Індустріальні парки: потенціал для розвитку бізнесу чи очікування дива

Індустріальні парки: потенціал для розвитку бізнесу чи очікування дива

Але використовують його лише одиниці. Чому так сталося?

This material is also available in English
Індустріальні парки: потенціал для розвитку бізнесу чи очікування дива
Фото: depositphotos

Протягом минулого року й на початку 2023 року в Україні збільшилася кількість індустріальних парків. Здавалось би, під час війни це дуже гарна новина для бізнесу, але чомусь парки реєструються, умови створюються, але залучення резидентів до таких парків триває мляво. Нині працює лише трішки більше 10% від всіх зареєстрованих індустріальних парків в Україні. Тож що таке індустріальний парк у теперішніх умовах і чого їм не вистачає для розвитку, розповів Mind старший юрист TOTUM LF, в.о. керівника практики будівництва та капітальних інвестицій Олександр Дерека.

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

У листопаді 2022 року біля кордону з Польщею – у Нововолинську – відкрився індустріальний парк NOVO. Його  площа – 20 га, має підведені воду, газ, електроенергію, а також  залізничну колію вздовж ділянки. До того ж виходить фасадом на нову трасу Р-15 Ковель – Володимир-Волинський – Червоноград – Жовква в напрямку Львова.

За інформацією Мінекономіки, на момент відкриття парку вже існували попередні домовленості з низкою компаній із переробки риби, виробництва харчової продукції та логістики про зобов’язання увійти в нього. За попередніми оцінками міністерства, з урахуванням усіх наявних пільг строк окупності інвестицій у підприємства на території NOVO становитиме 4–5 років.

Українські й міжнародні спеціалісти зараз говорять про те, що саме індустріальні парки можуть стати одним із головних інструментів інвестиційного розвитку та промислово-економічного відновлення країни після перемоги.

Цьому сприятиме також правильне розміщення у відносно безпечній зоні та поряд із європейським кордоном. То ж поява NOVO, та ще в цей час – однозначно позитивний знак. А також нагадування для вітчизняних і міжнародних бізнесів в Україні про те, що основою економіки розвинених країн є промисловість, реальний сектор виробництва, який у свою чергу сприяє розвитку сервісу та креативних індустрій.

Читайте також: Тепле місце для бізнесу: які нові пільги з'явилися для індустріальних парків

Індустріальні парки в Україні є, але працюють – одиниці

У світі вони були створені ще наприкінці XIX – на початку XX століття. На сьогодні їх існує близько 15 000, найбільше – у Китаї, США, Туреччині, Чехії. Чимало, близько 80, функціонують у сусідній із нами Польщі.

До України поняття «індустріальний парк» прийшло 10 років тому, коли 2013 року був прийнятий профільний закон. Він дає таке визначення індустріального (промислового) парку: територія, визначена ініціатором створення відповідно до містобудівної документації, облаштована відповідною інфраструктурою, у межах якої учасники можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, переробки промислових та/або побутових відходів (крім захоронення відходів), а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації і електронних комунікацій на умовах, визначених законом.

Тобто це спеціальні промислові території, які мають транспортну інфраструктуру, набір необхідних сервісів, спрощені реєстраційні процедури та пакет інвестиційних стимулів. У класичному розумінні індустріальний парк – це промисловий кластер зі спільною інфраструктурою для всіх резидентів: має бути хоча б два-три виробництва поруч, а також спільні склади, офісні приміщення та сервісні підприємства (їдальні, кафе, банкомат тощо).
До індустріального парку (ІП) висуваються такі вимоги:

 • землі ІП мають належати до земель промисловості, але це не унеможливлює зміну цільового призначення земельної ділянки;
 • індустріальний парк може бути розміщений на одній або декількох суміжних ділянках;
 • площа індустріального парку має бути не менше 10 га та не більше 1000 га;
 • на час внесення індустріального парку до Реєстру індустріальних парків (далі – реєстр) на земельній ділянці повинні бути відсутні прийняті в експлуатацію протягом останніх 10 років до моменту ухвалення рішення про створення ІП закінчені будівництвом об’єкти та/або відсутні об’єкти виробничого призначення, що експлуатувалися протягом п’яти останніх років до моменту ухвалення рішення про створення парку.

Зміни до Закону України «Про індустріальні парки», внесені 2021 року, визначили механізм їхнього державного стимулювання облаштування та функціонування, а саме:

 • надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або здійснення господарської діяльності в межах індустріальних парків;
 • надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо), необхідних для їхнього створення і функціонування;
 • компенсацію витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж;
 • податкове та митне стимулювання відповідно до законодавства (далі розглянемо більш детально).

На початок січня 2023 року в Україні зареєстровано 63 індустріальних парків, у 37 – обрано керуючі компанії, а повноцінно функціонують, тобто мають учасників та інших суб’єкти, передбачених законом – лише 9. Бачимо, що, незважаючи на державні преференції, ІП не запрацювали належним чином.

Читайте також: Підтримати розвиток: як Верховна Рада спростила діяльність індустріальних парків

Чому так?

На це є кілька причин.

 1. Перша – на жаль, чимала кількість ІП була створена «на майбутнє», без чітких бізнес-планів щодо їх подальшого розвитку.
 2. Друга причина – відсутність коштів на розвиток інфраструктури території. Зареєструвати ІП – це найлегше. Далі починаються більш складні завдання, особливо для тих парків, де ініціаторами є міські ради – знайти кошти на обладнання території необхідними комунікаціями: підвести воду, електроенергію, обладнати каналізацію тощо. Це чималі вкладення, від 10–15 млн грн.
 3. Третя причина – недостатня активність для привернення уваги підприємців – потенціальних «учасників» ІП. Можливості потрібно продавати, а це час і, знову таки, гроші. Як наслідок, більшість уже зареєстрованих парків і навіть із підведеними комунікаціями не є такими, що повноцінно функціонують.

Проте зараз з’явилася надія, що після перемоги громади свідомо ставитимуться до відбудови та розвитку. Зокрема, на те, що індустріальні парки почнуть належно працювати, приносячи користь – робочі місця, розвиток бізнесів, додаткові надходження в місцеві бюджети.

Читайте також: Компенсація індустріальним паркам за підключення до інженерно-транспортних мереж: як це відбуватиметься?

Переваги ведення бізнесу в межах індустріального парку

А поки нагадаю про переваги створення індустріальних парків і вибору їх для діяльності підприємств більш докладно.

Земельне питання. Земля для індустріальних парків не передається на торги. Відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності в разі надання їх в оренду керуючим компаніям ІП.

Субвенції. Держава стимулює розбудову індустріальних парків власним коштом. Субвенції виділяються з держбюджету місцевим саме на це. Крім цього, отримати кошти на розвиток ІП можна від Державного фонду регіонального розвитку. Так, у 2015–2019 роках завдяки ДФРР фінансувалося будівництво інфраструктури трьох індустріальних парків на суму близько 6,8 млн грн, а у 2021 році – ще чотирьох на 57 млн грн.

Пільгове оподаткування. Варто пам’ятати, що Податковий кодекс України (ст. 142.4) звільняє від оподаткування прибуток від господарської діяльності учасника індустріального парку (включеного до Реєстру ІП):

 • у сферах переробної промисловості;
 • у сфері збирання, оброблення та видалення відходів;
 • відновлення матеріалів, крім захоронення відходів;
 • науково-дослідної діяльності виключно на території (в межах) індустріального парку,
 • протягом 10 послідовних років.

Наголошу, що пільгове оподаткування стосується як українських, так і іноземних компаній, які є учасниками індустріальних парків.

Читайте також: Врятувати експорт: виконати 3 умови, що допоможуть експортерам

Відповідно до с. 266.4.2 ПК сільські, селищні, міські ради мають право встановлювати пільгові податки з об’єктів нежитлової нерухомості, що розташовані на території індустріального парку та перебувають у власності його учасників.

Ще один податковий стимул закріплено ст. 284.6 ПК. У частині плати за землю та земельні ділянки, що входять до складу територій, включених до Реєстру ІП, органи місцевого самоврядування можуть:

- встановлювати нижчу ставку земельного податку та орендної плати;
- чи взагалі звільняти від сплати земельного податку.

Ще одна перевага діяльності в межах індустріального парку полягає в тому, що в раз використання земельної ділянки для облаштування ІП юридичні особи звільняються від відшкодування втрат лісогосподарського виробництва.

Від податку на додану вартість звільняється також ввезення учасниками ІП на митну територію України в режимі імпорту нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, за умови виключно власного використання для діяльності в перелічених вище сферах. Умови – з дати виготовлення обладнання та комплектуючих до моменту ввезення минуло не більше трьох років, і вони не були використані раніше.

Крім того, 28 жовтня 2022 року Кабінету Міністрів постановою №1207 затвердив Порядок надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних (промислових) парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних (промислових) парків.

Відповідно до Порядку ініціаторам створення ІП, суб’єктам господарювання та/або керуючим компаніям із державного, місцевого бюджетів та інших джерел надаються кошти, загальною сумою не більше 60 млн грн і 80% їх кошторисної вартості. Ці кошти мають бути спрямовані на облаштування, забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури.

Бачимо, що держава всіляко намагається стимулювати створення та діяльність індустріальних парків. І сподіваємося, що цими умовами створення та ведення бізнесу в межах ІП невдовзі користуватимуться як вітчизняні бізнеси, так і  представництва міжнародних компаній.

🔶 Індустріальні парки: чому в Україні з ними «не склалося»? На початок січня 2023 року в Україні зареєстровано 63 індустріальних парків (ІП). Здавалось би, під час війни це дуже гарна новина для бізнесу, але чомусь парки реєструються, умови створюються, але залучення резидентів до них триває мляво. Нині функціонує лише трішки більше 10% від всіх зареєстрованих ІП, а саме – 9. Чому індустріальні парки в нашій країні не запрацювали належним чином, спеціально для Майнд розповів старший юрист TOTUM LF, в.о. керівника практики будівництва та капітальних інвестицій Олександр Дерека. Три основні причини, чому з ІП в Україні поки «не склалося», висвітлюємо у відео. Детальніше про індустріальні парки читай у статті: https://mind.ua/openmind/20260230-industrialni-parki-potencial-dlya-rozvitku-biznesu-chi-ochikuvannya-diva?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=industrialni-parki-potencial-dlya-rozvitku-biznesu-chi-ochikuvannya-diva

Опубліковано Mind. UA Понеділок, 31 липня 2023 р.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло