Нативна крипта: Чи виявиться Джек Дорсі правий і цього разу, – Сергій Тронь
Точка зору

Нативна крипта: Чи виявиться Джек Дорсі правий і цього разу, – Сергій Тронь

 

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Нативна крипта: Чи виявиться Джек Дорсі правий і цього разу, – Сергій Тронь

Давно стежу за кар'єрою та влучними висловлюваннями співзасновника Twitter Джека Дорсі. Джек щонайменше двічі виявлявся шалено правий. Перший раз, коли у 2006 році створив Twitter. Другий – коли на прохання акціонерів знову став CEO проекту на тлі його спаду та привів Twitter до його продажу Ілону Маску за космічні $44 млрд.

Вуглецева нейтральність крипти та ESG-стандарти: підхід екс-глави Twitter

Вважаю, що Джек – один із найяскравіших і найнеординарніших бізнесменів сучасності. Який за своєю ексцентричністю та нестандартністю мислення успішно конкурує з Маском, незважаючи на явну розбіжність їхніх бізнес-підходів та світогляду. Досить згадати легендарний виступ Джека перед Конгресом, який потім був розібраний на мем – у сорочці з піднятим коміром, без краватки і з фірмовою бородою.

Втім, неординарність Дорсі не лише в епатажі, а й у дарі візіонера. Ще 5 років тому він говорив про те, що інтернет – це єдина цифрова нація, яка повинна мати єдину світову «нативну» криптовалюту, яка спрощує доступ до фінансових послуг. Джек інвестував у потужні криптопроекти, у тому числі, що вкрай важливо – освітні та безкоштовні, зокрема The Bitcoin Academy, та планував інтеграцію криптоінструментів у Twitter, називав біткоін однією з трьох ключових тенденцій майбутнього Twitter, дві інші – штучний інтелект та децентралізація.

І зараз дії Джека для мене також є показовими. Разом із венчурною компанією Stillmark його Block Inc. інвестувала $2 млн у створення дата-центрів з видобутку криптовалюти на африканському континенті. Центри розташовані у сільській місцевості, де зараз відсутні промислові підприємства, на надлишковій електроенергії, здобутій завдяки роботі відновлюваних джерел енергії. Підписано контракти з африканською гідроелектростанцією HydroBox на п'ять пілотних проектів у Кенії, три з яких вже працюють. Найближчим часом запустять інші дата-центри у східній частині Африки.

Інвестуючи в майнінгові ферми в Африці, Джек вирішує одразу кілька завдань одночасно. По-перше, підтримує вуглецеву нейтральність при майнінгу криптовалют, що важливо для екосистеми планети. Для мене цей підхід важливий і дуже близький, вуглецева нейтральність – це один із основних принципів роботи моєї компанії White Rock Management. Наші підприємства у Швеції та США також працюють, використовуючи вуглецево-нейтральні та вуглецево-негативні технології – ГЕС, ВЕС та попутний газ від нафтовидобутку.

По-друге, інвестує кошти у розвиток депресивних регіонів. Фактично створює робочі місця та інфраструктуру на території, де зараз нічого немає. Таке собі створення світу з нічого в мініатюрі. Оскільки інші інвестори, мабуть, також зацікавляться подібними місцями, відкриють підприємства, проведуть дороги. По-третє, вирішує проблему надлишку електроенергії, яку видобуває гідроелектростанція. У перспективі в регіоні знизиться вартість енергії для місцевих жителів, адже разом із ними платитиме за використання електроенергії велика промислова компанія.

Неминуча інтеграція крипти у соцмережі

Для мене це показово тому, що всі ці інвестиції Джек робить на тлі песимізму багатьох гравців. Для всіх очевидний ведмежий тренд, гучні банкрутства на кшталт краху FTX, вимушені розпродажі обладнання з дисконтом дрібними та великими учасниками ринку.

У той же час, не втомлююся повторювати, будь-яка монета має аверс і реверс. Драма одного – тріумф іншого, і зараз, наприклад, кількість біткоін-адрес з балансом у 1 BTC вперше перевищила 1 млн. Зростання децентралізації сприяє накопиченню монет середніми та великими майнерами. Зменшилася складність майнінгу біткоїну. На початку грудня інвестори у криптофонди показали нейтральний настрій: відтік коштів із криптовалютних продуктів значно сповільнився. Все це може бути ознаками того, що після наближення ринкової вартості крипти до ціни реалізації стане можливим перехід до поступового відновлення. Тільки досягнувши дна, можна від нього відштовхнутися.

Попри кризу, для передових умов безальтернативність криптовалюти як єдиного світового платіжного засобу є очевидною. Співзасновник Apple Стів Возняк називав біткоїн математичним дивом і висловлював переконаність, що закладені в біткоїн математика та логіка не дозволяють скопіювати або підробити першу криптовалюту, тому вона перевершує американський долар.

Незважаючи на вже згадану мною різницю підходів Джека Дорсі та Ілона Маска, що проявилися у перших управлінських рішеннях останнього у Twitter, співінвестором при купівлі соцмережі Маска виступила криптовалютна біржа Binance. Яка планує створити спеціальну команду для роботи над потенційними рішеннями на основі криптовалюти та блокчейну для Twitter. Та й сам Маск заявив, що Binance допоможе інтегрувати Twitter у Web3, запровадивши криптографічні платежі.

Ну а Дорсі йде ще далі. Батько Twitter створив нову соцмережу Bluesky Social, яка повною мірою відповідає децентралізації – основному принципу криптовалют, дає можливість переміщати свої акаунти між платформами без втрати даних, в основі якої лежить принцип невтручання третьої сторони і яку журналісти вже назвали «вбивцею Twitter».

Авторитети у світі інвестицій та інновацій, як Джек Дорсі та Ілон Маск, розуміють неминучість інтеграції криптовалют у соцмережі та у повсякденне життя, невід'ємною частиною якої стали соцмережі.

Прогнози здійснюються

Вважаю, що насправді пророцтво Дорсі вже збулося: у глобальному сенсі криптовалюта стала єдиною світовою валютою.

Сотні тисяч людей у світі відправляють один одному криптовалюту, використовуючи її як платіжний засіб. Частина фрілансерів вже отримує зарплату у крипті, а мігранти відправляють родичам на батьківщину гроші у вигляді криптовалюти. Це особливо популярно у регіонах, де мало фінансових установ, як країни Африки, Латинської Америки, Індія.

Сутність прогресу у цьому, що технології ускладнюються, а користування ними – спрощується. І криптовалюти – це насамперед зручно. Банківський сервіс є не завжди і не скрізь. І навіть за його наявності він не завжди доступний. Наприклад, для пересилання доларів потрібно відкривати валютний рахунок у банку в іншій країні. Для пересилання криптовалюти на інший кінець світу достатньо смартфона та підключення інтернету.

Майбутнє вже настало, а крипта вже стала глобальною валютою. Питання лише у формалізації, юридичному оформленні цього процесу. Припускаю, що вона прискориться, щойно завершиться криза, спричинена війною, і стабілізується світова економіка. Зараз такий фінал не здається очевидним ні щодо світової кризи, ні щодо глобальної легалізації крипти, проте, як кажуть, найтемніший час – перед світанком. І, схоже, Джек Дорсі знову матиме рацію.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло