Нова професія: кого беруть на навчання в ІТ під час війни

Нова професія: кого беруть на навчання в ІТ під час війни

І чому не варто вірити стереотипам, що ця сфера відкрита не всім

Нова професія: кого беруть на навчання в ІТ під час війни
Фото: depositphotos.com

Багато українців через війну втратили не лише нерухомість, а й роботу. За попередніми даними експертів, працювати у звичайному режимі, як до початку бойових дій, продовжують лише чверть громадян. Хтось поставив кар'єру на паузу через переїзд до іншого міста. Ще чиясь праця просто перестала бути затребуваною. Проте в Україні залишається попит на професії, що не вимагають прив'язки до конкретного місця проживання та набирають  популярності на ринку праці. Це робота для «IT-новачків» – молодих спеціалістів не за віком, а за кількістю часу в професії. Які безкоштовні можливості пропонують сьогодні IT-компанії для новачків, розповів Mind керівник ГО «Український народний контроль за диджиталізацією» та проекту «IT-Паросток» Андрій Роговський.

За даними лише одного Dou, у середньому в березні та квітні 2022 року було близько 200 пропозицій від роботодавців для новачків на віддаленні, і це приблизно в 3,5 раза вище, ніж за аналогічні місяці у 2020 році, в період коронавірусу. Крім того, зросла кількість охочих – тепер на одне місце роботодавець збирає приблизно в 3–4 рази більше заявок і резюме, ніж минулого або позаминулого року.

За останні місяці сайти провайдерів IT-курсів також рясніють інформацією про високий попит на дослідників даних та розробників, їхнє швидке працевлаштування після платних курсів. Охочих змінити професію та стати айтішниками приваблюють високі зарплати.

Проте досліджень щодо України про те, скільки українців готові перенавчитися, щоб працювати у сфері інформаційних технологій, скільки готові думати про перенавчання в найближчому майбутньому в Україні, поки що немає.

Хто наймає новачків?

За даними довоєнної статистики IT-шкіл, фахівці-початківці отримують першу роботу в компаніях, де працюють понад 800 співробітників. Раніше це найчастіше були  великі аутсорсери, такі як SoftServe, EPAM, Luxoft, GlobalLogic, Infopulse, ELEKS, Netcracker, DataArt, Miratech, Infopulse.

Що буде далі з ринком праці у сфері IT, турбує багатьох, але новачків, мабуть, сильніше за інших. Вочевидь, усі види робіт, які можна виконувати віддалено, набули нового сенсу і стали ще актуальнішими.

У той час, коли Україна охоплена війною, а безлічі людей довелося тимчасово поміняти місце проживання, IT здається оазою спокою та надійності. Тому інтерес до професії продовжуватиме зростати.

Крім того, великі підприємства, такі, наприклад, як ДТЕК Ріната Ахметова, вже відкрито заявляють про готовність навчати і «перенавчати» людей з подальшим працевлаштуванням у офісі або дистанційних проєктах. За даними компанії, з початку війни вони вже забезпечили роботою близько 1000 осіб – тих, хто її втратив через зупинку або скорочення бізнесу, а також планують організацію допоміжних підприємств.

Як війна пожвавила бажання українців увійти до IT?

За даними Projector Creative & Tech Online Institute, попит на платне навчання впав – зараз це 25–30% від того, що було до 24 лютого. Така ситуація спостерігалася в усіх освітніх організацій. Аналітики зі Skillsetter стверджують, що на початку війни продажі впали зовсім, компанія була близька до того, щоб закритися. За словами керівника, «те, що було до війни, і зараз – це два різні світи».

Якщо платні курси відсуваються на другий план, то це означає, що великим роботодавцям доводиться самим займатися навчанням айтішників-початківців – інакше проблему недостачі не вирішити. У подібних реаліях є сенс користуватися безкоштовною навчальною інформацією, якої дуже багато в інтернеті.

Які безкоштовні курси доступні для новачків?

Через свій сайт «IT-паросток» ми збираємо заявки від бажаючих, потім розподіляємо за проєктами та навчаємо за тими самими матеріалами з відкритого доступу, але при цьому наші учні відразу застосовують отримані знання на практиці та навчаються працювати в команді. 

Є популярна думка про те, що IT вимагає значного знання англійської мови, крім прямих робочих знань і для багатьох людей середнього віку це може стати перешкодою, але насправді це не обов’язково, оскільки першою вимогою все ж таки є досвід та здібності.

Нова професія: кого беруть на навчання в ІТ під час війни

Процес навчання в «IT-Паростку» є досить традиційним. Спочатку ми оцінюємо базові знання кандидата, як вміння друкувати та шукати інформацію в інтернеті. За 2–3 тижні після навчання ми знову оцінюємо кандидата та пропонуємо комп'ютерну інтернатуру. Усі стажування оформляються офіційно, і ми зобов'язуємося після закінчення допомогти з працевлаштуванням. Все, що потрібно від інтерна, – відвідувати онлайн-заняття і не «сачкувати» при виконанні домашніх завдань.

Усі витрати на ліцензії для робочих інструментів покриваються за рахунок нашої організації. Інтерни використовують отримані знання у сфері цифровізації неприбуткових організацій, щоб набрати кейси та виходити з послугами до малого та середнього бізнесу на трудовий ринок.

Кого чекають у новій професії?

Ще у нас є студія, яка допомагає замінити російські IT-продукти та сервіси, якими користувався наш бізнес, щоб уникнути штрафу. Хоча поки що з боку підприємців ми не отримали високого відгуку, багато хто каже: «не хочу платити зараз, а потім якось домовлюся з інспектором». На жаль, корупція стала в нашому житті нормою і заважає розвитку економіки навіть у воєнний час.

Навчають у «ІТ-паросток» безкоштовне. До війни програма навчання, фактично інтернатура, була розрахована на студентів із різних університетів, з якими було укладено договори про практику. Зараз – те саме, але подвійне призначення: кейси можна застосовувати у військовий час для посилення кібероборони, підняття економіки, допомоги волонтерам, логістики та запобігання шахрайству з гуманітарною допомогою.

Замість студентів із університетів на навчання тепер приймаються всі охочі, яким виповнилося 18 років. За період із початку війни проєкт зібрав близько 1000 заявок.

Щодо перспектив дожити до диплома, вважаю, що після війни в Україні настане нова комп'ютерна ера. Оскільки політика України буде спрямована у бік повної цифровізації, IT фахівці будуть потрібні скрізь там, де раніше працювали за старим звичаєм з паперами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло