Бізнес на війні: закрити не можна перемістити

Бізнес на війні: закрити не можна перемістити

Як змінились умови для ліквідації і як працює релокація

Бізнес на війні: закрити не можна перемістити
Фото: depositphotos.com

Розпочата росією війна проти нашої держави завдала страшної шкоди як  населенню, так і бізнесу. Деякі з компаній були змушені фактично припинити свою діяльність. Однак можливість провести добровільну ліквідацію з'явилася не одразу. Навіть після того як в ЄДР стало можливим зареєструвати відповідні рішення, це не мало особливої цінності, оскільки процедура ліквідації зупинялась на стадії проходження податкової перевірки. Що змінилось у процедурі ліквідації бізнесу зараз і коли варто обирати релокацію в інший регіон, розповіли Mind старша юристка, адвокатка TOTUM LF Мирослава Нечай та юристка компанії Тетяна Науменко.

Детальніше про реальні кейси переміщення бізнесу – у матеріалах Mind «Не зупинятись: як змінились умови ведення бізнесу під час воєнного стану» та «На новому полі: як продовжити бізнес і зберегти команду після вимушеної релокації».

Як можна ліквідувати бізнес під час війни?

Законом 2260-ІХ від 12 травня 2022 року дозволено проведення документальних позапланових перевірок у зв'язку з початком процедури припинення юридичної особи. І тепер компанії, які хотіли закрити бізнес і не могли цього зробити, вже мають таку можливість.

Основні етапи процедури закриття бізнесу

У середньому процедура закриття бізнесу триває від семи місяців та включає в себе такі основні стадії:

  • прийняття рішення про ліквідацію компанії та його державну реєстрацію;
  • розрахунок з кредиторами компанії;
  • звільнення та розрахунок з працівниками;
  • закриття рахунків компанії;
  • затвердження ліквідаційного балансу;
  • проведення документальної позапланової перевірки;
  • подання документів до архівної установи та отримання відповідної довідки;
  • реєстрацію припинення діяльності компанії.

Незважаючи на всю складність ситуації, кожен власник бізнесу сам вирішує, ліквідуватися чи ризикнути і спробувати продовжити діяльність.

Що може спонукати до ліквідації?

  • компанія вела свою діяльність на окупованій території та/або території, де ведуться активні бойові дії;
  • відсутність ресурсів для продовження діяльності (приміщення, матеріали для виробництва тощо);
  • відсутність фінансових ресурсів для сплати податків;
  • відсутність фінансових ресурсів для виплат заробітної плати.

Варіантом виходу із складної ситуації є проходження процедури релокації бізнесу.

Що передбачає релокація бізнесу?

Релокація (або евакуація) бізнесу може здійснюватися підприємством самостійно або через урядову програму. Якщо діяти через офіційну державну програму від Мінекономрозвитку, то підприємству буде потрібно заповнити відповідну заяву, вказавши спеціалізацію підприємства, кількість працівників, можливості виробництва, потреби у виробничому приміщенні, сировині, розміщенні співробітників, а також спосіб транспортування.

Передусім розглядаються заявки підприємств оборонного комплексу та тих, які забезпечують першочергові потреби населення, а також підприємства, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції «Укрзалізниці». Якщо ухвалене позитивне рішення щодо евакуації підприємства, держава допомагає підшукати нове місце розташування потужностей, допомагає з переїздом, сприяє в розселенні працівників тощо.

Більшість підприємств на практиці намагаються діяти самостійно. При пошуку таких місць звертають увагу на близькість до державного кордону, наявність зручного логістичного сполучення тощо. Крім того, на території Західної України є населені пункти, що мають статус зон пріоритетного розвитку, а отже, у таких зонах діють пільги при оподаткуванні податком на прибуток, ПДВ, рентної плати, плати за землю тощо.

При цьому, навіть якщо підприємство релокується самостійно, то органи місцевого самоврядування готові співпрацювати з підприємцями для такого переїзду.

Необхідні дії для релокації бізнесу:

  • оформлення наказу про релокацію;
  • проведення інвентаризації перед перевезенням виробничих потужностей на іншу територію;
  • оформлення  актів приймання-передачі виробничих потужностей при передачі майна для перевезення і отримання їх за  місцем релокації;
  • укладення договорів оренди приміщень;
  • отримання дозвільних документів (ліцензій). Так, для продовження діяльності на іншій території можна буде подати через ЦНАП або «Дію» декларацію про провадження господарської діяльності;
  • можливість зміни юридичної адреси після релокації бізнесу (однак це не є обов'язковою вимогою).

Аргументи за релокацію бізнесу

  1. Компанію, яка вела свою діяльність на окупованій території, не обов'язково закривати, можна просто змінити місце провадження господарської діяльності.
  2. Наразі органи місцевої влади в Західній Україні пропонують програми релокації бізнесу з низкою переваг.
  3. В умовах воєнного стану держава надає низку податкових пільг, зокрема:
  • можливість не сплачувати податок (для платників єдиного податку 1-ї та 2-ї групи);
  • можливість перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2% (можуть перейти на таку ставку платники єдиного податку 3-ї групи та платники на загальній системі оподаткування).
  • працівників підприємства, яке евакуйовується, не потрібно повідомляти про зміну істотних умов праці за два місяці наперед;
  • можливість укладення строкових трудових договорів з новими працівниками на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Крім того, у деяких областях передбачені програми з наданням фінансової допомоги для релокованих підприємств. Так, наприклад, відповідна програма фінансової підтримки діє у Львівській області тощо.

Наразі компанії вже мають можливість пройти процедуру припинення. Однак, аби прийняти зважене рішення, слід ознайомитися з усіма за і проти, вивчити питання витрат часу та коштів, а також розглянути альтернативний варіант, такий як релокація бізнесу.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло