Як Львів перетворюється на всеукраїнський центр реабілітації поранених
Та чим відповідає на виклики війни

З початком повномасштабного вторгнення все більше військових і цивільних українців потребують фізичної реабілітації. За два роки великої війни у Львові на базі колишньої міської лікарні «виріс» масштабний реабілітаційний центр Unbroken. Навколо нього розбудували окрему медичну екосистему, де пролікували понад 15 000 поранених українців, з них 2000 – діти. Як започаткувався проєкт? Яку допомогу він надає? Як відповідає на виклики війни? Про це під час Mind Invest Summit 2024 – конференції для інвесторів, підприємців, команд стартапів і всіх, хто серйозно розглядає Україну та її активи як об’єкти інвестування – розповів міський голова Львова Андрій Садовий. Mind занотував найцікавіші тези.
Дивіться також: СЕО Superhumans Center: «Такої кількості молодих користувачів протезів світ ще не знав»
Як усе починалося?
У перші дні активної фази війни Львів прийняв близько сотні поранених воїнів, що було шоком для комунальної лікарні міста. Розуміли, що треба переосмислювати нашу роботу.
Після трагедії на залізничному вокзалі в Краматорську до нас в лікарню привезли родину Степаненків. Донька Яна – 11 років – втратила дві ніжки, її мама – одну. Брат Яни чудом вижив. Батько помер на війні. Після спілкування з цією сім’єю, я не міг зупинити сльози. Думав: а як вона буде жити? Мама без ноги, тата нема, місто – в окупації.
Я дав собі відповідь на це питання: я мушу допомогти цій родині.
Так прийшло розуміння, що допомога потрібна тисячам людей, які постраждали внаслідок війни. Саме це стало імпульсом започаткувати екосистему Unbroken.
Читайте також: Як війна трансформує українську медицину та впливає на розвиток MedTech
Чого досягли?
Наша екосистема зараз – це госпіталь для дорослих і дітей, центр реабілітації, центр ветеранів, протезна майстерня та Unbroken Sport. Робимо операції, протезування, проводимо реабілітації та надаємо житло пораненим. Маємо у Львові найбільшу комунальну лікарню в Україні: 200 000 метрів площі та 3000 ліжок. Усі місця постійно зайняті.
У серці екосистеми – Національний реабілітаційний центр. Тут отримують кваліфіковану медичну допомогу військовослужбовці й цивільні, як дорослі, так і діти, які втратили кінцівки. Шагіру Бан – один із найвідоміших архітекторів світу – закінчує проєктувати для нас новий хірургічний корпус із дерева на 25 000 метрів. Його можна збудувати за 9 місяців.
Будь-яка фізична реабілітація без ментального здоров'я неможлива. Тільки комбінація. Сьогодні дуже багато коштів інвестуємо в ментальне здоров’я. Маємо прекрасні практики. Ще один кампус на 1000 метрів відкриємо до кінця грудня. Дуже багато людей пройшли тортури. Вони не розказують про них, тому просимо їх малювати. Їхні перші малюнки абстрактні, потім на них з'являються риси лиця. Через мистецтво витягуємо з людей інформацію і знаходимо лікування.
Окрім ментального здоров’я, працюємо й над фізичним – Unbroken Sport розвиває активність пацієнтів. Зараз з канадськими друзями проєктуємо велику арену следж-хокею для людей з інвалідністю. Наступного року почнеться будівництво у Львові.
Також із нуля будуємо житло для ветеранів. Один будинок уже готовий. До березня наступного року буде побудовано житло для 700 людей, які проходять реабілітацію. Поки рана загоюється, пацієнт чекає на протез та живе в цьому будиночку п'ять-шість місяців. Два роки тому відкрили Unbroken Mothers – центр для вагітних жінок, які через війну були змушені залишити свої домівки. Майбутні мами мали змогу відвідати тематичне навчання з фахівцями та відкриття центру. Наразі це два будинки, у яких може проживати понад 100 осіб. Будиночки обладнані всім необхідним для комфортного проживання малюків та їхніх мам.
Читайте також: Суспільство неусвідомлених упереджень
Як відповідають на виклики?
Стикнулися з проблемою відсутності протезистів – почали вчити скульпторів. Окрім цього, зробили протезне виробництво на 1000 протезів, яке відкрили місяць тому. Збудували його фактично за чотири місяці. До нас приїжджала міністерка економічного розвитку Німеччини. Запитав її: якби в Німеччині будували такий завод, скільки часу б знадобилося? Вона сказала, що мінімум два роки.
Як Львів навчає закордонних спеціалістів?
Кожного дня приймаємо делегації, і, якщо чесно, це вже вони приїжджають вчитися до нас. Такого темпу й такої динаміки, як в Україні, ніде немає. Пам'ятаю, як директор Каннського госпіталю приїздив до Львова. Після цього візиту він мав дуже серйозну розмову зі своїми підлеглими, які йому казали, що певні зміни не можливі або не на часі. Все можливо, якщо ти маєш ідею і бачення.
Наше перше медичне об'єднання торік мало обороту на 3,6 млрд грн. Цього року буде 4,5 млрд грн. Це найуспішніше медичне об'єднання в Україні. Немає проблем із грошима. Втім у нашій медицині є проблема з менеджментом.
Читайте також: Інновації під час війни. Основні акценти Mind WinTech Summit 2023
Якщо побудуєш класну команду – все запрацює. Входимо в наукові дослідження, оскільки зобов'язані надати якісний сервіс та найкращі послуги для українців, які постраждали. Нам не пробачать нащадки, якщо не будемо робити такі речі. Вірю в нашу Перемогу, але маємо дуже короткий час для перебудови країни, тому що росія буде завжди нашим ворогом.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.