Ворог буває різним: як захистити дітей від шпигунів та сексуальних злочинців в інтернеті

Ворог буває різним: як захистити дітей від шпигунів та сексуальних злочинців в інтернеті

Які новітні онлайн-ризики виникли та як їм протистояти

Ворог буває різним: як захистити дітей від шпигунів та сексуальних злочинців в інтернеті

Під час війни багато родин залишились без роботи та фінансових заощаджень. Часом така ситуація може підштовхнути дітей до пошуку можливостей заробити «легкі гроші» в мережі, наприклад, створити інтимний контент за фінансову винагороду чи допомогти злочинцям навести авіаудар на інфраструктурні об’єкти в місті тощо. 

Освітній проєкт #stop_sexтинг ділиться рекомендаціями, як поговорити з дітьми про небезпеки та як захистити дитину в разі виникнення таких ситуацій.

Створення дітьми інтимних фото

Згідно зі звітом IWF щодо видалення матеріалів із зображенням сексуального насильства над дітьми, 7 з 10 запитів – це контент, який створено самими дітьми. 

Від злочинців, які примушують створювати інтимні фото, найчастіше страждають дівчата 11–13 років. Водночас у мережі з’являються матеріали із зображенням сексуального насильства над дітьми 3–6 років.

Чому діти це роблять?

  • У підлітковому віці створення та поширення інтимних фото може розцінюватись як прояв довіри до людини, з якою дитина спілкується та до якої має симпатію.
  • Шантаж від злочинця: або дитина надсилає інтимне фото, або він розповість секрети дитини, які дізнався у листуванні з нею.
  • Незнайомець може запропонувати гроші або дорогий подарунок за отримання такого контенту від дитини.

На чому наголошувати під час бесіди з дітьми?

Справжні довірливі стосунки – це не про інтимні фото чи про особисті таємниці, а про спільні інтереси та цінності, про підтримку та взаєморозуміння.

Людина, яка справді дружить з іншою людиною чи має до неї романтичні почуття, не вимагатиме робити те, що іншій людині робити не хочеться.

Ми завжди можемо сказати іншій людині про те, що ми не будемо виконувати її прохання, бо маємо певний острах або це не співпадає з нашими цінностями. І це нормально, на цьому довірливі стосунки не завершуються.

Використовувати «тест білборда» у ситуаціях, коли ми не можемо одразу визначити правильну дію в мережі: уяви те, що ти хочеш опублікувати чи надіслати користувачеві, на білборді поруч із твоєю школою чи домом. Якщо це викликає негативні емоції, то, значить, цей матеріал не підходить для надсилання чи публікації.

Передача таємної інформації злочинцям (наведення на об’єкти для авіаударів) або інші злочинні дії за гроші

Чому діти це роблять?

  • «Популярність» серед однолітків та відчуття «особливості», коли дитину обрали для виконання нібито надважливого та таємного завдання.
  • Шантаж злочинцями: часом злочинці можуть погрожувати дитині завдати шкоду їй чи її близьким, якщо дитина не виконає певне завдання.
  • Бажання заробити гроші, адже доволі часто злочинці пропонують кошти за виконання таких завдань.

На чому наголошувати під час бесіди з дітьми?

Перед тим як щось поширити, написати людині в приватні повідомлення чи виконати завдання з мережі, подумай, чи це ніяким чином не може нашкодити тобі чи твоїм рідним, як це може вплинути на твоє майбутнє.

Якщо дитину додали в секретний чат чи пропонують зробити таємне завдання, особливо під час війни, це небезпечно. Важливо про це повідомити дорослим, яким дитина довіряє.

Дорослі люди мають просити про допомогу дорослих, а не дітей.

Важливо дитині ділитись з дорослими тим, що трапляється з нею в мережі, особливо, коли це викликає неприємні передчуття чи дитина не може одразу визначити, як вчинити.

Як захистити дитину від схожих ризиків?

Обговорювати з дітьми те, що пошук фінансів – це завдання дорослих людей.

Нормалізувати те, що зараз відбувається. Так, в нашій країні війна, вона впливає на кожну людину, на фінансову спроможність родин. У масштабних кризових ситуаціях люди втрачають роботу. Але це не означає, що так буде завжди.

Крім того, не забувайте регулярно нагадувати про обов’язкові правила поведінки в інтернеті:

Не поширювати особисті дані (повне ім’я, номер мобільного телефону, адресу, паролі від своїх профілів) в інтернеті. 

Не переходити за посиланнями, що надіслані з невідомих джерел у приватне повідомлення, в месенджер або на пошту.

Не спілкуватись з тими, кого не знаєш у реальному житті. Особливо якщо користувач наполегливо проситься в «друзі».

Звертатись до батьків чи вчителів, якщо хтось поводиться агресивно чи неприйнятно в мережі.

Пам’ятати, що після поширення фото чи відеоматеріалів втрачається контроль над ними.

Закрити свої акаунти в соціальних мережах, щоб незнайомці не могли переглядати вміст сторінки та писати дитині. А в друзі додавати лише тих, кого дитина знає в житті. 

У разі якщо дитина помітила, що спілкується зі злочинцем, то важливо зробити скриншот листування, заблокувати користувача, щоб він не зміг і надалі писати дитині, а також не відповідати на повідомлення від незнайомих користувачів. Важливо звернутись до правоохоронних органів, наприклад, написавши електронне звернення до кіберполіції.

Для видалення контенту, який зображає насильство над дитиною, важливо скористатись порталом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло