Блокчейн в ОАЕ: країна можливостей для бізнесу в галузі нових технологій

Блокчейн в ОАЕ: країна можливостей для бізнесу в галузі нових технологій

Як відкрити бізнес у галузі блокчейн-технологій та віртуальних активів у арабській країні

This material is also available in English
Блокчейн в ОАЕ: країна можливостей для бізнесу в галузі нових технологій
Фото: depositphotos.com

Мінекономіки днями повідомило про зацікавленість України у цифровому партнерстві із Об'єднаними Арабськими Еміратами. Наразі мова йде про використання арабськими партнерами архітектури сервісу «Дія». Україна ж зацікавлена у використанні інструментів штучного інтелекту (АІ) в прогнозуванні економічного розвитку. Проте ОАЕ також можуть бути цікаві українським компаніям й іншими інноваційним можливостями. Так, Дубай та Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) у цілому мають на меті досягнути світового лідерства в галузі блокчейн-технологій. Як відкрити бізнес у галузі блокчейн в ОАЕ і чим це може бути цікаво українським підприємцям, розповів Mind директор А1 Consulting в ОАЕ Юрій Мосунов

Всіляко сприяючи розвитку цієї технології, ОАЕ прагнуть підвищити свою привабливість як юрисдикції для ведення бізнесу і залучити більше інвесторів з усього світу. Уряд ОАЕ вже не перший рік впроваджує різноманітні державні програми та ініціативи щодо розвитку блокчейн-технологій та підприємництва в галузі віртуальних активів.

Одним з перших вагомих кроків було оголошення урядом Дубаю своєї Блокчейн-стратегії (Dubai Blockchain Strategy) у 2016 році. Цей далекоглядний проєкт був однією з перших державних ініціатив у цій галузі та одним із перших у світі.

ОАЕ чекає на підприємців і стартапи

Блокчейн-стратегія Дубаю перш за все спрямована на залучення стартапів і підприємців для відкриття свого бізнесу в Дубаї. Уряд створив сприятливу екосистему, яка включає фінансування, наставництво та регуляторну підтримку, щоб заохочувати інновації та підприємництво в блокчейн-просторі.

Стратегічне розташування Дубаю, інфраструктура світового рівня та сприятлива урядова політика роблять його одним із кращих місць для блокчейн-стартапів, які прагнуть розвиватися та масштабуватися. У межах цієї ініціативи Дубай уже запустив кілька проєктів, серед яких платформа торгового фінансування на основі блокчейну та платформа KYC («знай свого клієнта») на основі блокчейну, яка впроваджена в кількох банках ОАЕ.

Також у Дубаї відкрито Блокчейн-центр (Dubai Blockchain Centre), який крім підтримки стартапів і підприємців у блокчейн-просторі також зосереджується на дослідженнях і розробках. У Блокчейн-центрі проводяться дослідницькі програми та впроваджуються ініціативи, спрямовані на вивчення потенціалу технології блокчейн у різних галузях, включаючи фінанси, охорону здоров’я та логістику.

Однією з ключових ініціатив, запущених Блокчейн-центром Дубаю, є Dubai Blockchain Challenge. Це щорічний конкурс, який запрошує стартапи з усього світу представити свої ідеї на розгляд журі. Переможці конкурсу отримують фінансування, менторство та підтримку від Блокчейн-центру та його партнерів для реалізації своїх проєктів.

Читайте також: Інвестиційна рецензія: як торгувати через децентралізовану криптобіржу

Забезпечено зрозумілий правовий режим для ведення бізнесу і зберігання віртуальних активів

У межах вільних економічних зон (ВЕЗ) Дубаю також запроваджено окремі ініціативи, такі як криптоцентр у складі Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) та інноваційний хаб Dubai International Financial Centre (DIFC), завданням яких є також сприяння підприємцям у реалізації стартапів та технологічних розробок із застосуванням технології блокчейн та використанням віртуальних активів. 

У законодавчому просторі урядом Дубаю також вживаються кроки для встановлення зрозумілого правового режиму бізнесу в цій галузі. Так, у 2022 році ухвалено закон №4 про регулювання віртуальних активів в еміраті Дубай, на підставі якого створено Virtual Assets Regulatory Authority (VARA) як орган з регулювання віртуальних активів на території емірату Дубай.

У свою чергу, розташована на території емірату Абу-Дабі фінансова ВЕЗ під назвою Abu Dhabi Global Market (ADGM) запровадила ряд регуляторних норм з питань діяльності щодо обміну, зберігання віртуальних активів, а також первинного розміщення криптовалют (ICO) та інших механізмів залучення коштів з використанням віртуальних активів.

Особливо варто відзначити, що на початку цього року кабінет міністрів ОАЕ затвердив постанову та створив незалежний регуляторний орган з питань регулювання віртуальних активів і постачальників послуг віртуальних активів, що є першим рішенням з регулювання галузі на загальнодержавному рівні. На сьогодні в ОАЕ вже працює кількасот компаній у галузі блокчейн та віртуальних активів. Серед найвідоміших імен можна відзначити: Binance, Kraken, Crypto.com, Bybit, ConsenSys.

Поряд з цим, Дубай та ОАЕ надають можливості для цілком законного придбання нерухомості та інших активів за криптовалюту, а також широкий інструментарій для обміну віртуальних активів на місцеву валюту. Деякі з компаній, що діють у вказаному напрямі, вже встигли напрацювати репутацію надійних та перевірених організацій, які здатні забезпечити укладення цілком безпечних угод та проведення безпечних операцій з віртуальними активами.

Читайте також: Криптобіржі: чи треба їх регулювати та як саме

ОАЕ пропонує бізнесу вибір з кількох вільних економічних зон 

Процес відкриття компанії у галузі блокчейн-технологій та віртуальних активів в ОАЕ є загалом подібним до відкриття будь-якої компанії у вільній економічній зоні. Ключовим етапом, якому варто приділити найбільшу увагу, є вибір ВЕЗ та видів діяльності, які будуть включені до ліцензії після реєстрації.

Важливим моментом є вартість ліцензії, оскільки вона є значною статтею витрат під час реєстрації компанії. В залежності від ВЕЗ вартість ліцензії може значно відрізнятись. Так, наприклад, різниця у вартості ліцензії між однією з найвідоміших ВЕЗ Дубаю – Dubai Multi Commodities Center (DMCC) та іншими, менш розрекламованими, ВЕЗ може відрізнятись майже удвічі, при тому що якість послуг таких ВЕЗ та швидкість процедур з відкриття компанії часто є кращою. Варто також звернути увагу на те, що компанії в ОАЕ потребують щорічного продовження ліцензії. Отже, нижча вартість ліцензії під час реєстрації компанії здатна відчутно зменшити витрати на обслуговування компанії у подальшому.

Загалом в ОАЕ налічується понад 50 різних ВЕЗ, кожна з яких має власний перелік видів діяльності. При цьому необхідно враховувати, що компанія, створена за законодавством ОАЕ, може займатись виключно тими видами діяльності, які вказані у її ліцензії. У цьому аспекті розуміння правосуб’єктності компаній ОАЕ істотно відрізняється від звичної для нашої держави універсальності, коли компанія має право здійснювати практично будь-який вид діяльності. З огляду на зазначене, вкрай важливо обрати ВЕЗ, яка дозволятиме створити компанію з необхідними для вашого бізнесу видами діяльності.

На сьогодні ВЕЗ у межах ОАЕ можуть запропонувати оформлення ліцензій щодо наступних видів діяльності, пов’язаних з технологією блокчейн та віртуальними активами:

 • торгівля власними криптоактивами (DMCC, DWTC, DAFZA, DSO);
 • постачання послуг у галузі блокчейн-технологій (DMCC, DWTC, DSO);
 • постачання послуг NFT маркетплейсу (DMCC);
 • постачання послуг метавсесвіту (DMCC, DSO);
 • криптомайнінг (DMCC);
 • постачання послуг оператора майнінгової інфраструктури (DMCC).

Читайте також: Криптовалюта йде в підпілля: НБУ заборонив виводити гроші з криптогаманців. Чому це ознака, що ринок готують до жорсткого регулювання

Можливості окремої ВЕЗ – Abu Dhabi Global Markets

Окремо необхідно розглянути ВЕЗ під назвою Abu Dhabi Global Markets (ADGM), яка в силу окремого регулювання з боку спеціально створеного органу Financial Services Regulatory Authority (FSRA) передбачає можливість отримання ліцензій для:

 • здійснення діяльності біржі криптовалют;
 • діяльності зі зберігання віртуальних активів;
 • управління віртуальними активами інших осіб;
 • маркетинг віртуальних активів;
 • здійснення первинного розміщення криптовалют (ICO) та інших механізмів залучення коштів з використанням віртуальних активів.

Так, відповідно до наявних в ADGM правил для отримання ліцензій з вищевказаними видами діяльності, компанії повинні мати дозвіл на надання фінансових послуг від FSRA, дотримуватись ряду операційних вимог і вимог безпеки, а також правил щодо боротьби з відмиванням грошей (AML) та боротьби з фінансуванням тероризму (CFT). Відносно бірж криптовалют ADGM додатково вимагається впровадження надійних систем і засобів контролю для запобігання маніпулюванню ринком і забезпечення чесної та прозорої торгівлі.

Правила ADGM також охоплюють використання технології блокчейн іншими компаніями. Підприємства, які використовують цю технологію для надання фінансових послуг, повинні отримати відповідний дозвіл від FSRA та дотримуватися згаданих правил AML/CFT.

Загалом правила ADGM у галузі блокчейну та віртуальних активів розроблені для сприяння безпечному та прозорому ринку таких активів. Встановлюючи вимоги та правила випуску, зберігання та обміну віртуальних активів ADGM, перш за все, прагне запобігати фінансовим злочинам і забезпечити захист інвесторів. Запроваджені правила також створюють безпечний простір для діяльності компаній у цій галузі, що має позитивно вплинути на довіру споживачів та інвесторів.

Регулювання галузі віртуальних активів

Нормативне регулювання галузі віртуальних активів на території емірату Дубай здійснює Virtual Assets Regulatory Authority (VARA), який створено у відповідності до прийнятого урядом Дубаю у 2022 році закону про регулювання віртуальних активів. Запроваджені VARA правила спрямовані на захист інвесторів, запобігання фінансовим злочинам і сприяння чесному та прозорому ринку. Правила VARA охоплюють усі аспекти віртуальних активів, включаючи біржі, зберігачів, постачальників послуг криптовалютних гаманців та емітентів віртуальних активів.

Встановлені VARA правила аналогічним чином спрямовані на те, щоб компанії, які працюють у галузі, дотримувалися стандартів щодо боротьби з відмиванням грошей, боротьби з фінансуванням тероризму, захисту даних і кібербезпеки. Нормативні документи, якими встановлено конкретні правила та вимоги до компаній у галузі віртуальних активів, видано VARA лише у лютому цього року, тому робити висновки про їх вплив на галузь поки що зарано. Варто відзначити, що наразі правила, встановлені VARA, стосуються таких напрямів діяльності, як: 

 • діяльність криптовалютних бірж;
 • брокерсько-дилерське обслуговування;
 • зберігання віртуальних активів;
 • послуги кредитування та позичання;
 • послуги з управління активами та інвестицій;
 • консультаційні послуги у галузі віртуальних активів.

Цікавим є те, що наразі ВЕЗ на території Дубаю не мають вказаних напрямів діяльності у переліку видів діяльності, які можливо включити до ліцензії при відкритті компанії. Скоріше за все, причиною цього є лише нещодавнє опублікування згаданих нормативних документів. У найближчий час слід очікувати, що ВЕЗ приведуть у відповідність та доповнять свої переліки дозволених видів діяльності.

Відповідно до встановлених VARA правил, усі компанії, які бажають здійснювати діяльність, пов’язану з віртуальними активами, повинні отримати дозвіл від VARA перед здійсненням такої діяльності. Фактично шляхом створення цього органу уряд Дубаю запровадив додатковий етап перевірки компаній, які мають намір займатись відповідною діяльністю.

Переваги ОАЕ для ведення бізнесу

Найбільш позитивним аспектом запровадженого нормативного регулювання є надання можливості компаніям у галузі віртуальних активів підтвердити свою відповідність міжнародним стандартам фінансової безпеки та захисту інформації, що у перспективі має істотно спростити їм доступ до банківських послуг та створити фундамент для законного залучення коштів від інвесторів.

Підсумовуючи, процес відкриття бізнесу у галузі блокчейн-технологій та віртуальних активів на території ОАЕ можливо умовно розділити на кілька основних кроків:

 1. Визначення конкретних видів діяльності та вибір ВЕЗ. На цьому етапі необхідно обрати саме ту ВЕЗ на території ОАЕ, яка здатна запропонувати отримання ліцензії на необхідні види діяльності, а також оптимальний баланс між вартістю, зручністю реєстрації, подальшого обслуговування компанії та набором послуг, а також інших опцій, що можуть бути корисними у подальшій діяльності.
 2. Оформлення заявки на відкриття компанії. Після прийняття рішення щодо переліку видів діяльності та вибору ВЕЗ можливо подати заявку з відповідним пакетом документів для заснування компанії та отримання ліцензії на відповідну діяльність.
 3. Забезпечення відповідності компанії нормативним вимогам та отримання погоджень регулюючих органів. Залежно від обраної ВЕЗ, компанія буде зобов’язана забезпечити дотримання вимог та правил, встановлених VARA (у випадку ВЕЗ на території емірату Дубай) або FSRA (у випаду вибору ADGM). Саме вказані регуляторні органи ухвалюватимуть рішення про надання дозволу на здійснення обраного компанією виду діяльності у галузі блокчейн-технологій та віртуальних активів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло