Вкладати і заробляти: про реальний інструмент для інвестиційного ринку

Вкладати і заробляти: про реальний інструмент для інвестиційного ринку

Як впровадження інвестиційного банкінгу сприятиме зростанню й розвитку економіки

Этот материал также доступен на русском языке
Вкладати і заробляти: про реальний інструмент для інвестиційного ринку
Фото: depositphotos

Фах інвестиційного банкіра є престижним у країнах світу, оскільки дозволяє професіоналам, що працюють у підрозділах великих банків або знаних фінансових установ, залучати капітали для компаній та урядів, надаючи їм консультаційні, посередницькі, брокерські послуги при торгівлі акціями й облігаціями на світових фінансових ринках. 

Чому Україні лише доведеться розпочати шлях до інвестиційного банкінгу, та яким чином він допоможе зростанню реального сектору економіки, задовольняючи нагальні потреби обох сторін процесу – бізнесу, що прагне отримати альтернативу банківським позикам, та інвесторів, які бажають більшої прибутковості для своїх вкладень, – Mind розповів директор департаменту операцій на фондовому ринку ТАСКОМБАНКу Артем Карелін.  

Інвестиційний ландшафт в Україні є унікальним: реальний сектор економіки є, а ринок інвестицій коливається навколо нульової позначки. Це в той час, коли в усьому світі стрімко набуває популярності сек’юритизація активів, тобто форма залучення фінансування шляхом випуску цінних паперів. Це означає новий світовий тренд: під будь-який кредит, інвестиційний проєкт, іпотеку або лізинговий об’єкт, забезпечені активами, випускаються цінні папери.

Про ситуацію на фінансовому ринку

В Україні подібних інструментів практично немає, і це, як не дивно, дає підстави для оптимізму: ніша унікальна і потенційно дуже цікава для всіх сторін процесу.

Наразі в Україні встановлено монополію держави на роботу з інвестиційними інструментами, близько 95% яких – це облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Саме через них держава залучає ресурси для покриття витратних статей Державного бюджету, отже вони є панівним на ринку інструментом, яким користуються і юридичні, і фізичні особи, а також державні та банківські установи. Станом на 1 грудня 2021 року тільки фізособи придбали ОВДП на суму понад 24 млрд грн.

Наразі лише 5% цінних паперів намагаються «пробитися» через ОВДП. Проте частка альтернативних ОВДП інвестиційних інструментів має бути значно більшою – це є нормою на фінансових ринках цивілізованих держав. Адже на практиці така ситуація гальмує фінансування реальної економіки.

Внаслідок того, що відсоткові ставки за депозитами для юридичних та фізичних осіб є значно нижчими за ставки ОВДП, портфель банківського сектору країни не може бути ані збалансованим, ані працездатним.

Зрозуміло, що будь-яка банківська установа стоїть перед вибором: кредитувати бізнес за відсотковими ставками, наближеними до ставок ОВДП, та наражатися на високий ризик неповернення якоїсь частки кредитів, або ж максимально знизити власні ризики і вкладати свій фінансовий ресурс у самі ОВДП під гарантії держави.

Очевидно, проста логіка вимагає від банків схилятися до другого варіанту, але в такому випадку вони припиняють виконувати свою основну функцію – забезпечувати зростання економіки країни через кредитування її реального сектору.

Тож для побудови привабливого інвестиційного ландшафту на вітчизняному фінансовому ринку вкрай необхідний негайний пошук нових інструментів, які допомогли б вирішити кілька завдань одночасно: розширити коло інвесторів, гарантувати їм диверсифікацію вкладень та збільшення їхньої дохідності, а також знизити вартість кредитного ресурсу для позичальників.

Які інструменти необхідні для фінансового ринку?

Класичним рішенням для розвинених ринків є інвестиційний банкінг з набором інструментів, що сприяють залученню інвестицій, гарантованому доходу інвесторів та зростанню реального сектору економіки.

ТАСКОМБАНК вперше за 30 років існування незалежної України та першим серед банківських установ стає майданчиком, який поєднає потреби бізнесу та вкладників, пропонуючи їм послуги інвестиційного банкінгу. Адже потреба українських компаній у залученні капіталів нікуди не зникне, проте звичному для вітчизняного бізнесу класичному кредиту має бути альтернатива.

Ми пропонуємо нашим клієнтам та ринку в цілому новий цивілізований, регламентований зрозумілими правилами інструмент залучення інвестицій. Послуга з управління цінними паперами дає змогу вивести потенційного інвестора на цікаві проєкти у тому секторі економіки, який зручно та вигідно кредитувати разом із банком.

При цьому інвестор отримує від банку вищу відсоткову ставку, аніж за розміщення депозиту, а також експертизу в частині аналізу проєктів позичальника та прогнозів їхнього стану в майбутньому.

Одночасно банк виступає андеррайтером і супроводжує корпоративного емітента, реалізовуючи випуск цінних паперів, управління ними та залучення корпоративного боргу. Таким чином компанії, які потребують доступного фінансування, отримують зацікавлених інвесторів та грошові кошти, а інвестори – високі гарантії повернення коштів та прибутку.

Наразі більшість потенційних інвесторів та позичальників не мають достатньої інформації щодо можливостей у цій сфері. У Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) переконані: українські інвестори звертають увагу на ринок цінних паперів в останню чергу, оскільки не розуміють, які напрями інвестування можуть бути вигідними та безпечними, та які інструменти їм потрібні.

Чим цікавий ринок цінних паперів?

Своєю чергою більшість компаній вважають, що ринок цінних паперів – це складно та невигідно, тому не розглядають його в якості джерела додаткового капіталу.

Наразі в Комісії працюють над тим, щоб спростити, прискорити і здешевити процес інвестування у цінні папери та зробити його прямою альтернативою банківським кредитам і депозитам.Також в НКЦПФР розробляють підзаконні акти до Закону № 738, що регулює ринок капіталів та сприяє його наповненню.

Платформа інвестиційного банкінгу ТАСКОМБАНКУ пропонує цілу низку інструментів для примноження приватного капіталу клієнтів, залучення корпоративних коштів і зберігання цінних паперів.

Природно, що банківська установа як майданчик повинна підвищувати фінансову та інвестиційну грамотність потенційних клієнтів: надавати їм доступ безпосередньо до тих проєктів, в яких вони могли б взяти участь, і допомагати обрати найкраще рішення для реалізації особистих або корпоративних цілей.

Тож на веб-сайті банку в розділі інвестиційного банкінгу кожен зареєстрований користувач має змогу ознайомитися із портфоліо доступних проєктів, аналітикою та фінансовою звітністю емітентів, переглянути поточні котирування, дистанційно купити або продати цінні папери, надіслати запит щодо обраної інвестиційної стратегії тощо.

ТАСКОМБАНК вже отримав ліцензію та розпочав співпрацю з партнерським корпоративним інвестиційним фондом, завдяки якій реалізовуватиме стратегії інвестування, що задовольнять потреби як найконсервативніших, так і готових до ризику й більшої дохідності інвесторів.

Ми очікуємо зростання кількості клієнтів й інвестпроєктів та масштабування платформи,  тому активно працюємо над її удосконаленням і наповненням. Адже наше стратегічне завдання – сприяти виконанню банками своєї основної місії: фінансування реального сектору економіки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло