Погодинне газопостачання: міфи і реальність

Погодинне газопостачання: міфи і реальність

Які особливості та масштаби подібних робіт

Погодинне газопостачання: міфи і реальність
Фото: pixabay.com

Природний газ у національному балансі споживання первинної енергії становить понад третину (36%). Удари ворога по інфраструктурі видобутку та транспортування газу, історично низькі запаси в підземних сховищах викликають певні занепокоєння в суспільстві стосовно стабільної подачі блакитного палива. Як наслідок, з різних джерел періодично шириться інформація про «погодинні графіки подачі газу» (по аналогії з обмеженнями постачання електроенергії).

Чи дозволяють технічні характеристики вітчизняної газорозподільної мережі погодинно припиняти й поновлювати газопостачання населених пунктів, районів міст, кварталів чи хоча б окремих будинків, Mind розповів експерт-консультант з енергоефективності та критичної інфраструктури ГО «Центр громадянських ініціатив Лтава» Дмитро Кудря.

Якщо коротко – то це майже нереально і досить небезпечно. Адже базовий принцип роботи мереж транспортування й розподілу газу – це безперебійне та безаварійне газопостачання.

Поясню детальніше, та перш за все нагадаю, що природний газ при 5-відсотковій концентрації в повітрі є вибухонебезпечним. Ця речовина не має запаху, тож, щоб визначити витік газу, до нього перед подачею споживачам додають одорант – речовину з різким специфічним запахом. Зазвичай 1-відсоткова концентрація одоризованого газу в замкнутому просторі ідентифікується. У магістральних газопроводах транспортується неодоризований газ, оскільки одорант належить до агресивних речовин, що спричиняють корозію стінок труб. До споживача природний газ потрапляє через газорозподільні мережі після одоризації.

Розподільна мережа являє собою сукупність газопроводів високого, середнього та низького тиску й обладнання різного призначення, що знижує, контролює та регулює тиск газу, а також виконує допоміжні функції. Ключовою умовою для стабільної роботи цієї системи є наявність необхідного тиску газу в газопроводі для забезпечення технологічних потреб. При зниженні / підвищенні тиску понад нормативні значення чи в разі повного припинення постачання газу до мережі населеного пункту (або окремо приєднаного кварталу міста) спрацьовує автоматика безпеки газорегуляторних пунктів.

Окрім того, через коливання тиску в мережі додатково існує ризик аварійного припинення роботи регулювального обладнання на поруч розташованих об’єктах, що може суттєво ускладнити роботу з відновлення газопостачання.

Які особливості пуску газу в системи?

Пуск газу в системи газопостачання об’єктів належить до газонебезпечних робіт – тобто тих, під час виконання яких може бути виділення в робочу зону пожежонебезпечної або шкідливої пари, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння тощо.

Існує визначений регламент дій при виконанні газонебезпечних робіт. Зокрема газонебезпечні роботи необхідно виконувати у світлий час доби, а в разі ліквідації наслідків аварійної ситуації – цілодобово.

Окрім того, такі газонебезпечні роботи як первинний пуск газу в газові мережі населених пунктів, у газопроводи середнього й високого тиску та припинення й відновлення подачі газу в газові мережі населених пунктів виконуються за спеціальним планом додатково до наряду-допуску.

Який масштаб подібних робіт?

До прикладу, разове виконання робіт із відновлення газопостачання міста з населенням 50 тис. мешканців може тривати декілька діб при умові максимального залучення персоналу газового господарства та понаднормової роботи працівників у небезпечних умовах.

Тому постійні погодинні припинення й поновлення газопостачання банально не дозволять збалансувати міську мережу газопостачання та відрегулювати роботу газорегуляторних пунктів. І не варто забувати про роботи з перевірки та контролю відсутності витоків газу й відповідно з недопущення утворення вибухонебезпечної суміші в житлових будинках та інших будівлях і спорудах.

Останній вид робіт заслуговує на особливу увагу, оскільки в разі наявності загрози утворення вибухонебезпечної суміші в будівлях газопостачання не поновлюється до усунення небезпечних факторів. Нейтралізація подібних факторів може додатково зайняти значну кількість часу.

Отже, лише час на підготовку та проведення робіт з припинення й поновлення газопостачання до міських та/або квартальних мереж повністю нівелює доцільність погодинного графіка подачі газу.

Які рекомендації для безпечного використання газу в побуті?

  1. По закінченню користування газом перекривайте крани на газових приладах і перед ними.
  2. При виявленні запаху газу повідомте аварійну газову службу, організуйте провітрювання приміщення та виведення людей із загазованого середовища (для запобігання вмикання і вимикання електроосвітлення та появи відкритого вогню й іскри).
  3. Не використовуйте відкритий вогонь для перевірки наявності витоків газу.
  4. Перед входом у підвали й погреби, перед вмиканням світла або запаленням вогню, спочатку переконайтеся у відсутності запаху газу.
  5. При відсутності подачі газу, негайно перекрийте кран перед приладами та/або лічильником і повідомте аварійну газову службу.
  6. Стежте за повідомленнями органів влади й місцевої газорозподільної компанії щодо графіків робіт із техобслуговування мереж та інших можливих змін у режимах газопостачання.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло