Посівна триває: як держава підтримала аграріїв під час війни

Посівна триває: як держава підтримала аграріїв під час війни

Як спростили використання землі та чого очікувати підприємцям

Посівна триває: як держава підтримала аграріїв під час війни
Фото: УНІАН

Україна розпочала посівну кампанію попри щоденні артилерійські обстріли всієї території країни російськими загарбниками та попри загрозу мін та нерозірваних боєприпасів. Наприкінці березня посівна стартувала на Київщині, а на початку квітня – у 22 областяхУкраїни. З огляду на стратегічне значення цього процесу Україна також забезпечила додаткову підтримку аграріїв. Як держава їх захистила і чого очікувати агропромисловому комплексу (АПК) від відповідних змін у законодавстві, розповіла Mind керівник «Адвокатського бюро Тетяни Даниленко» Тетяна Даниленко.

Від початку повномасштабного вторгнення рф на територію нашої держави агропромисловий комплекс України опинився у надскладних умовах. Найбільшою загрозою для економіки та виживання країни в умовах війни був би повний зрив посівної кампанії. Тому уряд в екстреному порядку підготував низку законодавчих нововведень, які мають на меті захистити агросектор в умовах воєнного стану та допомогти максимально стабілізувати ситуацію.

Хто може розраховувати на підтримку?

Наразі це вкрай необхідно на фоні різкого зростання цін на паливо, обмеження або взагалі відсутності доступу до складів зернових у зонах проведення бойових дій, зменшення кількості працівників внаслідок масової евакуації та скорочення територій, на яких посівну провести можливо.

Чисельні втрати врожаю внаслідок безперервних бойових дій вже передбачаються на півдні країни, де у довоєнний час вирощували основну масу соняшника та пшениці. А отже, під тотальною загрозою експорт.

Міжнародна логістика теж зупинена, порти, аеропорти не працюватимуть ще невизначений термін. У зв’язку з цим законотворці чітко зафіксували пріоритети державної підтримки на час воєнного стану.

Що саме передбачила держава для АПК:

  • скасовано акциз на пальне, для уникнення дефіциту на заправках та стримування його ціни;
  • скасовано перевірки бізнесу та запроваджено добровільний єдиний податок;
  • виділено кошти на компенсацію відсотків та надання гарантій за кредитами для аграріїв для проведення посівної;
  • спрощено доступ виробників сільгосппродукції до палива та пестицидів в умовах воєнного стану;
  • скасовано ліцензування експорту кукурудзи й соняшникової олії;
  • надано можливість взяти в оренду держземлі за спрощеною процедурою;
  • розширено кредитування для аграріїв та внесено низку змін до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» задля їх підтримки.

Як спростили використання землі?

7 квітня 2022 року набув чинності закон 2145-IX (законопроєкт №7178), який надає можливість аграріям оперативно отримати повноцінний доступ до сільськогосподарських угідь держави для успішного проведення посівної кампанії. Адже в умовах війни для сільського господарства мають бути використані всі доступні землі.

Спрощена процедура застосовуватиметься до передачі в оренду всіх сільськогосподарських земель державної та комунальної власності, крім тих, що перебувають у постійному користуванні громадян та приватних юридичних осіб, громадських організацій тощо.

Раніше процедура передачі державних і комунальних земель в оренду була досить тривалою та складною, під час воєнного стану її значно спростили: питання надання землі в обробіток на рік може вирішуватись місцевими радами, шляхом голосування. Проведення аукціону не обов’язкове.

Як держава підтримує підприємців?

Для підтримки сільськогосподарських товаровиробників з метою забезпечення посівної кампанії, а також підтримки та активізації підприємницької діяльності у період дії воєнного стану уряд, за ініціативою Президента України, вніс низку змін до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%».

Програма розширена на середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро) та на великі підприємства з річним доходом більше ніж  50 млн євро незалежно від кількості працюючих робітників.

Максимальна сума кредиту для всіх суб’єктів підприємництва збільшена з 50 млн грн до 60 млн грн з урахуванням групи пов’язаних компаній.

Процента ставка – 0% річних.

Ціль кредитування:

  • інвестиційний кредит на придбання сільськогосподарської техніки;
  • кредит на поповнення обігових коштів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів.

Строк кредиту – 6 місяців.

Термін подачі заявки на участь у програмі – до 31 травня 2022 року.

Розмір кредитної гарантії – 80% від суми кредиту суб’єкта мікро, малого та середнього підприємництва (крім суб’єктів великого підприємництва).

Ключове: держава дає гарантію банку за позичальника і банк швидше та комфортніше ухвалює рішення. А отже, кредитування буде значно доступнішим.

Тож маємо сподівання, що створений алгоритм підтримки сільськогосподарського сектору з боку держави буде максимально ефективним та надасть можливість забезпечити українців цьогоріч продуктовим кошиком з власного урожаю. Український аграрний сектор має вистояти в цей непростий період, адже має потужний потенціал, який держава, зокрема, зможе використати для відновлення економіки в післявоєнний період.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло