігацій.

Вітчизняне законодавство чітко окреслює вимоги до емітента: випускаючи облігації, він може не лише розраховувати на власні сили, а й залучати материнські структури чи партнерські компанії, які можуть стати його поручителями. Вітається також прибуткова діяльність компанії, щоб і в НКЦПФР, і в потенційних інвесторів було розуміння, завдяки чому емітент виконуватиме свої зобов’язання.

До того ж зі стратегічних планів розвитку компанії та поточних фінансових і нефінансових звітів має бути зрозуміло, як емітент розвиватиметься та збільшуватиме власний капітал, щоб мати можливість повернути інвесторам запозичені кошти з відсотками.

Для бізнесу така процедура – це не тільки новий рівень відкритості та прозорості, а й нові можливості залучення коштів і пошуку потенційних партнерів. Адже компанія, яка веде діяльність прозоро, екологічно та прагне вийти за межі комерційного банківського кредиту, стає інвестиційно привабливою – і не лише в межах власної країни. Власники корпорацій, які вже мають контракти із зарубіжними компаніями і мислять стратегічно й на перспективу, розуміють, що внутрішні корпоративні облігації – це перший крок на шляху до виходу на IPO або випуску євробондів.

Для потенційних покупців облігацій це означає можливість отримати абсолютно такий самий обсяг інформації про випуск облігацій та емітента, який отримав би громадянин ЄС, який інвестує в європейську компанію, та відповідно ухвалити об’єктивне, зважене рішення. Це розширює довіру сторін до процесу, оскільки дає можливість і емітентам, і потенційним покупцям оцінити, наскільки популярною та зрозумілою для всіх буде облігація.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло