Як оформити статус інваліда цивільним через поранення
І які зміни передбачені в законодавстві щодо цієї процедури на час дії воєнного стану

Перевірена тактика рашистів – завдати якомога більше втрат, гатити по всьому. А снаряди не вибирають, кого ранити: військовослужбовця чи цивільну особу. Звісно, це буде належним чином оцінено і покарано, трибунал над військовими злочинцями неминучий, проте ані людей, ані їх здоров’я не повернути.
Історичний факт: Німеччина ще довго надавала допомогу і виплати тим особам, які постраждали під час Другої світової. Відтак уже зараз потрібно готувати докази військових злочинів рф, щоб згодом вимагати від загарбника компенсації за збитки та за завдану шкоду життю і здоров'ю українців.
Що робити, аби отримати допомогу від України і подальші виплати від країни-окупанта, і як зорієнтуватись тим цивільним особам, які втратили здоров’я внаслідок війни, розповів Mind адвокат, партнер-засновник SENSUM Law Firm Віталій Жадобін.
Про отримання інвалідності військовими – у матеріалі Mind «Обрати життя: як захисникам України отримати статус інваліда війни».
Нормативна база
По-перше, є загальна нормативна база щодо встановлення інвалідності:
- Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
- Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
- Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року №1317 «Питання медико-соціальної експертизи».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 року №225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України».
- Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 5 вересня 2011 року №561 «Про затвердження Інструкції про встановлення груп інвалідності».
- Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 4 грудня 2001 року №482«Про затвердження порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років».
Серед усіх документів раджу звернути увагу на свіжу березневу постанову уряду №225, бо саме вона дещо змінює звичний порядок на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування.
Особливості воєнного стану
Відповідно до постанови №225:
- Якщо особа не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).
- МСЕК (обласні, районні, центральні і т. д.) здійснюють свої функції екстериторіально (тобто без прив’язки до району чи області, де вони знаходяться).
- МСЕК забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням ЛКК незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.
- Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення.
Крім цього, варто нагадати, що осіб з інвалідністю І групи та дітей з інвалідністю на кордонах пропускають позачергово. Для цього необхідно мати посвідчення або довідку, які підтверджують статус.
Якщо мова про автотранспорт, то пріоритет у пунктах пропуску надається особам з інвалідністю І групи та дітям з інвалідністю за умови, що вони перетинають кордон на легковому автомобілі, у якому присутні лише особи, які їх супроводжують (не більше двох осіб) та відсутні інші особи.
Яка процедура отримання статусу?
Якщо людина отримала травму/поранення внаслідок військової агресії (артобстрілу, ракетного бомбардування тощо) та знаходиться в будь-якому державному закладі охорони здоров'я на підконтрольній Україні території, вона матиме можливість отримати всі необхідні документи для оформлення інвалідності за рішенням МСЕК за місцем її фактичного перебування, або ж заочно, у разі неможливості з'явитися на огляд в МСЕК з поважних та підтверджених причин.
Варто пам’ятати, що особи, які звертаються для встановлення інвалідності через втрату (ампутацію) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), вже не потребують повторних оглядів і підтверджень того, що кінцівки немає. Таку інвалідність встановлюють безстроково (стаття 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).
На законодавчому рівні зараз створені всі умови для оформлення інвалідності навіть під час військового стану. Особа в добровільному порядку за направленням ЛКК відповідного лікувального закладу, де на діагностиці/лікуванні/реабілітації знаходиться людина, може звернутися до МСЕК за адресою свого фактичного місця знаходження (не обов’язково за місцем реєстрації чи «прописки») для встановлення інвалідності. Таке рішення може бути прийнято навіть заочно. Навіть, якщо ЛКК з якихось причин не може надати направлення, то воно може бути видано не пізніше ніж протягом шести місяців після скасування/припинення військового стану.
Перелік необхідних документів:
- заповнена форма направлення, підписана головою ЛКК, членами комісії та печаткою лікувального закладу (форма 088/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року №110);
- паспорт та копія паспорта;
- медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка – форма 025/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 лютого 2012 року №110);
- трудова книжка та копія трудової книжки, засвідчена у визначеному порядку спеціалістами відділу кадрів з останнього місця роботи або нотаріусом;
- оригінали всіх документів, які вписані в форму 088/с.
Як довести право на статус?
Комісія проводить огляд протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення ЛКК та приймає відповідне рішення.
У разі заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом трьох робочих днів з дня надходження направлення ЛКК.
Відмова у статусі
Уявити, що людині з травматичною ампутацією кінцівок не надають статус інваліда через «необґрунтованість хвороби», важко. Скоріше за все, відмова може бути через відсутність деяких (уточнюючих) лікарських записів.
Як повернути статус?
Є два способи: позасудовий і судовий. Якщо статус інваліда не надано, то можна подати письмову заяву (і копію висновку МСЕК) до обласних або центральних міських МСЕК. На це дається місяць після одержання «не такого» висновку МСЕК.
Заява подається через МСЕК, яка приймала рішення, або до обласного управління охорони здоров’я.
У триденний строк після надходження відповідного запиту МСЕК або управління має надіслати всі наявні документи на розгляд обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня надання таких документів має провести повторний огляд заявника і винести своє рішення. Але рішення комісії може бути оскаржене і в суді.
Адміністративний позов подається у шестимісячний строк з моменту прийняття МСЕК рішення. Відповідачем буде Центр медико-соціальної експертизи. Такі справи можна розглядати за вибором позивача або за місцем його проживання, або за місцем реєстрації відповідача.
Судовий збір сплачується відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», до 1 липня це буде 992 грн 40 коп.
Навіщо оформляти статус?
Крім тих соціальних гарантій, які передбачені державою, цивільні особи, які стали інвалідами внаслідок війни, зможуть з часом розраховувати на виплати від держави-агресора. А зараз – від різних благодійних організацій. Наприклад, Данська Рада у справах біженців в Україні (DRC) надає фінансову допомогу цивільним особам, які постраждали (отримали поранення) від мін або інших вибухонебезпечних залишків війни. Допомога надається на всій території України, але залежить від поточної ситуації з безпекою та доступом до банківської системи.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.