«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи

«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи

20 мільйонам людей загрожує смерть від виснаження в Ємені, Південному Судані, Сомалі та Нігерії

Этот материал также доступен на русском языке
«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
Фото United Nations Photo/flickr

У 2017 році в світі, як стверджує міжнародний фонд ЮНІСЕФ, вибухне найгірша з часів 1945 року гуманітарна криза, яка посилить глобальну проблему мігрантів. У Ємені й трьох різних регіонах Африки 20 млн людей опинилися на межі голоду. Mind пропонує розглянути причини і масштаби лиха в цих чотирьох осередках глобальної проблеми, яка отримала від ЮНІСЕФ назву #4famines-кризи.

Південний Судан

Головна причина кризи: етнічний конфлікт народностей дінка і нуер

Під загрозою голоду: 5,5 млн осіб (47% населення країни)

«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
Фото United Nations Photo/flickr

Політичні лідери наймолодшої нації світу, яка отримала незалежність 9 липня 2011 року, дуже розчарували своїх громадян. Яскравим свідченням їх неспроможності стали понад 200 000 південних суданців, які перебігли в північному напрямку на територію Судану ─ країни, за вихід зі складу якої вони довго й наполегливо воювали. Ще 500 000 осіб втекли в інші суміжні держави.

Головна біда Південного Судану ─ в тому, що його п'ятий рік виснажує внутрішній конфлікт між народностями дінка і нуер, який виник після того, як у липні 2013 року президент молодої держави Сальваторе Кіір, етнічний дінка, звільнив віце-президента Мачара Рієка та інших членів уряду, що належать до нуер.

У грудні 2013 року прихильники віце-президента підняли великомасштабне збройне повстання, захопивши території в нафтовидобувних штатах Юніті та Ель-Вахда. Збройні зіткнення тривають й досі, через них загинуло вже понад 10 000 громадян. На адресу Сальваторе Кііра сиплються докори у викачуванні грошей із мізерного бюджету країни на посилення армії, а також у геноциді територій, населених представниками нуер, з метою послабити прихильників Мачара Рієка.

Люди в Південному Судані вже гинуть від нестачі їжі. За даними ООН, в 50-тисячному окрузі Лір і 114-тисячному окрузі Меендіт голодує 60% населення, і ситуація в усій країні буде погіршуватися, як мінімум, до липня 2017 року. На піку «убогого сезону» в травні-червні 2017 року серйозні проблеми з продовольством виникнуть приблизно у 5,5 млн жителів Південного Судану (47% населення країни), і близько 1,1 млн дітей страждатимуть від виснаження.

Ємен

Головна причина кризи: військова інтервенція Саудівської Аравії

Під загрозою голоду: 7 млн осіб (25% населення країни)

«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
Фото United Nations Photo/flickr

У найбіднішій державі арабського світу, яка в мирний час імпортувала 90% їжі для населення, проблеми з нестачею продовольства виникли задовго до того, як наприкінці 2014 року єменську столицю Сану і контроль над її північними територіями захопило воєнізоване угрупування шиїтів-зейдитів Хуті за підтримки колишнього президента Алі Салеха. Однак відтоді гуманітарна криза почала збільшуватися, а зі вступом Саудівської Аравії у війну проти Хуті в середині 2015 року стала переростати в катастрофу.

Бомбові удари, що завдає Саудівська Аравія уздовж узбережжя Червоного моря, пошкодили найбільший єменський порт Ходейда, через який проходять основні потоки імпорту продовольства. А кількамісячна морська блокада, в ході якої було знищено човни, сітки та інше рибальське спорядження, підірвали рибальство ─ ще одне важливе джерело надходження їжі і доходів у Ємені.

За даними ООН, зараз ситуацію погіршують безліч факторів, серед яких ─ зменшення внутрішнього виробництва в Ємені, скорочення доходів населення, страшне безробіття, зростання цін на їжу і пальне, порушення комерційного та гуманітарного імпорту, низький рівень фінансування програм підтримки ООН і «політизований» розподіл гуманітарної допомоги.

«У двадцяти з 22-х мухфаз Ємену ситуація з продовольчим забезпеченням або в «критичній», або в «кризовій» стадії. 17 млн чоловік (майже 2/3 населення) під загрозою виснаження і екстрено потребують допомоги й підтримки життєзабезпечення. Без додаткової гуманітарної підтримки в мухфазах Таїз і Ходейда, де проживає чверть населення, може початися масовий голод», ─ описує ситуацію в Ємені Продовольча і сільськогосподарська організація ООН.

«Ми спостерігаємо найвищий рівень продовольчої кризи в сучасній історії Ємену. В країні 462 000 дітей страждають від гострого виснаження. У таких дітей ризик померти в разі ненадання їм своєчасної медичної допомоги в десять разів вищий, ніж у здорових дітей того ж віку», ─ зазначає представник ЮНІСЕФ в Ємені Меріткселл Релано.

Сомалі

Головна причина кризи: посуха

Під загрозою голоду: 3 млн осіб (30% населення країни)

«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
Фото United Nations Photo/flickr

Найсильніша посуха за останні 200 років вразила території Сомалі, Кенії та Ефіопії, знищуючи врожаї, виморюючи худобу і провокуючи спалахи захворювань, які передаються через воду. Сомалійцям найважче: понад 1600 громадян цієї бідної держави, за офіційними даними, загинули від викликаної посухою холери.

Від голоду можуть померти в сотні разів більше сомалійців, якщо міжнародні організації і далі будуть тягнути з гуманітарною допомогою, як це сталося в 2011 році. Тоді від виснаження загинуло близько 260 000 громадян Сомалі, половина з яких ─ діти у віці до п'яти років. Це стало найбільшою за кількістю жертв від голоду трагедією 21 століття.

«Затяжна посуха знищила від 65% до 80% поголів'я худоби в Сомаліленді [північному автономному регіоні Сомалі]. Вона створила найгірші умови з усіх, що ми бачили в своєму житті. Оскільки 70% економіки Сомаліленда залежить від тваринництва, ви можете уявити відчай людей і відчай уряду.

Скотарі сприймають цю ситуацію як кошмар. У них було 400 чи 500 кіз, а залишилося 20. Вони практично втратили все. Не знаю, як вони не божеволіють», ─ цитує агентство Reuters міністра сігьгоспрозвитку Сомаліленда Шакрі Ісмаїла Бандаре.

Нігерія

Головна причина кризи: повстання ісламістського угрупування «Боко Харам»

Під загрозою голоду: 4,5 млн осіб

«Криза чотирьох голодів»: над світом нависли 4 гуманітарні катастрофи
Фото United Nations Photo/flickr

Нігерія ─ найбільша економіка Африки з населенням 190 млн осіб ─ не може навести лад у трьох своїх північно-східних штатах: Борно (6 млн осіб), Адамаве (3,5 млн осіб), і Йобе (1,5 млн осіб). З 2009 року тут активізувався ісламістський рух «Боко Харам», сумновідомий екстремальною жорстокістю: спалюванням сіл, викраденням сотень жінок для продажу у рабство та масовими стратами населення. Втім, у знищенні житлових будинків і розстрілах мирних жителів звинувачують і нігерійську армію, яка тактикою випаленої землі намагається викорінити бунтівну організацію.

Через жорстокість урядової армії і бойовиків «Боко Харам» у штатах Адамаве, Йобе і особливо в Борно люди бояться залишатися в сільській місцевості. Близько 1,5 млн мешканців сіл Борно перейшли до великих міст. Через це населення адміністративного центру зросло вдвічі за рахунок фермерів, рибалок і тваринників, що втекли зі своїх домівок. Вони осіли в зруйнованих будівлях Майдугурі, на автобусних зупинках і шкільних майданчиках, а також у тисячах халуп і наметів на околицях міста.

Третій рік на північному сході Нігерії залишаються незасіяними поля та бовваніють порожні ферми. Це може призвести до голоду понад 5 мільйонів осіб. Зараз, за даними Міжнародної організації здоров'я, через гуманітарну кризу на північному сході Нігерії 400 000 дітей страждають від гострого виснаження. Голодують десятки тисяч нігерійців. Однак точні підрахунки зробити складно через величезну кількість внутрішніх переселенців, що ведуть кочовий спосіб життя.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло