Мис «Доброї волі»: чому росія відмовилася від острова Зміїний

Мис «Доброї волі»: чому росія відмовилася від острова Зміїний

І як ця територія зможе допомогти в обороні України

Мис «Доброї волі»: чому росія відмовилася від острова Зміїний
Острів Зміїний
Фото: DR

30 червня 2022 року міністерство оборони рф несподівано повідомило, що російські збройні сили покинули знаменитий острів Зміїний як «жест доброї волі». Причина виглядає сумнівною, враховуючи попередні російські вторгнення на різні території. Яка ж справжня причина відмови росії від острова Зміїний, розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов

Чим росіянам був цікавий острів? 

Російський чорноморський флот захопив острів Зміїний у перший тиждень війни атакою колишнього флагмана флоту колишньої «Москви» та сторожового катера проєкту 22160 «Василь Биков».

Острів став символом українського опору, оскільки солдати відреагували на пропозицію рашистів скласти зброю словами «російський військовий корабель, іди на…».

Стратегічне розташування острова спочатку вважалося вигідним для росії, оскільки після його захоплення острова російська зона контролю над комунікаціями була розширена, зокрема, для підтримання блокади Одеси. Чисто теоретично острів Зміїний міг би допомогти російському флоту в десантній операції на Одещині як передова база матеріально-технічного забезпечення.

Однак, оскільки Чорноморський флот має досить обмежені десантні можливості і враховуючи складну берегову структуру Одеси та відстань до Севастополя, десантна операція була б досить ризикованою для росії. Фактично ще на етапі висадки російський флот зазнав би величезних втрат. 

Десанту, який міг би бути висаджений на острів, довелося би битися в умовах вкрай обмежених можливостей для отримання підкріплення. Так, час переміщення конвою до Севастополя й повернення в район десанту тривав би більше доби.

Однак острів Зміїний розташований ближче до Одеси і міг скоротити цей період вдвічі. До того ж він в ідеальній позиції для підтримки російської блокади судноплавних шляхів до Одеського та інших українських портів. Тут можливо б було розмістити патрульні катери, які патрулювали поблизу зони блокування, та забезпечити їх матеріально-технічну підтримку.

І ще. Зміїний розташований в безпосередній близькості від Румунії, країни НАТО, і при розгортанні, наприклад, берегової ракетної батареї «Бастіон» росія могла би загрожувати НАТО. Однак вона віддала перевагу розгортанню протиповітряної оборони меншої дальності, а не створенню ешелонованої протиповітряної оборони з найпотужнішою зенітно-ракетною системою С-400.

Як змінилася ситуація згодом? 

Ситуація змінилася на користь України після того, як внаслідок ударів «Нептунами» росія втратила свій найпотужніший корабель на Чорному морі.

Крейсер «Москва» був не просто флагманом, він забезпечував протиповітряну оборону чф рф на доволі великій території і виконував функції управління флотом. Після втрати «Москви» чорноморський флот рф почав танути прямо на очах…

До того ж наші Збройні Сили змогли тепер використовувати безпілотники «Байрактар» в більш агресивній тактиці. 

Залишається запитання, чому «могутні(!)» російські ВКС не змогли контролювати повітряний простір у Чорному морі, але ця неспроможність була однією з причин, які сприяли тому, що росія залишила острів Зміїний.

Фактично дрони почали безперешкодно розстрілювати конвої, які прямували до острова. А після того як у ВМСУ з’явилися протикорабельні «Гарпуни», якими був потоплений великий буксир, який транспортував ЗРПК «Панцир С.1» російському командуванню стало зрозуміло, що підсилити гарнізон острова досить проблематично.

Ускладнювало ситуацію і те, що з появою 155-мм артилерії острів опинився в зоні її дії, чим активно користувались українські розрахунки.

Оскільки локальну перевагу в повітрі встановити не вдалося, а обмежене використання можливостей ППО для нейтралізації дій «Байрактарів» було неефективним, то все це разом унеможливлювало збереження контролю над островом Зміїний.

Зважаючи на постійні втрати, на те, що десантні операції в нинішніх умовах фактично неможливі, а блокування Одеси можна здійснити на безпечній відстані, росія вирішила «добровільно» залишити окуповану територію.

Що відбувається на острові зараз? 

Зараз острів Зміїний фактично нейтральна територія. Наші військові заявляють, що мають можливості для висадки гарнізону на острів. Однак попри технічну можливість такої операції, яка підвищила б моральний дух українських військ, оскільки острів має символічну цінність, Україна опинилася би в тому самому становищі, що й росія до цього.

Тобто ворог не дозволив би нам розмістити війська на острові, завдаючи ракетних ударів із великої відстані. Українській армії потрібні надійні системи протиповітряної оборони, якщо вона розмістить на острові гарнізон, інакше її на острові спіткає та сама доля, що й росіян.

Підняти український прапор і залишити острів порожнім наразі виглядає єдиним правильним рішенням, тому що острів розташований недалеко від української території, але Україна поки що не має можливості використати його з військовою метою.

Загалом втрата острова ускладнить для рф блокаду Одеси та інших українських портів, але російський чорноморський флот має підводні човни, а його надводні кораблі все ще мають можливість контролювати та атакувати зону блокади протягом тривалого часу з відстані.

У цьому разі важко говорити про зняття блокади, але так званий жест росії може бути використаний як дипломатичний інструмент для переговорів щодо транспортування зерна з України. Так рф чисто теоретично висловила намір підтримати зусилля ООН щодо створення гуманітарного коридору для вивезення українського збіжжя морем.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло