Чужого не буває: як відчужується майно в період воєнного стану

Чужого не буває: як відчужується майно в період воєнного стану

Що можуть забрати та як це оформлюється документально

Чужого не буває: як відчужується майно в період воєнного стану
Фото: УНІАН

В Україні вкотре продовжено режим воєнного стану. Наразі – до 21 листопада 2022 року. Окрім мобілізації військовозобов'язаних громадян, воєнний стан передбачає право примусово відчужувати майно компаній чи фізичних осіб на користь військових підрозділів. Інакше кажучи, режим воєнного стану дозволяє військовим без згоди власника забирати в них майно. Як саме це має (та може) відбуватися, що передбачає законодавство і як уникнути порушень, спеціально для Mind пояснює адвокат Юлія Курило.

Відчуження майна без згоди власника може трапитися лише в період дії воєнного чи надзвичайного стану. Воєнний стан може запроваджуватися на всій території України або в окремих її частинах. Слід звертати увагу, що й у місцевостях, де не ведуться бойові дії, відчуження майна без згоди власника на користь військових буде цілком законним. А от якщо в місцевості, де перебуває майно, режим воєнного стану запроваджено не було – відчуження майна військовими без згоди власника буде грубим порушенням законодавства.

Наразі воєнний стан запроваджено на всій території України. Відстежувати географію, на яку поширюється воєнний стан, можна за указами Президента України.

Яке майно може бути відчужено примусово?

Наразі законом «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» врегульований порядок вилучення в юридичних чи фізичних осіб будь-якого індивідуально визначеного майна. Річ/майно є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її.

Найчастіше наразі йдеться про автомобілі та інші транспортні засоби. Але людина чи компанія можуть бути позбавлені права власності й на будівлю, комп’ютер, телефон, інші технічні засоби із серійними номерами тощо. Як вилучається майно, яке не можливо ідентифікувати окремо, а лише виміряти числом, вагою, мірою? Закон про це мовчить, очевидно, що порядок має бути аналогічний.

Хто може бути позбавлений майна в межах воєнного стану?

Будь-яка юридична чи фізична особа (без винятків).

Водночас варто пам’ятати: майно, що перебуває в приватній власності, може бути примусове відчужене лише з попередньою або наступною компенсацією, тобто ОПЛАТНО!

Хто має право позбавляти осіб приватної власності в умовах воєнного стану?

Примусово позбавити людину чи компанію права власності на майно в період військового стану може лише обмежене коло осіб, яке відповідно до закону називається «військове командування»:

 • головнокомандувач Збройних Сил України, наразі це Залужний Валерій Федорович;
 • командувач об’єднаних сил Збройних Сил України – це генерал-лейтенант Сергій Наєв;
 • командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України – командувачі Сухопутних військ, Повітряних сил, Військово-Морських Сил, Десантно-штурмових військ, військ зв’язку та кібербезпеки;
 • командувачі (начальники) органів військового управління – перелік цих органів у складі ЗСУ можна знайти в наказі Міністерства оборони України від 20.05.2016  № 270;
 • командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань – будь-який командир військової частини чи об’єднання військ ЗСУ, Національної гвардії, Сил територіальної оборони України.

Про примусове відчуження майна зазначені особи ухвалюють відповідне рішення. На практиці начальник відповідної військової частини для отримання майна, що належить громадянину чи компанії, видає наказ.

Рішення військового командування потребує погодження з представниками влади цивільної – відповідною обласною, районною радами або виконавчим комітетом місцевої ради. Якщо у відповідних територіальних громадах утворено військову адміністрацію погодження рішення про вилучення майна надає саме така адміністрація. Погодження з боку місцевих представників цивільної влади не вимагається у тому разі, коли примусове відчуження майна відбувається в місцевості, де ведуться бойові дії.

Які відомості має містити документ – рішення про примусове відчуження майна особи?

Законом не передбачено вимоги до рішення військового командування про примусове відчуження майна. Але можна передбачити, що цей розпорядчий документ щонайменше має містити посилання на те, хто в кого, що (яке саме майно), за якою ціною примусово придбаває. Тож схематично документ може містити:

а) назву військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що ухвалив таке рішення;

б) відомості про власника (власників) майна:

 • для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код;
 • для фізичних осіб – прізвище, ім’я, по батькові, постійне місце проживання та ідентифікаційний номер;

в) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності);

г) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна – відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) – відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;

ґ) інформація про залучення суб’єкта оціночної діяльності для проведення оцінки майна, що примусово відчужується на користь держави;

д) відомості про осіб, на яких покладено виконання наказу;

е) підпис і відомості про посадову особу – керівника відповідної військової частини/військового об’єднання, яка ухвалила рішення про примусове відчуження майна

є) відомості про особу, яка погодила рішення про відчуження майна, та посилання на документ, яким це погодження надано (особистий підпис особи, що здійснила відповідне погодження).

Як саме відбувається примусове відчуження майна?

Перш за все майно, що вилучається в порядку примусового відчуження, підлягає оцінюванню, для цього військове командування, яке здійснює вилучення майна залучає відповідних фахівців. Оцінювач має оглянути майно, запитати у власника копії правовстановлювальних та технічних документів. Результатом оцінювання є звіт про оцінку майна. Власник майна може не погодитися з вартістю майна, визначеною фахівцем, залученим військовими. У такому разі треба замовити рецензування, альтернативну оцінку, та в разі незгоди з визначеною сумою компенсації звертатися до суду.

Відчуження майна оформлюється актом. Його підписують власник майна або його законний представник і уповноважені особи військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна. Стандартна форма акту затверджена постановою Кабінету Міністрів від 31 жовтня 2012 року № 998.

Чи перешкоджатиме примусовому відчуженню майна відсутність на місці власника чи його представника, чи відмова підписати відповідні документи, так само як і наявні обтяження?

Ні, не перешкоджає, небажання підписувати документи, відсутність на місці не стануть перешкодою для відчуження майна на користь держави.

Примусове відчуження майна під час воєнного стану відповідно до закону відбудеться навіть за наявності відповідних обтяжень, як-от іпотека, застава, арешт тощо.

Як отримати відповідну компенсацію вартості примусово відчуженого майна?

Алгоритм дій такий:

а) особа, яка відповідно до документів була власником майна, яке було в неї примусово вилучено, подає заяву про наступне повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна до військомату за місцем розташування/вилучення майна;

б) до заяви додаються акт про примусове відчуження майна й висновок про вартість такого майна;

в) у заяві зазначаються дані про заявника (повне ім’я або найменування), місце знаходження або місце перебування, ідентифікаційний номер, реквізити банківського рахунку.

г) заяву розглядають протягом десяти робочих днів із дня її подання, строк розгляду може бути продовжений до одного місяця;

ґ) за результатами розгляду оформлюють висновок про здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану;

д) висновок виготовляється в трьох екземплярах, один із яких може отримати заявник, інший спрямовується до органів державного казначейства;

е) виплата здійснюється в порядку черговості надходження висновків із коштів державного бюджету.

Що може піти не так?

 Ситуація може бути для власника в несприятливому форматі, якщо:

 • наказ про відчуження майна ухвалений неуповноваженим органом та/або непогоджений уповноваженим органом;
 • майно вилучається без наказу;
 • майно вилучається без оформлення акту;
 • майно вилучається без оцінювання;
 • ви не згодні з оцінкою.

Заходи й реакції на несприятливу ситуацію можуть бути різні. У будь-якому випадку без кваліфікованої юридичної допомоги тут не розібратися. Моя порада – залучати адвоката відразу в моменту отримання відомостей (навіть усних) про бажання військових примусово позбавити права власності на майно. Розібратися в перипетіях законів військового часу не всім до снаги. А порушення під час вилучення майна можуть стати приводом для відмови у виплаті відповідної компенсації та ускладнить для отримання відшкодування в інший спосіб. Аби не стикатися з цим один на один – залучайте адвокатів. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло