«Кастова система» України: як змусити чиновників припинити свавілля

«Кастова система» України: як змусити чиновників припинити свавілля

Що треба робити, аби уникнути чергової політичної кризи

«Кастова система» України: як змусити чиновників припинити свавілля
Фото: depositphotos

Напередодні президент Володимир Зеленський ветував закон, яким народні обранці залишили для себе обмеження щодо е-декларування. Як наголосив глава держави, відкриття інформації про статки зазначених осіб має бути здійснено вже зараз, а не за рік, як було запропоновано раніше. Проте це не єдина проблема діяльності українських чиновників. Ще одна відома «хвороба» вітчизняного естеблішменту – це зловживання владою і свавілля та корупція на всіх рівнях. Як побороти ці вади системи, Mind розповів засновник українського білетного оператора Karabas.com Максим Плахтій

Читайте також: Мисливці за головами: українських посадовців масово звільняють. Чому саме зараз, що інкримінують і чи можна вже святкувати перемогу над корупцією

Свавілля і бездіяльність чиновників – це точно не те, що має відбуватися під час війни. Народ це бачить і терпить, але терпіння вже на межі. Думаю, ми всі усвідомлюємо, що такий безпринципний внутрішній ворог – не менша загроза, ніж зовнішній. Так, я про наших можновладців і про ті гучні історії, про які ми читаємо останнім часом мало не щодня.

Критична ситуація сьогодення

Весь світ шокований масштабами розкрадання бюджетних коштів…

Корупція, хабарі були завжди великою проблемою українців. Знову ж таки обмовлюсь – проблемою для тих, хто живе і заробляє чесно, і «мистецтвом заробітку» для тих, кого «рекомендував на посаду» хороший друг, сват чи впливовий батько.

І тут знову фактор війни став каталізатором для цього національного лиха. Адже, погодьтеся, нам спочатку здавалося, що безвідповідальне ставлення до бомбосховищ по всій країні – це межа. Але ні…

Ще ми думали, що яйця по 17 грн – це межа. Але ні… Як виявилось, і закупівля наручних годинників на 300 тисяч – це ще не межа.

А далі те, від чого навіть циніки розводять руками, – махінації з турнікетами, зимовою формою і бронежилетами. З бронежилетами! – з тим, від чого напряму залежить життя тих, хто, ризикуючи собою, виборює нашу Перемогу. А хтось на цьому наживається. І треба бути свідомими, що корупція вбиває, у цьому випадку – напряму. Вбиває нас усіх…

При цьому з кожного кутка ті самі люди кричать патріотичні промови про те, що в нас одна мета – Перемога. Почніть для початку перемагати себе – свою жадібність і свою впевненість, що війна торкнеться кого завгодно, але тільки не вас і не ваших рідних.

Продовжуватимете так красти – народ терпіти вже не буде, вас винесуть на вилах. Щодо махінацій на медичних турнікетах для військових та їм подібних – я б особисто прирівнював їх до воєнних злочинів із відповідним жорстким покаранням.

Перш ніж розв’язати будь-яке питання, потрібно зрозуміти ситуацію і визначити стратегію, за якою далі рухатися. Ось декілька важливих напрямків, які треба вирішити, щоб допомогти Україні стати європейською державою перш за все за правами, законами, вчинками й рівнем життя. 

Зелене світло бізнесу

Сильна економіка – одна з основ країни, яка процвітає. Тому, які б не були часи, підтримка бізнесу є дуже важливою.

У нашому випадку допомоги від держави ніхто не чекає, достатньо хоча б просто не заважати бізнесу. Адже робочі місця не з’являються з повітря, так само і гроші, якими наповнюється бюджет, беруться зі сплачених податків. І щоденні мільйони гривень донатів на допомогу армії – це теж рука бізнесу.

Тому завдання держави – захищати бізнес, менше спати і їсти, постійно думати, як створити комфортні умови для організацій і підприємств.

Накидаю пару очевидних ідей: відсторонити «схематозників», збільшити ліміти для ФОПів, зменшити тиск і кількість безпідставних перевірок, надавати пільги та підтримку для організацій, що розвиваються. А ще – кредитування й остаточне запровадження вільного руху капіталу.

Нові еліти

Є чудова приказка «Друг пізнається в біді». Дуже влучна в цей час. Війна показала кожного з нас із середини. І якщо раніше не було зрозумілим, хто справжній друг України, то зараз усе стало на свої місця.

Багато з тих, хто мав би допомагати в першу чергу, ті, хто має для цього можливість і повноваження, роблять зовсім інше. Виїхали за кордон, заробляють, поставляючи неякісні життєво важливі товари, нехтуючи безпекою громадян.

А є інші. Ті, про яких ми майже нічого не чули. Вони не при владі, але роблять для України набагато більше, ніж чиновники: забезпечують армію усім необхідним, постачають продукти, надають фінансову допомогу, допомагають тваринам, евакуюють людей із зон катастрофи.

От їх і потрібно виводити з тіні, підтримувати і давати можливість реалізовувати себе. Нам є ким пишатись. І це далеко не ті, кого ми вважали елітою до лютого 2022 року.

Верховенство права

Цей пункт про те, що є нормою у цивілізованому світі, і поки що (!) анекдотом в Україні. Скажу, тільки не смійтесь, – всі люди є рівними перед законом незалежно від їхнього статусу, національності, фінансових можливостей та інших факторів.

Ніхто не має права зловживати посадою і повинен бути притягнутий до відповідальності в разі порушення. Саме цей принцип лежить в основі верховенства права і є фундаментом кожної незалежної демократичної країни.

 Важливо тільки нарешті ввести його в дію, щоб покласти край корупції та хабарництву.

Маємо відійти від «кастової системи»

Така ситуація має бути припинена, особливо, коли 99% населення особисто відчули на собі наслідки війни, і ще є 1%, який багатіє на крові: відпочинок за кордоном, додатковий заробіток на турнікетах…

Таку кричущу соціальну несправедливість ми вже проходили. І був Майдан…

Президент, спираючись на підтримку народу, має скористатися повнотою влади, взяти на себе повну відповідальність та навести лад в державі. На всіх фронтах.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло