Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну: знову «засудження» чи реальні дії ЄС

Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну: знову «засудження» чи реальні дії ЄС

Настане час і для абсолютних санкцій та ізоляції терористів

Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну: знову «засудження» чи реальні дії ЄС
Фото: скріншот

Напередодні, 19 січня 2023 року, 427 депутатів Європарламенту (із 705 можливих) проголосували за резолюцію, у якій вони вимагають притягнення до відповідальності вищого політичного та військового командування рф та білорусі за злочин агресії проти України. Що це означає для України і для злочинців, розповів Mind керівник практики вирішення спорів Juscutum Анатолій Рибачок.

У цій резолюції вкотре засуджуються дії збройних сил рф. Спершу може здатися – чергове засудження, висловлення занепокоєння, що з цього взяти. Але з юридичного погляду ця резолюція – дуже великий крок вперед.

Читайте також: Відшкодують усе: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України

ЄС тримається обраного курсу

На рівні Європарламенту, законодавчого та представницького органу Європейського Союзу, фіксується прагнення держав-членів до:

  1. Притягнення посадовців рф та білорусі до відповідальності, а що найважливіше
  2. Розгляд цього процесу Міжнародним кримінальним судом (Гаага), що саме і є повноважним органом для розгляду справи щодо злочину агресії.

Читайте також: Довести очевидне: як визнати рф державою – спонсором тероризму

У цей же час у Верховній Раді виступив Шарль Мішель – президент Європейської Ради – вищого політичного органу Європейського Союзу. Вже в Києві, перед обраними українським суспільством депутатами, він підтримав прагнення України стати частиною того самого ЄС, депутати якого проголосували за резолюцію.

Трибунал буде створено

Резолюція – одночасно малесенький і дуже великий крок до створення трибуналу.

Україна отримала ще одне підтвердження, повну підтримку та фіксацію:

  1. Трибунал точно буде.
  2. Це буде Міжнародний кримінальний суд (Гаага)
  3. Він розглядатиме злочин агресії
  4. До відповідальності буде притягатися вище політичне та військове керівництво рф та білорусі
  5. Немає шляху назад. «З’їхати» не вийде. А якщо буде процес, то буде й рішення в ньому. А отже, осіб із пункту 4 буде притягнуто до відповідальності згідно з нормами міжнародного права.

Можна по-різному оцінювати значення процесу в Міжнародному кримінальному суді, де прокурор суду  обвинувачуватиме конкретних політиків та військове керівництво у вчиненні злочинів.

Читайте також: Чи заплатить Росія за «кримським позовом»

путіни-лукашенки отримають статус військових злочинців

Ми розуміємо, що посадити на лаву підсудних особисто путіна, лаврова, герасимова, пригожина, лукашенка тощо – з вірогідністю на 99% – не вийде. Так само не вийде і посадити їх до в’язниці на підставі рішення МКС.

Проте отримання рішення МКС – це надпотужний політичний сигнал для усієї міжнародної спільноти. Це судове затвердження вчинення цими особами злочину за міжнародним правом.

Це політичний сигнал навіть для тих країн, які досі співпрацюють із рф та білоруссю – Ірану, Сирії, Еритреї та інші «розвинені» країни. Будь-яка співпраця – це співпрацю із злочинцями, які не сидять у в’язниці лише тому, що переховуються від міжнародних правоохоронних органів.

Також можна буде говорити про абсолютні санкції та ізоляцію цих країн та їхніх громадян саме у зв’язку з підтвердженою судом злочинністю обраної ними влади.

Читайте також: Відшкодування збитків, завданих воєнними діями: який механізм компенсації є найбільш вірогідним?

Україна зможе претендувати на стягнення збитків із рф

Усі ті посили, які наразі отримує Україна від різних міжнародних органів – це маленькі цеглинки великого хмарочосу – юридичного процесу відповідальності рф та білорусі за всі ті злочини, шкоду та збитки, які завдаються їхніми діями.

Неадекватні, злочинні та небезпечні режими росії та білорусі відповідатимуть перед міжнародним співтовариством за порушення норм та правил, за якими цивілізований світ погодився жити.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло