Забезпечити мобільність: як можуть реквізувати автівку

Забезпечити мобільність: як можуть реквізувати автівку

І яка за це передбачена компенсація

Забезпечити мобільність: як можуть реквізувати автівку
Фото: depositphotos.com

Загальна мобілізація, яку було оголошено в Україні через розв'язану росією війну, передбачає залучення не тільки громадян України до оборони, а й транспортних засобів, що наявні у власності в населення та бізнесу. Про воєнно-транспортний обов'язок і про те, що передбачає ця процедура, Mind розповідав у матеріалі «На високих обертах: чи можуть забрати авто під час війни». Сьогодні ж про те, що ще одним із законних способів забрати транспортний засіб (ТЗ) на потреби армії під час війни може бути реквізиція. Про всі нюанси цієї процедури розповіли Mind юристи практики вирішення комерційних спорів Arzinger, адвокатки Світлана Лапіцька та Ірина Гутнік.

У попередньому матеріалі ми розповідали про воєнно-транспортний обов'язок і зазначали, що ще одним із законних способів «забрати» транспортний засіб ( «ТЗ») на потреби армії під час війни може бути реквізиція.

Що таке реквізиція авто?

За загальним правилом, реквізиція ТЗ передбачає право держави примусово «забрати» таке авто у власника (громадянина або бізнесу) та отримати на нього право власності. При цьому держава має це зробити в чітко визначеному порядку (про який йтиметься в п. 3) та обов'язково відшкодувати власнику вартість такого авто. Без дотримання вищезазначених правил примусове вилучення авто буде незаконним.

Порядок реквізиції майна (зокрема, авто) під час війни врегульовано ст. 41 Конституції України, ст. 353 Цивільного кодексу України, ст. 9Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон), п. 4 ч.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» .

Безумовно, кожен із нас може добровільно передати своє авто військовим, зокрема за потреби невідкладного реагування на ті чи інші потреби особливо в місцевості, де ведуться бойові дії.

Хто ухвалює рішення «забрати» авто?

У місці, де ведуться бойові дії, – вище військове командування (ст. 4 Закону, ст. 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

У місцевостях, де не ведуться бойові дії, – вище військове командування за погодженням із державною адміністрацією або місцевою радою (або військово-цивільною адміністрацією, якщо таку створено) (ст .4 Закону).

NB! Ані територіальна оборона, ані поліція, ані окремі військові не можуть примусово, без відповідного рішення військового командування, без належного документарного оформлення забрати авто громадян або бізнесу.

За якою процедурою можуть «забрати» авто?

Реквізиція здійснюється за чіткою процедурою:

  • ухвалення рішення виключно вищим військовим командуванням за погодженням/без із державною адміністрацією або місцевою радою (військово-цивільною адміністрацією);
  • далі представники військового командування та (або) державної адміністрації або місцевої ради, з'явившись до особи з метою вилучення авто, повинні надати власнику такого ТЗ рішення про примусове відчуження, а також документи на посвідчення повноважень.

Про примусове відчуження складається акт, форма якого затверджена постановою КМУ від 31 жовтня 2012 року №998. Вимоги до акту встановлені ст. 7 Закону («Акт»).

Акт підписується власником авто або його представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив (ухвалив) таке рішення зі скріпленням Акту печатками таких осіб.

NB! У разі відсутності особи, у якої відчужується авто, або її представника під час складання Акта він складається без її участі. У такому разі власник майна має право на ознайомлення з Актом. Примірник Акта вручається під розписку власнику або його представнику. Право державної власності на авто виникає з дати підписання такого Акту.

На яку компенсацію вартості авто має право власник?

Власник авто має право на компенсацію забраного авто, розмір якої встановлюється на підставі оцінки. Остання проводиться професійними оцінювачами, а в разі неможливості – органами державної влади та місцевого самоврядування. Оцінка може бути оскаржена до суду в разі незгоди з нею.

Оформлення документів та оцінку оплачує військове командування, орган, що ухвалив рішення про таке відчуження за кошти державного бюджету.

Компенсація може здійснюватися військовим командуванням чи органом, що ухвалив рішення про таке відчуження, як до, так і після того, як авто забрали:

  • до – на підставі звіту про оцінку майна;
  • після – протягом п’яти наступних бюджетних періодів (років) після скасування воєнного стану на підставі заяви попереднього власника, поданої до територіального центру комплектування та соціальної підтримки («ТЦК та СП»), до якої додається звіт про оцінку майна та Акт.

Вимоги до такої заяви наведені в Порядку розгляду заяв і здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, затвердженому постановою КМУ від 31 жовтня 2012 року №998.

Зазначена заява має бути розглянута протягом 10 р. д. з дати її подання. За результатами чого власнику повинен бути наданий висновок про здійснення виплат для наступної компенсації за авто. Виплата компенсації здійснюється органами, що ухвалили рішення про примусове відчуження, у порядку черговості за кошти державного бюджету.

Чи можна повернути авто, яке забрали?

Так, якщо після скасування правового режиму воєнного стану реквізоване ТЗ збереглося, колишній власник, має право вимагати його повернення в судовому порядку.

Підставою для повернення авто є рішення суду, яке набуло законної сили.

У разі повернення ТЗ особі в неї поновлюється право власності. Однак одночасно власник зобов'язується повернути грошову суму, яку йому було відшкодовано, з вирахуванням розумної плати за використання цього ТЗ. Розумна плата має встановлюватися за домовленістю сторін, а у випадку відсутності компромісу – судом.

Отже, ваше авто можуть  законно забрати під час війни лише, якщо існують такі умови:

  • факт запровадження воєнного стану;
  • виключно повна оплатна основа, з попереднім або наступним відшкодуванням вартості ТЗ;
  • ухвалення рішення виключно військовим командуванням за погодженням/без із державною адміністрацією або місцевою радою;
  • дотримання процедури.

Як зазначали, без дотримання вищезазначених правил примусове вилучення авто незаконне. Навіть в умовах війни існують свої правила, послідовність дій і гарантії їх дотримання з боку держави.

NB! Вищезазначені умови не розповсюджуються на транспортні засоби резидентів рф. Вилучення таких автівок регулюється окремим Законом України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» і здійснюється на безоплатній основі.

Яка передбачена відповідальність осіб, які порушують порядок відчуження (реквізиції)?

Без дотримання зазначених вище правил примусове вилучення авто незаконне та тягне за собою кримінальну відповідальність (кваліфікація залежить від конкретних порушень під час відчуження).

Крім того, контроль за діяльністю військового командування, органів виконавчої влади в умовах воєнного стану здійснює Рада національної безпеки і оборони України («РНБО») (ст. 27 Закону). Тому не зайвим буде звернутися до РНБО для розслідування факту порушення прав громадян або бізнесу у випадку наявності такого.

І звичайно, завжди залишається опція звернення до суду господарської або загальної юрисдикції з вимогами про відшкодування збитків завданих незаконними діями органів держави або адміністративного суду щодо оскарження неправомірних дій таких органів. Але зрозуміло, що вже після нашої перемоги та коли суди почнуть функціонувати у звичайному режимі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло