Угода року на ринку телекому: оператори та держава поділили частину частот 4G

Угода року на ринку телекому: оператори та держава поділили частину частот 4G

Найбільші компенсації за виділені під LTE частоти отримають «Київстар» та компанія Ріната Ахметова

Угода року на ринку телекому: оператори та держава поділили частину частот 4G
Фото pixabay.com

Минулого тижня відбулася одна з найочікуваніших подій на телеком-ринку України. Держава та мобільні оператори досягли домовленості відносно частот, що необхідні для впровадження в Україні 4G. Так званий рефармінг частот діапазону 1800 МГц буде проведений між операторами «великої трійки» – Vodafone, «Київстар» та lifecell – за сценарієм, запропонованим Національною комісією регулювання зв'язку та інформатизації. Наразі близько 50% частот діапазону 1800 МГц належать «Київстару», 30% – Vodafone та 20% – lifecell. Також буде проведений перерозподіл частот, які зараз є власністю компанії ММДС Ріната Ахметова.

2017 рік в Україні пройде під знаком 4G. Згідно з розпорядженням президента Петра Порошенка, саме у поточному році має бути створена відповідна мережа. Для цього потрібно врегулювати питання доступу до частот, через які працюватиме LTE.

Звідки у деяких операторів надлишок частот? У «Київстар» така ситуація утворилася через угоди поглинання. У 2008 році Golden Telecom об'єднався з «Вимпел-Комунікаціями» та перейшов під бренд Beeline. У 2010 році почалося поглинання компанії Beeline «Київстар». Таким чином, компанія «Київстар» стала власником значної кількості частот у діапазоні 1800 МГц.

«У діапазоні 1800 МГц є три користувача – наші мобільні оператори, що наразі використовують ці частоти для сервісу GSM. План полягає у тому, що всі три оператори здають усі частоти у цьому діапазоні, а регулятор виставляє їх на конкурс», – розповів на своїй сторінці у Facebook голова НКРЗІ Олександр Животовський.

Вітаю з гарними новинами стосовно 4G! Вчора на зустрічі з СЕО Київстару, Vodafone, та Lifecell, що відбулася за ініціат...

Posted by Alexander Zhyvotovsky on Thursday, March 23, 2017

У свою чергу, головний експерт зі спектральної стратегії компанії «Київстар» Ігор Єрещенко розповів Mind, що через «непрості рішення та компроміси є попередня домовленість операторів щодо проведення рефармінгу в 1800-му діапазоні. «Київстар» є одним з ініціаторів цього процесу. Ми неодноразово пропонували колегам реалізовувати перерозподіл частот шляхом подачі заяви до НКРЗІ про рефармінг».

Вважається, що «Київстар» отримає за свою частку частот близько 1 млрд грн компенсації. «Ця цифра значно перебільшена, особливо, враховуючи недоамортизацію ліцензій на частоти, які ми повертаємо державі», – коментує Єрещенко. 

«Завдяки домовленостям між регулятором та операторами будуть усунені всі обмеження, регуляторні та технологічні перешкоди, для впровадження в Україні 4G/LTE вже у 2017 році», – зазначає директор з корпоративного управління та контролю компанії «Vodafone Україна» Олег Проживальський.

Хто отримає частоти? Основним покупцем цих частот виступатиме компанія lifecell. CEO lifecell Бурак Ерсой розповідає, що «наразі робота над запуском наступних поколінь зв'язку стартувала, тривають переговори між учасниками ринку та державою, обговорюються всі деталі, що пов'язані з порядком конверсії частот, технологічною нейтральністю та вартістю ліцензій».

Експерти ринку вважають, що lifecell менш за все зацікавлена у форсуванні питань 4G – через те, що її базові станції потребують переобладнання, тоді як «Київстар» та Vodafone готові запуститися хоч зараз. Проте у lifecell це заперечують, зазначаючи, що потребують часткового розвитку мережі, але до запуску 4G уже готові. З іншого боку, lifecell лобіює питання введення послуги перенесення номеру – MNP.

«Нові технології посилять здорову конкуренцію на ринку мобільного зв'язку за умови, що попередньо буде вжито таких заходів, як запуск послуги MNP та нові механізми з усунення зловживання ринковою владою домінуючими операторами», – каже Бурак Ерсой. 

Що кому належить? Нагадаємо, що за даними Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України, станом на IV квартал 2016 року 73,8% акцій компанії «Київстар» належало міжнародній телекомунікаційній групі Vimpelcom (Амстердам), що зараз змінює ім'я на VEON. Це публічна компанія, 20,1% акцій якої торгуються на американській біржі NASDAQ. 23,7% акцій VEON належать норвезькій групі Telenor, 47,9% – LetterOne, що входить до «Альфа Груп» Михайла Фрідмана, Германа Хана, Петра Авена та інших співвласників. Також 8,3% акцій належать Stichting Administratiekantoor Mobile Telecommunications Investor.

99,9% акцій компанії «МТС Україна» (бренд Vodafone) належать Preludium B.V.  (Нідерланди). Ця компанія споріднена з МТС і АФК «Система» та олігархом Володимиром Євтушенковим. ООО «Лайфселл» належить Euroasia Telecommunications Holding BV (Нідерланди) та входить до великої турецької групи Turkcell, серед непрямих акціонерів якої – також LetterOne, та доля останньої в цьому операторі може збільшитися. Таким чином, «Київстар» та lifecell – споріднені структури. 

Хто кому і скільки заплатить? За словами Олександра Животовського, спочатку буде проведено конкурс на частоти 2600 МГц. Сьогодні ці частоти знаходяться у власності компанії «ММДС-Україна», що є оператором цифрового телебачення та інтернет-провайдером і входить до групи СКМ Ріната Ахметова. ММДС отримав ці частоти без конкурсу декілька років тому. Тепер компанія отримає за них величезну компенсацію.

«Діючий оператор – ММДС – раніше погодився на повернення частини частот, які комісія виставлятиме на конкурс. Таким чином, буде виставлено на конкурс чотири чи п'ять лотів частот, загальною кількістю 2x40 МГц. Початкова вартість частот складатиме 2,3 млрд грн. Крім цієї суми, покупці виплатять до 25% початкової вартості частот оператору-донору», – пояснює Животовський. І нагадує, що однією з умов тендера на частоти 3G була конверсія радіочастот, на яку оператори окремо витрачали кошти. «Таким чином, тут використовуємо такий самий механізм компенсації діючим користувачам ресурсу», – каже він.

Сама компанія «ММДС Україна» володіє ліцензіями на частоти в діапазоні 2,5–2,7 ГГц у середньому до 2025 року. «Компанія планує використовувати їх для ведення та розвитку власного бізнесу. Водночас ми розуміємо, що цей спектр може бути використаний для запуску мережі 4G. Як ви знаєте, існує розпорядження президента України про створення мережі 4G в 2017 році. Щоб його виконати, ми прийняли рішення про повернення частини спектра, що належить нам за умовами ліцензування. В обмін ми отримаємо плату за конверсію (не компенсація), яка дасть нам можливість її провести», – розповів Mind генеральний директор Vega (реалізує операційне управління групою ММДС) Мурат Чинар.

За його словами, наразі ці частоти використовуються для передачі даних і ТВ-сигналу для користувачів за технологією ММДС. «Аби надавати нашим користувачам послуги на такому ж високому рівні, але в меншому діапазоні, нам потрібно провести конверсію або, іншими словами, модернізацію мережі та обладнання. Наші попередні підрахунки показують, що вартість цієї конверсії буде приблизно такою самою, як і сума, яку ми розраховуємо отримати як компенсацію від учасників 4G-тендера», – каже Чинар.

Кому вигідно вкладатися у 4G? Хоча всі оператори наголошують на зростанні доходів від 3G, поки що ця інвестиція не окупилася. В експертів виникає питання – а навіщо тоді операторам продовжувати інвестиції у 4G? 

«4G більше потрібен операторам та індустрії, ніж споживачам, оскільки дозволить ефективніше передавати трафік, обсяг якого швидко зростає. Особливо це буде важливо в місцях концентрації користувачів мобільного контенту. Також споживачі збільшують перегляди мобільного контенту, що в майбутньому спричинить потребу у високих швидкостях доступу, як це вже відбувається в більшості країн Європи, розвинених країнах Азії і, звичайно, США. Українському телеком-ринку необхідний розвиток нового покоління зв'язку, щоб ми не відставали від світового телекому», – розповідає спікер компанії «Укртелеком» Михайло Шуранов.

За його оцінками, вже сьогодні оператори можуть запустити LTE, проте їм потрібна потужніша оптична інфраструктура. «Укртелеком», маючи досить розгалужену мережу, може стати в пригоді мобільним операторам для доповнення їхньої інфраструктури та забезпечення трафіку між завантаженими базовими станціями нових поколінь», – зазначає Шуранов.

Олег Проживальський вважає, що 4G в Україні має стати частиною загальноєвропейського глобального проекту щодо забезпечення мобільних абонентів послугами високошвидкісної передачі даних – понад 50 Мбіт/с на одного користувача. «4G не замінить мобільні мережі GSM і 3G, а розширить можливості мобільної передачі даних. Ми розраховуємо, що 4G/LTE повністю задовольнить попит на високошвидкісний мобільний доступ в інтернет і пакетну передачу мультимедіа для абонентів у великих містах, курортних зонах і на основних транспортних магістралях. У більш віддаленій перспективі мережі 4G/LTE можуть з'явитися і в сільській місцевості, а також у віддалених і важкодоступних районах», – резюмує він.

Експерти, опитані Mind, вважають, що підхід НКРЗІ не в усьому є ринковим. «Операторам належить вкласти в цей проект сотні мільйонів доларів в умовах стагнуючого ринку і слабкої макроекономіки. В цій ситуації плани уряду вилучити у операторів додатково мільярди гривень в якості плати за ліцензії 4G виглядають як чистий паразитизм», – обурюється експерт з телекомунікацій Роман Хіміч.

На його думку, доцільно відмовитися від практики «мобілізації коштів» до бюджету шляхом продажу ліцензій. «Українські оператори все одно платитимуть за отримані ними частоти на постійній основі. Куди важливіше зафіксувати їхні зобов'язання в частині термінів і охоплення 4G-мереж, що розгортаються. Досить того, що вони вкладають кошти в переозброєння однієї з ключових сфер економіки і життя», – вважає Хіміч.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло