Discuss Discuss
Кого будемо захищати? або Чому не варто користуватися захисними аксесуарами для смартфонів

Кого будемо захищати? або Чому не варто користуватися захисними аксесуарами для смартфонів

І чи підлягають останні переробці

Этот материал также доступен на русском языке
Кого будемо захищати? або Чому не варто користуватися захисними аксесуарами для смартфонів
Фото: depositphotos

Майже на кожному кроці в торгівельних центрах і в інших громадських місцях пропонують послугу наклеювання захисного скла на смартфон або продають інші аксесуари для цих пристроїв. Обсяги вражають, адже їх виробляють більше, ніж власне смартфонів. Чи варто використовувати такі аксесуари, куди діває користувач свій зношений Silicone Case, що відбувається зі старим захисним склом для смартфону та чи підлягає воно повторній переробці, розповів Mind засновник, CEO в ICOOLA.UA, резидент Reactor.ua Роман Крук.

Безперечно, у смартфоні є величезна кількість шкідливих елементів, як-от акумуляторна батарея, материнська плата, резинові кнопки, строк розкладання яких може становити кілька сотень років. Проте, крім самого смартфону, є безліч комплектуючих та аксесуарів, що не менш шкідливі для екології. Давайте поговоримо саме про аксесуари: силіконові чохли та захисне скло, які нібито спрощують нам життя, захищаючи смартфон від подряпин, а насправді є шкідливими, токсичними елементами.

З чого складається Silicone Case та чи підлягає він переробці?

Речі, що створені із силікону, вважаються куди кращими, аніж ті, що виготовлені з пластику. Він надійніший і безпечніший для екології через його довговічність і відсутність таких шкідливих елементів, як фталати та BPA. Проте давайте розберемося, чи безпечні вироби з силікону для екології, зокрема чохли для смартфонів, і чи є вони виробами з нульовим викидом відходів.

Силікон набагато кращий за пластик через низку причин.

  • По-перше, він виготовляється з кремнезему (діоксид кремнію), отриманого з піску. Тобто для його виробництва не використовується нафта, що є основою для створення будь-яких пластмас.
  • По-друге, він набагато міцніший за пластик.
  • По-третє, він піддається повторній переробці та не розпадається на мікропластик, тобто є безпечним для океану й менш шкідливим, ніж пластик.

Однак чи є цей матеріал таким безпечним, як здається на перший погляд? Насправді все не зовсім так.

Щоб перетворити кремнезем на силікон, його потрібно нагріти з вуглецем, щоб видобути кремній. Потім його пропускають через вуглеводні, щоб створити полімер, але саме ці вуглеводні отримують із невідновлюваних ресурсів, як-от природній газ і нафта. Це означає, що силікон не є біорозкладним, проте його можна переробити та виготовити із цього матеріалу інші продукти.

Що можна виготовити зі зношеного захисного чохла?

Силікон можна багаторазово переробляти. Із нього виготовляють частини дитячих майданчиків, промислову олію, і, звісно, його можна використати для повторного виготовлення чохла. Якщо ви викинете силіконовий аксесуар на смітник, шанс, що він буде перероблений, надзвичайно малий.

Наразі в процесі виробництва існує проблема, про яку виробники зовсім не замислюються. Більшість компаній намагаються виділитися та створити унікальний дизайн, тому ми бачимо таке велике різноманіття Silicone Case на ринку. Доповненням можуть бути намистинки, блискітки, зміни можуть стосуватися форми та розмірів, поєднання різних матеріалів. А отже, переробити чохли до телефонів стає дедалі важче, а подекуди – це взагалі не можливо…

На превеликий жаль в Україні немає спеціалізованого центру з переробки силіконових чохлів. Проте їх можна  здати в установи, які знають, як правильно поводитися із цими відходами. Наприклад, київська компанія Recycle приймає та здійснює утилізацію великого переліку відходів.

Зношений Silicone Case можна використати повторно навіть у домашніх умовах, наприклад, як підставку для кухонної губки або як мильниці.

Тенденція до повторної переробки захисних чохлів зростає, але поки вона не набула такої популярності. Однією з найкращих порад, яку ми можемо надати, якщо ви все ж таки використовуєте захисний чохол, носіть його якомога довше та замінюйте лише в разі крайньої потреби.

Захисне скло: прихована загроза для екології чи реальний захист екрану?

Щороку покупці купують і викидають понад 1 млрд скляних і пластмасових захисних плівок для екрану. І найгірше в цій ситуації те, що кожне захисне скло запаковане в маленьку пластмасову коробочку, яка ще більш токсична для екології, аніж саме скло. До того ж кожне скло індивідуальне та виготовляється під розмір екрану окремо, а це означає, що ринок апріорі буде переповненим, адже важко спрогнозувати, які моделі смартфонів стануть бестселерами.

Наприклад, виробник створив захисне скло до серії iPhone 13 Mini, яке підходить лише під розмір екрану 5,4 дюйма. Якщо попит на цю модель смартфону буде невиправданим, на звалищах опиниться все надвиробництво захисного скла та плівок.

Для виробництва захисного скла використовують пластик, якщо бути більш точним, то це поліетилентерефталат, або термопластичний поліуретан. Ця сполука – спеціальний полімерний матеріал, що поєднує в собі твердий пластик та еластичний природний каучук. А отже, викинуте на смітник захисне скло завдає колосальної шкоди екології.

Такий пластик не може повністю розкластися в природньому середовищі, він здатний лише подрібнитися та трансформуватися. Сполука, що з часом розпадається на мікропластик і здатна потрапляти в питну воду. Екологи б’ють на сполох, адже дослідження питної води, які проводилися поблизу густонаселених міст вказують на те, що в 1 літрі води може бути до 10 000 часток цього пластику.

Чи можна переробити захисне скло для смартфонів?

Вихід із цієї ситуації є, і він виглядає цілком логічним – перестати використовувати захисне скло й обрати натомість чохли-книжечки, що прекрасно захищають екрани. Крім того, можливо, краще користуватися смартфоном без захисних аксесуарів? Компанія Apple щороку поліпшує міцність своїх екранів, роблячи їх стійкішими до подряпин. До того ж, навіть якщо ви і пошкодили екран, багато компаній в Україні полірують і відновлюють дисплеї до початкового стану.

Власне, через те, що захисне скло для телефонів містить різноманітні домішки, воно не підлягає повторній переробці. На відміну від захисних чохлів, які можна використати повторно, скло, що захищає екран від подряпин, вбиває людство із середини. Частки пластику настільки малі, що сягають розміру бактерій, і найстрашніше, що вони через свої розміри не здатні осідати у воді, а просто лишаються на поверхні.

Зарадити проблемі можна! Насамперед ми мусимо розвивати культуру споживання. Потрібно постійно популяризувати ідею розумного використання та розповідати людям про те, що є безліч речей, без яких можна обійтись.

Саме попит населення формує виробництво того чи іншого продукту, і, якби всі ми відмовилися хоча б від захисного скла та силіконових чохлів, наш світ став би набагато кращим.

Платформа REACTOR.UA – ваш провідник у світ інновацій.
Ми знаємо, як втілити інновації з урахуванням кращих практик та в стислі терміни.
Розпочніть зміни вже зараз!

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua