Уже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

Уже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

І як громадяни та бізнес фінансово пристосовуються до викликів воєнного стану

Уже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року
Фото: depositphotos.com

На п’ятому місяці війни до суспільства приходить розуміння, що українцям для захисту територіальної цілісності країни доведеться жити в небезпеці доволі довгий час. Це означає не лише невизначеність у довгострокових життєвих планах, а й ощадливе планування найближчого майбутнього, адже під загрозою ракетних влучань перебувають усі регіони країни. Як у цій ситуації почувається українська банківська система, що змінилося в «поведінці» основних гравців фінансового ринку, якщо порівнювати травень і червень, і як грошові потоки корелюються із суспільною реакцією на зовнішні чинники впливу, спеціально для Mind пояснює член Українського товариства фінансових аналітиків Анатолій Дробязко.

У лютому 2022 року Національний банк ввів обмеження на валютному ринку та перейшов до політики фіксованого курсу. На початку червня НБУ – з метою цінової стабілізації – різко підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Експертне середовище доволі бурхливо обговорювало цей крок. Але найбільш об’єктивну оцінку рішенням регулятора надає ринок, який  «голосує» своїми діями з власними заощадженнями та обіговими коштами. І результати були очевидні.

По-перше, у червні на грошовому ринку спостерігалася стабільність і навіть деяке зміцнення гривні проти долара в готівковому сегменті. Хоча різниця між зафіксованим офіційним курсом і вільним готівковим залишається в межах 15–20%, мала місце тенденція до зменшення цієї маржі.

По-друге, стабільність на грошовому ринку забезпечується безперебійною роботою фінансової інфраструктури, яка витримала удар лихоліття, забезпечила безперебійний грошовий обіг як у банківському, так і в бюджетному секторі.

Тепер розглянемо докладно фінансову поведінку фізичних та юридичних осіб наприкінці весни – на початку літа 2022 року.

Фізичні особи

Протягом червня гривневі залишки коштів у банківській системі збільшилися на 27,5 млрд грн (+5,4%) проти відтоку, який спостерігався у травні, – тоді фізособи забрали з банківської системи 6,6 млрд грн (-1,3%). З початку року залишки на рахунках коштів у гривні збільшилися на 79,9 млрд грн (+17,5%).

Структура коштів має певне погіршення – майже 20 млрд грн із строкових перейшли на поточні рахунки. Тобто зміна облікової ставки НБУ не мала позитивного впливу на поведінку фізичних осіб у банківській системі.

Порівняльна динаміка притоку/відтоку коштів фізичних осіб у банківській системі за травень – червень 2022 року (%)

Вже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

У червні громадяни продовжували забирати валюту з банків – із системи «пішло» $69,7 млн і 2,5 млн євро. Хоча, варто зазначити, що темпи відпливу зменшилися. Нагадаємо: за травень фізособи забрали з банків $114,8 млн і 6,8 млн євро; з початку року відплив валютних коштів із банківської системи сягнув $958,8 млн (-12,1%) і 95,6 млн євро (-5,9%).

Враховуючи кількість біженців, що виїхали закордон, та внутрішньо переміщених осіб, можна говорити про збережену довіру громадян до банківської системи.

Порівняльна динаміка збільшення/зменшення кредитного портфелю фізичних осіб у банківській системі за травень – червень 2022 року (%)

Вже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

Щодо кредитування фізичних осіб, то динаміка погіршилася. Багато банків зменшили або закрили ліміти за кредитними картками. Валютні кредити були заборонені з 2009 року, тому в переважній більшості зменшення цих портфелів пов’язане зі списанням із балансів безнадійної заборгованості.

У червні гривневий кредитний портфель зменшився на 5,8 млрд грн (-2,7%), тоді як у травні «усушення» становило 2,8 млрд грн. Враховуючи запровадження банками кредитних канікул, динаміка має пристойний результат.

Імовірно, якість портфелю погіршилася з об’єктивних причин. Але детально проаналізувати цю статистику можна буде лише за результатами квартальної звітності.

Юридичні особи

За червень суттєвих змін щодо гривневих рахунків юридичних осіб на балансах банків не відбулося. Мало місце зменшення на 12,4 млрд грн (-2,4%), тоді як у травні бізнес збільшив гривневі залишки на рахунках на 588 млн грн (+0,1%).

Тенденція до збільшення залишків на валютних рахунках у червні посилилася: зафіксовано $439,3 млн (+8,8%) та 304,3 млн євро (+11,7%) проти травневого збільшення залишків на $45 млн та 115 млн євро.

Порівняльна динаміка притоку/відтоку коштів юридичних осіб у банківській системі за травень – червень 2022 року (%)

Вже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

Червневе збільшення залишків на поточних рахунках юридичних осіб підтвердило перелом тенденції, який стався в травні, щодо збільшення активності підприємництва. Цифри показують, що бізнес у червні та травні оживав попри постійні ракетні удари по інфраструктурі країни, блокаду чорноморських портів і радикальну зміну облікової ставки НБУ.

У травні пожвавлення бізнесу відбулося завдяки запровадженню урядової підтримки кредитування. Кредитний портфель юросіб у національній валюті за балансовими даними за травень збільшився на 17,6 млрд грн (+3,7%). У червні ж кредитування зупинилося: 632 млн грн (-0,1%). Банкам було потрібно переглянути свою кредитну стратегію в умовах стрімкого підвищення облікової ставки.

Продовжив згортання і кредитний портфель у доларі США: $93 млн (-1,5%). У травні було погашено кредитів на $226 млн. Пожвавлення торгівлі з Євросоюзом підтримало в червні попит на євро в обсязі 34 млн (+1,6%). Основне збільшення показників відбулося завдяки кредитуванню нерезидентів Укргазбанком та Універсалбанком на 58 млн євро.

Порівняльна динаміка збільшення/зменшення кредитного портфелю юридичних осіб у банківській системі за травень – червень 2022 року (%)

Вже не форс-мажор: як змінилася поведінка клієнтів банків у червні 2022 року

При цьому українські банки мають проблеми з обслуговуванням кредитної заборгованості: за п’ять місяців збиткову діяльність показали 24 фінустанови.

Загальні висновки за підсумками червня 2022 року

Фізичні особи в умовах воєнного стану не втратили довіру до національної банківської системи: за червень гривневі залишки в системі збільшилися.

Відсоткова політика НБУ мала вплив на поведінку контрагентів ринку й банківську політику щодо кредитування. Відбулося зменшення попиту на кредитні ресурси при погіршенні якості обслуговування поточних кредитних портфелів. Зміна облікової ставки поставила на паузу банківське кредитування юридичних і фізичних осіб.

Збільшення залишків на рахунках бізнесу вказує на деяке пожвавлення економічної активності в червні, основи якого закладалися місяцем раніше.

Банківська система загалом залишається ліквідною. Обсяги вкладень у депозитні сертифікати НБУ знаходяться на рівні 200 млрд грн, але два десятки банків показують збиткову діяльність.

Суспільство загалом, бізнес і банківський сектор країни пристосувалися до поточної ситуації військового стану, до роботи в умовах тотальної непередбачуваності та невизначеності. Динаміка основних статей балансів банків за травень і червень вказує на відносну стабільність та керованість ситуації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло