(Ви)гідна справа: чому приватизація має продовжуватися

(Ви)гідна справа: чому приватизація має продовжуватися

І скільки вже вдалося отримати в бюджет від підприємств ДП «Укрспирт»

This material is also available in English
(Ви)гідна справа: чому приватизація має продовжуватися
Фото: ukrspirt.com

Приватизаційні аукціони в Україні відбуваються попри війну. Так, нещодавно Мінекономіки повідомило, що протягом місяця вони принесли державі понад 924 млн грн. Цей результат підтверджує попит на українські держпідприємства, які в такий спосіб можуть отримати нові можливості. Одним із таких позитивних прикладів стала приватизація підприємств ДП «Укрспирт». Зокрема, продаж Кобиловолоцького спиртзаводу приніс держбюджету 70 млн грн. Раніше проведені аукціони дозволили виручити за майно цього державного власника ще 150 млн грн. Який загальний результат нещодавніх приватизаційних аукціонів і чому вони мають відбуватися, розповів Mind т.в.о. директора ДП «Укрспирт» Віталій Жадобін.

Осінь для ДП «Укрспирт» почалась успішно: ми провели вже п’ять приватизаційних аукціонів – продано Кобиловолоцьке (70,2 млн грн) і Марилівське (150 млн грн) МПД, потім були аукціони з продажу Борщівського (13 млн), Вузлівського (130,5 млн) і Залозецького (120,1 млн) МПД, наразі оголошено аукціон із продажу майна Стадницького МПД. Причому більшість активів реалізовано за ціною, що набагато перевищувала стартову.

Отже, станом на теперішній час 220 млн грн живих грошей (ті, що вже надійшли до бюджету) можуть бути спрямовані на нашу з вами оборону та соціальні потреби.

До кожного з аукціонів залучається багато учасників, що забезпечує конкуренцію та прямо впливає на зростання ціни приватизаційного лоту.

Читати також: Інвестуємо в перемогу України: як купити ОВДП через «ДіЯ». Покрокова інструкція

Які вигоди від участі в приватизаційних аукціонах?

Річ у тім, що держава ще до війни не планувала виділення ресурсів на утримання спиртового виробництва, яке не працювало, належної  його «консервації» чи будь-якого інвестування в його розвиток. При цьому кожен спиртзавод – це не лише приміщення, техніка й устаткування, а й колектив, живі люди, стосовно яких держава має зобов’язання. Насправді це найцінніший актив будь-якого виробництва.

Варто нагадати, що демонополізація спиртової галузі почалася ще кілька років тому, наслідком чого стала необхідність приватизації спиртзаводів. Станом на січень 2022 року було проведено 22 успішних приватизаційних аукціони на загальну суму понад 1,5 млрд грн – це все кошти, які були фактично отримані бюджетом. Це вдвічі перевищує початкову вартість проданого майна (760 млн грн).

Планувалося проведення п’яти наступних приватизаційних аукціонів в лютому – березні 2022 року. Ми очікували надходження коштів у розмірі понад 142 млн грн (балансова вартість активів), які відповідно до вимог Закону України від 30 листопада 2021 №1914-IX, мали бути направлені на погашення заборгованості підприємства із заробітної плати, перед бюджетами та кредиторами підприємства.

Проте через широкомасштабний наступ росії проведення приватизаційних аукціонів стало неможливим і було тимчасово зупинено Фондом держмайна. А це означає, що і працівникам, і кредиторам, і держбюджету в такий важкий час лишилася лише надія на відновлення продажів та отримання завдяки цьому грошей.

У липні надія на відновлення приватизаційних процесів реалізувалася, оскільки був ухвалений Закон України № 2468-ІХ, який пришвидшив приватизаційні процеси в період воєнного стану.

Після цього ФДМУ оголосив проведення приватизаційних аукціонів окремого майна Марилівського, Борщівського, Кобиловолоцького, Вузлівського МПД ДП «Укрспирт» тощо (які наразі вже успішно реалізовані).

Читати також: Витрати держбюджету-2023 вдвічі перевищують прибутки. Де уряд планує брати гроші?

Чому приватизація на часі?

У країні війна, а це означає, що будь-які звичні нам активи, навіть «квартира в Києві», впали в ціні, і потрібно почекати до перемоги і відновлення ринку.

У принципі, якщо є ресурси на утримання «квартири», немає гострої потреби в грошах, а також є прийняття та розуміння ризиків, що нерухомість може бути знищена в будь-який момент (у росії це назвуть «розбомбленою біолабораторією з брудними вікнами»), то чому б і ні? Але всього цього немає, якщо говорити про спиртзаводи.

Отже, чому я вважаю приватизацію спиртзаводів можливою і необхідною:

  • Грошей немає. Бюджет держави не передбачає інвестування в розвиток виробництва на базі «Укрспирту». Яке може бути виробництво без інвестування? Якщо зараз десь у бюджеті знайти й виділити гроші на виробництво спирту, ініціатора просто «з’їсть» суспільство і буде мати на це право.
  • Монополії немає. Ринок спирту наразі конкурентний, монополії немає. Ми маємо вже 18 учасників ринку (з відповідними ліцензіями), у яких значно нижча собівартість виробництва, ніж у «Укрспирту», а отже, і нижча ціна на продукцію. Зараз ми не можемо з ними конкурувати і, повторюю, не маємо на це ресурсів.
  • Вигоди від зберігання немає. Активи підприємства – це не «діаманти в сейфі» або «квартира в Києві», які в подальшому після війни можна продати дорожче ніж зараз. Кожного місяця нарощується заборгованість: заробітна плата, податки, поточні кредитори за критичними потребами. Бездіяльність – це неминуче банкрутство.

Відтак єдиними практичними рішеннями за таких обставин можуть бути приватизація та/або оренда майна, тобто опції, що передбачатимуть надходження грошей до бюджету, гроші балансоутримувачу та працівникам.

Важливо розуміти, що нові інвестори придбавають спиртзаводи саме для створення та запуску виробництва. Кожне виробництво – це податки і робочі місця. Що може бути важливіше за умов війни? Перемога, податки і робочі місця. Робимо все, що в межах компетенції.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло