Досвід Ізраїлю: як побудувати сильну державу під час війни

Досвід Ізраїлю: як побудувати сильну державу під час війни

Про невоєнні аспекти національної безпеки

Этот материал также доступен на русском языке
Досвід Ізраїлю: як побудувати сильну державу під час війни
Фото: depositphotos.com

Традиційний щорічний інноваційний саміт Україна – Ізраїль на зло ворогам 2022 року таки відбудеться, але не в Києві, а у Варшаві (UIIS2022. Warsaw – Польсько-Українсько-Ізраїльський Технологічний Саміт). Не варто втрачати цю унікальну нагоду неформально обговорити майбутнє україно-ізраїльських відносин та подискутувати про цінний досвід Ізраїлю у справі побудови успішної держави під час затяжного воєнного конфлікту. Власне, цьому досвіду буде присвячено окрему панель саміту під назвою «Як Україні стати «великим Ізраїлем» із власним обличчям». На неї планується зібрати профільних міністрів обох країн у сферах, які так чи так беруть участь у забезпеченні глобальної національної безпеки. Мета зустрічі – обговорити стратегію відновлення та розвитку України з урахуванням досвіду та найкращих результатів Ізраїлю.

Про те, що входить у поняття національної безпеки, окрім озброєння, і як посилення цих сфер допомагає побудувати сильну державу під час війни, розповіла Mind засновниця міжнародної конференції «Україно-Ізраїльський Інноваційний Саміт», генеральний директор Global Israeli Initiative Альона Новгородська.

Коли ізраїльський солдат потрапляє в полон, він має зробити все можливе задля збереження свого життя, а якщо треба – навіть розкрити секретну інформацію. І це не вважатимуть зрадою. Тому що головне для ізраїльського суспільства та держави – життя людини. Саме цей антропоцентризм покладено в основу національної безпеки, він пронизує всі сфери державної діяльності Ізраїлю – країни, яка вже 80 років живе в стані активного воєнного конфлікту.

Бережне ставлення до людини є центральним принципом роботи армії, а сама армія, своєю чергою, центром, навколо якого вибудовано і державу, і суспільство, і глобальну національну безпеку країни.

Армія – частина мирного життя

Усе мирне життя Ізраїлю крутиться навколо армії. І це – не просто слова: захищаючи свою державу, кожен солдат знає, що його інтереси та права також враховані та захищені державою. Причому – у всіх сферах, від прав і свобод до медицини та освіти.

Як відомо, кожен громадянин Ізраїлю обов'язково має відслужити в армії. Але мало хто знає, що його військово-цивільний обов'язок не вичерпується цим періодом. З моменту вступу на службу ізраїльтянин, по суті, залишається на ній назавжди: щороку він зобов'язаний проходити милуім – щось на кшталт перепідготовки чи курсів підвищення кваліфікації, під час яких за ним зберігається зарплата, а він знайомиться з усіма новинками у сфері військової справи.

Завдяки цьому кожен ізраїльтянин – суперпідготовлений боєць, невідривний від армії. При цьому час армійської служби не вважають викресленим із життя: у цей період армія не тільки платить зарплату, а й пропонує отримати за її рахунок спеціальність, яка потім стане в пригоді молодій людині в цивільному житті.

Велику роль у цьому відіграють військові департаменти, які відповідають за інновації та розвиток технологій. Вони спеціально вкладають величезні інвестиції, а поблизу Беер-Шеви, у районі пустелі, наразі будують справжній кластер з інкубаторами й акселераторами для створення та розвитку військових інноваційних розробок. Якщо солдат потрапляє до підрозділу, який займається такими розробками чи кібербезпекою, він може розвивати свої ідеї у стінах армії, а після служби – отримати інвестиції та створити приватну компанію, яка працюватиме у сфері інновацій ВПК.

Також велику роль у житті кожного ізраїльтянина відіграє служба тилу, в обов'язки якої входить гарантування безпеки цивільного населення під час конфліктів, терактів, стихійних лих – загалом будь-яких надзвичайних ситуацій. Вона інформує про те, як поводитися, що відбувається, коли можна виходити з укриттів. Ця служба готує людину до життя під час війни, починаючи з дитячого садка – і до університету: проводить освітні заходи, в ігровій формі розповідаючи, що таке війна, конфлікт чи теракт, що робити в різних ситуаціях, як заспокоїтись та знизити рівень стресу, як допомогти собі та іншим, а також надає психологічну допомогу.

Загалом в Ізраїлі є величезна кількість дитячих книжок, казок, які в доступній формі вчать жити в стані постійної війни, допомагаючи дітям подолати стрес і виробити тривалі захисні механізми. Як наслідок, ізраїльські діти з малого віку виховують у собі стресостійкість і готовність до будь-яких випробувань.

Освіта та безпека

Якісна безпечна освіта – важлива складова національної безпеки під час тривалого воєнного конфлікту. Тому всі ізраїльські педагоги проходять спеціальне навчання щодо підтримки психологічного здоров'я – не менше 60 годин на рік. Тут розуміють: від стійкості до стресів й адекватності вчителів безпосередньо залежить стресостійкість і адекватність їхніх учнів.

Вчителі працюють над створенням стійкої комунікації між учасниками освітнього процесу: педагогами, батьками, учнями. З батьками регулярно проводяться зустрічі, на яких навчають, як поводитися під час надзвичайних ситуацій, як підтримувати один одного та близьких, як розпізнати в дитини ознаки стресу та зменшити їх, а в яких ситуаціях – відвести до психолога, що працює при кожному муніципалітеті.

До речі, звернутися за психологічною допомогою для дитини в Ізраїлі – абсолютно нормальна практика. Ба більше, усі навкруги розуміють: якщо дитина пішла до психолога – це сигнал і для дітей, і для дорослих про те, що їй потрібно більше уваги та підтримки.

Адже, як я вже казала, усі діти мало не з народження знають, що таке війна. Зрозуміло, складно назвати війну нормою, але за такого підходу, як в Ізраїлі, вона перестає бути чимось раптовим, стресовим, тим, що вибиває з колії. Для нас війна – це просто частина життя, з якою зрозуміло, що робити. Просто даність.

При цьому завдання держави – забезпечити дітей усім необхідним, щоб ця «даність» не заважала їм здобувати якісну освіту. Жоден садок чи школа не зможуть працювати без бомбосховища чи момаду, збудованого за всіма правилами. Технічні вимоги до таких сховищ неухильно виконуються та серйозно контролюються державою. Жодної корупції у цій сфері немає і бути не може.

Напевно, антикорупції варто було би приділити окрему увагу, адже вона є беззаперечною складовою національної безпеки у всіх сенсах і на усіх рівнях. Але мушу сказати, що корупція у різних країнах дуже відрізняється, як і методи боротьби з нею. Не можна сказати, що в Ізраїлі її немає. Просто вона має зовсім інший характер, ніж на пострадянському просторі.

Ось вам ілюстрація: в Ізраїлі навіть у дорогому ресторані офіціант, звертаючись до відвідувача, каже: «Брате, що замовлятимеш?» І це нормально в невеликій країні, де всі один одного знають: разом навчалися, служили в армії, є родичами, кумами чи земляками. Тож корупція може полягати хіба що в тому, щоб когось порекомендувати. Водночас жодні зв'язки тут не допоможуть порушити закон, побудувати будинок у забороненому місці або відкрити школу без дотримання вимог безпеки.

Здоров'я та медицина

В основі ізраїльської системи охорони здоров'я лежить той самий принцип антропоцентризму. Думаю, саме тому її вважають однією із найбільш якісних у західному світі.

На початку 1990-х було ухвалено закон про обов'язкове медичне страхування, за яким усі сплачують податок, який зростає пропорційно до доходів: більше заробляєш – більше платиш. Це дало можливість побудувати дуже потужну та якісну систему, засновану на повній цифровій базі даних, у якій зберігається добре захищена інформація про всіх пацієнтів і до якої прив'язані їхні особисті пластикові картки.

З такою картою можна звернутися абсолютно до будь-якої аптеки, клініки або поліклініки, отримати кваліфіковану допомогу, консультацію, рецепт на ліки та власне ліки за рецептом зі знижками. Гроші із цього фонду покривають будь-які, навіть найдорожчі операції для всіх громадян, зокрема військових, які, коли потрібно, отримують біопротези та дороге лікування. І все це – без допомоги зовнішніх донорів.

Окремий департамент контролює якість медичних послуг та проводить інспектування лікарів. Стати лікарем в Ізраїлі дуже непросто, навчання забирає багато часу, а іспити дуже складні й унеможливлюють складання за гроші. Тому фахівців не вистачає, через що багато хто скаржиться на черги до первинних терапевтів, зате в інших аспектах система працює як годинник, а якість послуг тут – на найвищому рівні.

Окрема частина медичної системи – піклування про людей похилого віку. З того самого фонду фінансуються спеціальні центри догляду за літніми людьми, і кожен з них знає, що держава опікується ним і не залишить на вулиці без допомоги та даху над головою. Будь-яка людина, яка досягла певного віку, може прийти в такий центр і отримати там харчування, медичну допомогу, догляд і навіть дозвілля та компанію.

Енергетична незалежність та екологія

Наразі в Ізраїлі розвиваються понад 700 стартапів, окремих технологічних компаній, які пропонують рішення, пов'язані з подоланням енергетичної та екологічної кризи за допомогою «зеленої» енергетики, опріснення води тощо.

Зі свого боку, держава наперед планує розв'язання можливих проблем. Наприклад, за прогнозами, до 2030 року на Ізраїль чекає гостра нестача електроенергії. Щоб з цим впоратися, було вирішено побудувати дві електростанції, які працюють на газі, а також активніше використовувати поновлювані джерела енергії: сонце та вітер. Розроблено державну програму переходу на електромобілі.

Крім того, країна активно веде пошук та розробку газових родовищ, і нещодавно було виявлено ще одне. До того ж Ізраїль активно співпрацює з питань екології та енергетики з різними країнами.

Сильна та незалежна економіка

В Ізраїлі вважають, що конфлікт не повинен ставати на заваді економічному розвитку. Зрештою, саме економіка є тим ресурсом, який допомагає побудувати національну безпеку та успішно захищатися від ворогів. Тому Ізраїль зробив усе, щоб стати сильною країною з розвиненими технологіями.

Ми розуміємо, що маємо постійну загрозу – наших ворогів, це тримає нас у тонусі та змушує думати не тільки про те, як вижити, а й про те, як бути більш ефективними. В основі ізраїльського успіху – ефективна комбінація ВПК, науки, освіти, бізнесу, підтримки інновацій та активної позиції Ізраїлю щодо співпраці щодо технологій з великими партнерами, зокрема з країнами Затоки та Арабськими Еміратами.

Уся політика держави націлена на безпеку громадян і розвиток економіки через інновації, саме це допомагає нашій маленькій країні з невеликою кількістю населення мати потужну економіку й великий експорт, а також – технологічний агрокомплекс, навіть без великої території, чорноземів і прісної води.

Україна  Ізраїль
Населення 36 млн осіб 9,2 млн осіб
ВВП, 2021 рік $200 млрд $407 млрд  (структура: послуги – 69,5%, промисловість – 26%, сільське господарство – 2,4%)
Зростання ВВП протягом 2021 року 3,4% 8,2%
Прямі інвестиції (протягом 25 років) $78 млрд $85 млрд


Наразі українці, як свого часу ізраїльтяни, згуртувалися проти одного великого ворога. Основою об'єднання ізраїльтян стала не лише війна, а й релігія та патріотизм. Дитині змалечку пояснюють, який шлях пройшли євреї, аби здобути свою державу. Завдяки цьому в неї виховується відчуття, що вона – цінна частина чогось дуже важливого та унікального, чого немає більше ніде у світі. «Я – особливий, я багато віддаю суспільству та державі, але й багато отримую» – ось основа нашої філософії. З такими поглядами не виникає питання про крадіжку чи корупцію, бо це – крадіжка в себе та своїх братів. Немає питання, служити чи не служити в армії, бо це – почесно. Навколо цього і збудовано всю державну систему.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло