Ринок талантів: якою буде частка ІТ у ВВП України

Ринок талантів: якою буде частка ІТ у ВВП України

І як на цю індустрію вплинула війна

Ринок талантів: якою буде частка ІТ у ВВП України
Фото: shutterstock

Через війну держбюджет України в першому півріччі 2022 року недоотримав щонайменше 176 млрд грн доходів. Водночас IT галузь показала рекордний експортний дохід і стала єдиною сферою, яка не знизила динаміки розвитку під час війни. Як почуватиметься ця галузь у найближчому майбутньому і який прогноз щодо зростання IT-індустрії в Україні, розповів Mind директор з інвестицій, голова офісу R&D Capital Times Артем Щербина.

Скільки зараз відкритих вакансій в Україні та навіщо технологічні компанії масово відкривають офіси за кордоном, Mind розповідав у матеріалі «До $8,5 млрд: чи вдасться IT-індустрії вийти на рекордний виторг у 2022 році»

Станом на серпень 2022 року активні бойові дії проходять на територіях, які генерували приблизно 21% ВВП України до війни. Загальні прямі збитки тільки Донецької, Харківської та Луганської областей досягають мінімум $53 млрд. Потреби у відновлені всієї економіки України до довоєнного стану оцінюються KSE Institute мінімум у $200 млрд (без урахування непрямих втрат бізнесу та держави). Звичайно, за таких умов змінюється вся економіка України.

Які галузі підтримуватиме уряд?

Ми передбачаємо, що номінальний ВВП України становитиме 4640 млрд грн у 2022 році (діапазон похибки прогнозу 4330–4980 млрд грн). Основний вклад залишиться за оптовою та роздрібною торгівлею, сільським господарством і переробною промисловістю. Значно втратять добувна промисловість (низька ймовірність відновлення галузі через втрату виробничих потужностей у металургії та портів Азовського моря) та будівництво.

Ринок талантів: якою буде частка ІТ у ВВП України

Ми очікуємо, що уряд стимулюватиме розвиток ІТ та переробної галузей, які мають високу додану вартість, а також соціальної сфери з метою підвищення рівня добробуту населення та забезпечення необхідних стандартів життя для повернення мігрантів і заробітчан. Доля сервісів в економіці виросте з 54% у 2021 році до 65% у 2030 році.

Яку динаміку показує IT-галузь?

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну більшість галузей, особливо експортно-орієнтованих, зазнали значних втрат. ІТ – єдина галузь, яка не тільки не скоротилася з початком війни, а й зросла на 23% за шість місяців 2022 року (експортна виручка за січень–травень: $3,1 млрд у 2021 році, $3,7 млрд у 2022 році) порівняно із відповідним періодом 2021 року. За даними актуальних опитувань, більше як 85% ІТ-компаній повністю або майже повністю відновили свою ділову активність, а 63% показали позитивний фінансовий результат за І і ІІ квартали 2022 року.

Загалом обсяг експорту ІТ-послуг перевищить $8 млрд у 2022 році та наблизиться до $12 млрд за підсумками 2024 року. Кількість ІТ-спеціалістів може досягти 500 000 осіб через три роки на фоні активної популяризації галузі та зміни профілю діяльності багатьох українців. Доля ІТ у ВВП України зросте з 5% у 2021 році до 15% у 2030 році та стане вираженою конкурентною перевагою української економіки в Центральноєвропейському регіоні.

Варто зазначити, що ситуація для сервісних та продуктових ІТ-компаній відрізняється: тоді як більш гнучкі та мобільні аутсорсингові компанії з початком війни якщо і «просіли», то незначною мірою, продуктові компанії, особливо орієнтовані на внутрішній ринок, проводили скорочення та закривали до 50% проєктів.

Ринок талантів: якою буде частка ІТ у ВВП України

Загалом ми очікуємо зростання ринку ІТ-послуг на 20–25% за результатами 2022 року, зі збереженням темпів росту впродовж наступних трьох років. Продуктові компанії зростатимуть набагато повільніше. Важливими чинниками для цього будуть покращення безпекової ситуації в Україні, здатність компаній залучати нових клієнтів у наявних умовах та бажання релокованих за кордон фахівців повернутися.

На пропозицію ІТ-послуг суттєво впливатиме велика кількість «світчерів» – фахівців з інших галузей, які втратили роботу під час війни й намагатимуться перейти в ІТ. На відміну від довоєнної ситуації, ринок праці в ІТ-галузі зараз не орієнтований на кандидата.

Кількість вакансій для спеціалістів Junior-позицій зменшилася на 80%, тоді як попит на фахівців Senior-рівня не зменшився.

Важливим трендом є також скорочення кількості ІТ-фахівців у непрофільних компаніях. Найбільших втрат зазнали компанії, залучені до електронної комерції та ритейлу: з багатьма фахівцями попрощались Rozetka і «Алло», а група компаній EVO (Prom.ua, kabanchik.ua, shafa.ua) скоротила майже 40% штату.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло