До $8,5 млрд: чи вдасться IT-індустрії вийти на рекордний виторг у 2022 році
Скільки зараз відкритих вакансій в Україні та навіщо технологічні компанії масово відкривають офіси за кордоном

За перші п’ять місяців 2022 року IT-індустрія отримала рекордний експортний дохід та стала єдиною галуззю, яка не знизила динаміку зростання під час війни. А що далі? Як IT-компанії намагаються знизити ризики та утримати іноземних замовників? Про це та багато іншого журналістам на пресконференції розповіли топи GlobalLogic. Mind вибрав найцікавіші цифри та факти.
GlobalLogic Ukraine входить до трійки найбільших IT-компаній України. Рік тому японська Hitachi придбала GlobalLogic за $9,6 млрд із мультиплікатором 18–19 EBITDA. За цей час компанія зросла з 21 000 до 26 000 інженерів по всьому світу, українська команда збільшилася на 1000 фахівців – до 7500.
$3,1 млрд
Це виручка від IT-експорту за перші п’ять місяців 2022 року. Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, експорт IT-послуг зріс на 27%.
«Ця динаміка – відмінний показник, який «каже», що індустрія змогла вистояти всупереч усьому. Багато хто чекав на обвал IT-сектору, масової відмови клієнтів від роботи в Україні, виходу з країни. На щастя, цього не сталося. На жаль, через війну експорт IT-послуг став домінуючим (займає близько 46% проти 37% за аналогічний період минулого року). «На жаль», тому що нам хотілося б, щоб інші індустрії також зростали», – пояснює віцепрезидент зі стратегії та технологій GlobalLogic Ukraine Андрій Яворський.
Близько $7 млрд
Це прогнозований виторг від IT-експорту за підсумками 2022 року. З таким самим результатом галузь завершила 2021 рік. «Спочатку за оптимальних обставин очікували, що за цей рік індустрія зросте до $8–8,5 млрд. У поточній ситуації розуміємо, що й $7 млрд – хороший показник», – говорить Яворський.
А як же 27% зростання в перші п'ять місяців? «Навряд чи індустрія зможе втримати таку ж динаміку рік у рік: зараз ми пожинаємо плоди гарного І кварталу. Набрали зростання на початку року, але можемо його «проїсти» до кінця 2022-го. Зліт на 27% галузь фактично отримала у січні, лютому та березні, незважаючи на початок війни. Далі почали спостерігати, що бізнес не росте колишніми темпами. У деяких компаній починаються звільнення, падіння обороту. Залучати нових клієнтів, проекти стає складніше. А старі проекти мають властивість закінчуватися. У результаті помалу ринок починає зменшуватися», – пояснює Яворський.
Для утримання клієнтів ІТ-компанії масово відкривають офіси за кордоном.
3
Стільки офісів у нових країнах незабаром запустить GlobalLogic. «Залишилося закрити кілька юридичних питань – та зможемо розповісти деталі. Минулого місяця відкрили сьомий офіс у Польщі – цього разу у Гданську. Загалом у нас 35 локацій по всьому світу: в Україні, Німеччині, Швеції, Хорватії, Словаччині, США, Канаді, Аргентині, Ізраїлі, Індії тощо. Усі ці офіси готові прийняти українських спеціалістів, які виїжджають за кордон», – уточнює віцепрезидентка операцій GlobalLogic Анна Щербакова.
2
Стільки нових офісів GlobalLogic збиралася відкрити 2022 року в Одесі та Дніпрі. Майже все було готове, але війна внесла свої корективи. «Сподіваємося, невдовзі після перемоги зможемо реалізувати ці проекти», – каже Щербакова.
До повномасштабного вторгнення компанія в Україні мала ще чотири офіси. «Харківський і миколаївський поки що законсервовані, оскільки перебувають у зоні активних бойових дій. Львівський офіс повноцінно працює. А київський – в черговому режимі. Там присутні фахівці, які підтримують його життєздатність. Наразі команда орендодавців бізнес-центру опрацьовує варіанти створення бомбосховища. Ми зі свого боку організували більш укріплені приміщення порівняно з опенспейсами. Але поки що не запрошуємо туди людей на роботу. Відвідування київського офісу можливе лише за критичної необхідності. Для нас величезний успіх, що 90% наших фахівців можуть працювати віддалено», – розповідає Щербакова.
13 000
Стільки вакансій наразі відкрито в українському IT. GlobalLogic шукає понад 340 фахівців. «Перший шок пройшов. ІТ-компанії знову починають активно залучати таланти. Індустрії будуть потрібні кваліфіковані фахівці», – розповідає Щербакова.
Для довідки: за підсумками 2021-го в галузі працювало близько 252 000 фахівців, за минулий рік індустрія приросла на 50 000 інженерів. Не менший темп IT-компанії хотіли утримати й цього року.
Близько 10 000
Це кількість активних заявок в ІТ від світчерів – людей, які хочуть освоїти нову професію. IT-компанії, у свою чергу, не втрачають шансу та відкривають для них курси. GlobalLogic також запустила таку програму – IT Switch. На курсі студенти здобувають базові технічні знання для подальшого просування в професії. «Через війну багато українців змушені шукати нову роботу. Вони хочуть стати частиною стабільної та перспективної галузі. Ми ж прагнемо допомогти цьому, тому відновлюємо співпрацю зі спеціалістами початкового рівня», – пояснює Щербакова.
$5,5 млн
Стільки GlobalLogic вклала у розвиток своїх фахівців у Центральній та Східній Європі з 2018 року. «Більшість цих інвестицій – в Україні. Для багатьох IT-компаній головна інвестиція – інвестування в людський капітал. Для продовження інвестицій нам потрібна інфраструктурна стабільність, впевненість, що матимемо електрику, опалення, законодавчу підтримку питань, пов'язаних з клієнтами», – уточнює Щербакова.
97,7 млн грн
Стільки податків сплатила GlobalLogic від початку повномасштабного вторгнення до 5 травня. Яворський каже, що без регулювання курсу НБУ ця сума могла бути більшою: «Вважаємо валютну політику несправедливою щодо експортерів. Страждає не лише IT-індустрія. Самостійно ми не можемо компенсувати різницю курсу: перекласти її на клієнтів або перекрити високою маржинальністю точно не вдасться. Зрештою, кількість грошей, яку ми заводимо в країну, зменшується, фахівці отримують менші суми в гривні, відповідно, знижується купівельна спроможність».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].