Вихід на ринок США: у якій формі краще реєструвати компанію?
І в чому ключові відмінності між LLC та C-Corp

Ринок США залишається одним із найпривабливіших для масштабування бізнесу. Для тих, хто планує розпочати там бізнес, один із перших кроків – визначитися, яку юридичну особу відкривати. Сьогодні найпоширенішими є дві корпоративні форми – Limited Liability Company (LLC) та C-Corporation (C-Corp). Про ключові відмінності між ними й те, як визначити найбільш релевантну для бізнесу форму, Mind розповіла Марія Ортинська, адвокатка штату Нью-Йорк і засновниця Ortynska Law (США).
LLC або C-Corp – у чому відмінність?
LLC у Сполучених Штатах – це бізнес-структура, подібна до українського товариства з обмеженою відповідальністю. Її власники – учасники, якими можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, у тому числі іноземні. Тоді як C-Corp – це форма корпорації, що складається з акціонерів, директорів та посадових осіб, а управління нею здійснюється на підставі статуту.
Крім того, на вибір форми впливає спосіб оподаткування, який своєю чергою безпосередньо пов'язаний із цілями створюваної компанії, специфікою конкретного бізнесу, а також планами щодо залучення зовнішнього капіталу, інвестицій бізнес-ангелів і венчурних фондів.
Корпоративне управління
LLC – це простіша для створення організаційна форма, яка не вимагає складної корпоративної структури, випуску акцій, проведення річних зборів учасників і протоколів засідань. Вона може бути заснована як однією, так і кількома особами. Доволі гнучка форма з огляду на управління компанією.
Водночас корпорація є дещо складнішою в частині і створення, і юридичного обслуговування. Це пов’язане як із випуском акцій, так і з управлінням через раду директорів (Board of Directors). Потребує проведення річних зборів акціонерів, кворумів і належного оформлення результатів, інформування акціонерів про діяльність компанії. Тобто додаткової організаційної, паперової роботи тощо. Відповідно це впливає на вартість управління та супроводу корпорації.
Цілі компанії
Якщо бізнес належить одній або декільком особам, які планують органічно розвиватись і не потребують залучення зовнішнього капіталу, то часто оптимальним рішенням є створення LLC. Учасники LLC мають достатню свободу в управлінні компанією й можуть включати різні положення до Operating agreement – документа, який визначає менеджмент, обов’язки, відповідальність учасників. Ця організаційна форма є популярною для малого, сімейного бізнесу.
Якщо компанія планує залучати інвестиції, то найдоцільніше це здійснювати через C-Corp. Ця форма найприйнятніша для інвесторів з огляду на можливість контролю та впевненості щодо сплати податків на нерозподілений прибуток. Вона також є більш престижною для залучення банківського фінансування.
Залежно від обраного типу оподаткування корпорація може бути двох типів: C-Corp і S-Corp. Перша передбачає можливість створювати акції різних типів, що дає більше гнучкості в залученні інвестицій та сприяє впровадженню безпекових рішень корпорації. Наприклад, можливість створення класу акцій, який дає право на отримання дивідендів, але не дає права на участь в управлінських рішеннях. Для стартапів і технологічних компаній C-Corp є так званим золотим стандартом.
Оподаткування
За загальним правилом, для цілей федерального податку на прибуток LLC оподатковується через його учасника або учасників. Така юридична особа часто називається pass-through entity. Це означає, що учасник компанії подає звітність і включає доходи й витрати LLC до своєї персональної податкової декларації. Тому саме учасник LLC і є відповідальними за сплату податків. Винятком може бути, коли LLC обрала оподатковуватися як корпорація.
Водночас корпорація може оподатковуватись як C-Corp або S-Corp. Якщо корпорація не обрала іншу форму, вона оподатковується саме як C-Corp.
Оподаткування C-Corp по суті можна назвати «подвійним оподаткуванням», адже спочатку податок платить корпорація, а потім, якщо корпорація розподіляє прибуток акціонерам, акціонери включають відповідний прибуток до своєї персональної податкової декларації.
S-Corp із погляду оподаткування по суті є pass-through entity, як і LLC. Тобто акціонери компанії платять персональні податки з виплачених дивідендів, при цьому корпорація федеральний податок на прибуток не платить. Варто зазначити, що не всі компанії можуть обрати цю форму оподаткування. Вона може бути обрана лише за умови, якщо всі учасники є фізичними особами – громадянами або резидентами США, а також якщо в корпорації до 100 акціонерів.
Ба більше, така S-Сorp обмежена лише одним класом акцій. Тобто цей тип корпорації не є доцільним для бізнесів з іноземними акціонерами (нерезидентами США) та компаній, які планують залучати інвестиції через випуск і реалізацію різних типів акцій.
Отже, серед переваг LLC – простота у створенні й подальшому обслуговуванні компанії та оподаткуванні, гнучкість в управлінні. Натомість корпорації є привабливими для інвесторів, хоча вимагають більш формалізованого підходу до створення, звітності, обслуговування тощо.
На що ще звернути увагу?
Існують також інші організаційні форми, які є типовими для тих чи інших індустрій. Наприклад, для надання юридичних, консалтингових чи інших професійних послуг доцільно розглянути таку організаційну форму, як LLP (Limited Liability Partnership), тобто партнерство з обмеженою відповідальністю.
Також деякі штати, зокрема Делавер і Техас, дозволяють реєструвати так звану series LLC – компанію, у якій допускається відмежування учасників, активів і операцій на окремі серії. Права та обов'язки цих учасників відрізняються від серії до серії. Кожен суб'єкт може укладати контракти або бути відповідачем за позовами, мати право власності на майно тощо. Така форма часто є привабливою, приміром, для надавачів послуг з управління об’єктами нерухомості.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.