Американська допомога Україні: 4 сценарії після виборів у США

Американська допомога Україні: 4 сценарії після виборів у США

І на що Україна може розраховувати зараз

Американська допомога Україні: 4 сценарії після виборів у США
Фото: pixabay

Політична ситуація в Конгресі США сьогодні складна. Три тижні вищий федеральний орган державної влади країни не мав лідера. Зупинилися дискусії та голосування не тільки щодо ситуації в Україні, а й з інших ключових питань. Конгрес роздирають протиріччя, усі борються один проти одного. Складно прогнозувати, які законопроєкти конгресмени зможуть просунути. Чи зможуть вони проголосувати хоч за що-небудь взагалі і на який розвиток подій, зокрема в питаннях допомоги, варто готуватись Україні після виборів у США, поділився думками з Mind виконавчий директор американської некомерційної організації Renew Democracy Initiative, яка просуває і захищає ліберальну демократію, Уріель Епштейн.

Читайте також: Байден проти Маккарті: яка драма розігралася у США через допомогу Україні

Однозначно можна сказати лише те, що зацікавлені в підтримці України політики й організації докладуть усіх зусиль, щоб потрібні українцям документи були розглянуті та підтримані конгресменами.

Що може дати Україні Конгрес США сьогодні?

Варто враховувати, що нинішній лідер Палати представників США республіканець Майкл Джонсон дотримується радикально правих поглядів. Він палкий прихильник експрезидента Трампа, який свого часу проголосував проти підтримки України. Також нагадаю, що Джонсон був проти визнання результатів виборів президента США 2020 року. Одразу після того, як Майкл отримує посаду спікера Палати представників, він заявляє, що підтримку України та Ізраїлю потрібно продовжувати. Це позитивна новина. Але диявол криється в деталях.

Здорові сили Конгресу, демократи і республіканці, які підтримують Україну, раніше ухвалили рішення голосувати українське та ізраїльське питання одночасно. Реальність така, що конфлікт на Близькому Сході зараз на слуху. Сьогодні ніхто в Конгресі не голосуватиме проти допомоги Ізраїлю. Якщо ми об'єднаємо Україну з Ізраїлем в один пакет голосування, допомогу отримають обидві країни. Загальна сума, яку запросив президент Байден, становить $105 млрд, зокрема приблизно $60 млрд для України. Я вірю в те, що в Конгресі є більшість, готова підтримати Україну. Але також очевидно й те, що новий спікер хоче дати можливість «голосно висловитися» тим правим, які виступають проти допомоги українцям. Однак зазначу, що більшість республіканців підтримують Україну, і ця тенденція збережеться.

Думаю, що ми зуміємо цього разу передати Україні $60 млрд. Але це не фінальна мета. Важливо надавати підтримку стільки, скільки це буде необхідно. Якщо Україна все ще боротиметься тоді, коли США вже зосередяться на виборах Президента, ситуація може виявитися несприятливою для українців.

Читайте також: «Домашнє завдання» від США: які реформи має провести Україна в обмін на допомогу

Що може змінитися після виборів у США?

Перша проблема – найімовірніше, кандидатом від республіканців стане Дональд Трамп. Я підтверджую, що він наполегливо виступає проти того, щоб продовжувати допомогу Україні. Трамп каже, що, якби він був зараз президентом, війна закінчилася б за 24 години. Очевидно, єдиний метод закінчити цю війну за 24 години – дати Путіну все, що він хоче. Це, звісно, неприйнятно. Але не для Трампа.

Друга проблема – це людський фактор. Люди втомлюються, їм набридло чути про війну, і не тільки в Україні. Їм набридли конфлікти, вони хочуть думати про щось приємне, ну в крайньому разі про свої домашні проблеми. І це виклик для таких громадських організацій, як наша – постійно «педалювати» тему необхідності підтримки України, нагадувати про події, які відбуваються. Робити все, щоб люди сприймали біди українців так само близько, як власні проблеми.

Поки що я бачу чотири сценарії того, як може змінитися допомога Україні після виборів у США, два з яких найімовірніші.

  1. Перший сценарій – Байден стає президентом, а демократична партія отримує більшість у Конгресі. Це найкращий варіант, за якого допомога Україні припинятися не буде. І я думаю, що цей варіант, загалом, можливий.
  2. Другий за ймовірністю сценарій, на жаль, найнегативніший з усіх. Якщо президентські перегони виграє Трамп, а республіканці матимуть більшість у Конгресі, то допомога, мабуть, буде скорочена або зовсім припинена.
  3. Третій – це ситуація, за якої президент-демократ Байден працюватиме при Конгресі республіканців. Важливо зазначити, що президент США має більше влади у здійсненні зовнішньої політики, ніж Конгрес. Тож допомога Україні надаватиметься ще певний проміжок часу. Думаю, може йтися про додаткові два-три роки.
  4. Четвертий можливий результат виборів – Трамп стає президентом, але демократи виграють Конгрес. У цьому разі підтримка України може і зберегтися. Але відразу обмовлюся, що ймовірність такого результату виборчого процесу дуже мала.

Особливо за несприятливих для України сценаріїв президентських перегонів у США вкрай важливо не допустити, щоб конфлікт був не вирішений, а заморожений. Що далі, то більше Америка й вільний світ будуть обтяжуватися ситуацією в Україні. Але ми мусимо зробити все, щоб цього не сталося. Діяти потрібно максимально швидко й ефективно.

Читайте також: США і Китай: про що можуть говорити два лідери незабаром

Ми не забуваємо, що Україна бореться за весь демократичний світ, і перемога українського народу – це перемога всього вільного світу над тиранією!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло